Fitvit.cz » Cvičení » 5 změn, které pomohly při spalování tuků

5 změn, které pomohly při spalování tuků

Aby bylo hubnutí úspěšné, musíme tělo přinutit ke spalování tuků. K tomu je potřeba vytvořit podmínky. Tělo nebude spalovat tuky, pokud má nadbytek energie. Těžko se hubne bez pohybové aktivity, kdy jsou výsledky spíš jen na váhu, ale co se týká změn na postavě, tak ty změny nejsou moc dobré. Kdo chce nejen zhubnou, ale i lépe vypadat, tak prostě musí zabrat! K dosažení cíle mohou pomoci některé změny.

1. změna - zbavit se co nejvíce jednoduchých sacharidů

Příjem jednoduchých sacharidů patří k důvodům, proč lidé tloustnou. Je to způsobeno výkyvem hladin cukru v krvi a jeho nadbytek, který nespotřebujeme, a pokud opravdu hodně neportujeme, tak ho nespotřebujeme, se uloží ve formě podkožního tuku. Nekompromisně pryč se sladkými nápoji, co nejvíce vyloučit moučníky, bílé pečivo a další zdroje jednoduchých cukrů. Vhodné je pouze omezené množství ovoce, které přijímáme v první polovině dne, případně v době okolo tréninku. Pro potlačení chuti na sladké stojí za pokus zkusit chrom. Razantní snížení jednoduchých cukrů v jídelníčku patří k nejdůležitějším změnám, které je potřeba udělat.

2. změna – doplňování více proteinů

Nejprve je dobré si spočítat, kolik proteinů přijímáme. Pak zkusit, jaké množství nám zabírá, aby ochránilo stávající svalovou hmotu, nějakou novou se podařilo vybudovat a zároveň pokrylo energetické potřeby organismu. Pro tyto potřeby se doporučuje maximálně 2 g na kg hmotnosti, ale může to být podle individuality, pohlaví nebo věku i méně. Každopádně je potřeba doplňovat kvalitu.

Už je to několik let, co jsem najel na proteinové koncentráty, které mně opravdu hodně pomáhají v růstu svalů i při spalování tuků. Dřív jsem cvičil bez nich a ta změna je znát. Tím nechci tvrdit, že to bude fungovat u všech, ale já jsem s výsledky velmi spokojen. Navíc syrovátkový protein se těžko něčím dá nahradit a kdo chce nějaké svaly navíc a přitom se necpat množstvím jídla, pak jde o dobrou volbu.

Samozřejmě to jde i bez těchto doplňků, ale pak zase musíme připravovat jídlo a také dost vařit, např. kuřecí prsa, vejce, další druhy masa a další potraviny. V mém případě funguje příjem 2 g proteinů na kg hmotnosti. Zjistil jsem to pomocí váhy na měření podílu tuků a svalů. Při hubnutí a menším příjmu proteinů docházelo k příliš velkému úbytku hmotnosti, a přitom už se zastavil úbytek tuků, ale úbytek hmotnosti pokračoval. Z toho důvodu je nutné zjistit, kolik konkrétní tělo potřebuje proteinů pro udržení stávající svalové hmoty nebo pro budování nové. Na stavu aktivní svalové hmoty závisí, jak budeme úspěšní v hubnutí.

3. změna – zařadit ranní kardio

Ranní kardio je dobrý způsob, jak spalovat přebytečný tuk. Někdo tento způsob nepodporuje, jinému zabírá. Osobně s ním mám velmi dobré zkušenosti. Zabírá lépe, než když zařadím aerobní aktivitu ihned po cvičení. Musí se to vyzkoušet, někomu bude lépe zabírat aerobní aktivita po posilovacím tréninku. V průběhu roku zařazuji ranní kardio o víkendech, tedy pouze 2 x týdně a stačí to na udržení formy. Když mám volno, zařazuji aktivitu každý den nebo alespoň 5 x týdně. Před aktivitou beru některý ze spalovačů, kofein, karnitin a také BCAA pro ochranu svalové hmoty.

4. změna – vybudovat novou svalovou hmotu

Více svalů znamená méně tuku a rychlejší metabolismus, větší hmota spaluje více energie. Posilování s postupně rostoucí zátěží mně pomohlo vybudovat tolik svalů, že i např. po vánocích mně tato hmota rychle pomůže zbavit se přebytečných kilogramu v řádu maximálně několika týdnů. Pro zvedání vyšší zátěže pomohly některé suplementy, např. kofein s taurinem, BCAA, proteiny a další.

5. změna – držet příjem tuků v normě

V poslední době se často uvádí, že tuk není až tak škodlivý. Opravdu není dobré, když tělu nedodáme nějaký tuk, ale zkuste přijímat více tuku ve stravě a uvidíte ty změny. Mě to tedy nezabírá. Když jím hodně tučné, tak prostě všechno ukládám do podkoží a je jedno, jestli to jsou zdravé tuky nebo ty nezdravé (škodlivé). Tuk tělo sice potřebuje, ale to neznamená neomezeně jíst všechno.

Jednoduché sacharidy i příliš velký příjem tuků působí na ukládání tuků. Je potřeba dávat i pozor na celkový příjem semen nebo ořechů, což je zdroj tzv. zdravých tuků. Když jich bude moc, tak půjde taky váha nahoru. Např. z mléčných výrobků si vybíráme nízkotučné mléčné výrobky, ale bez jakýchkoliv zahušťovadel, cukrů, škrobů atd. Prostě v tom výrobku jsou jen bílkoviny a trochu tuku (od 0,5 do 3,5 g na 100 g výrobku). Mně tyto změny velmi pomáhají, ale někomu naopak nemusí zabírat, nebo mohou zabrat při určité úpravě. Ať si tedy každý volí stravu a tréninkové metody podle sebe a zvolí si postupy, které mu zabírají. Přizpůsobit stravu a trénink podle svých individuálních potřeb je nutnost. Bez takové specializace se neobejde nikdo, kdo chce úspěšně přeměnit svou postavu a zbavit se přebytečných tuků.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Malé změny ve stravě vedou k nadváze

» Svaly nezískáme přejídáním

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt