Fitvit.cz » Cvičení » 5 způsobů pro rychlý a účinný trénink

5 způsobů pro rychlý a účinný trénink

Kdo by dnes nechtěl ušetřit čas, ať už se jedná o jakoukoliv aktivitu. Každý chce co nejlepší výsledky za co nejkratší čas a potom se věnovat dalším povinnostem nebo případně odpočinku, relaxaci, rodině atd. U cvičení si mnoho lidí stěžuje, že na něj nemá čas. Chce to ale plán a dobrou strategii a při relativně krátkém času můžeme dosáhnout dobrých výsledků. Zde je 5 způsobů, jak co nejvíce ušetřit čas a přitom bude cvičení stále účinné.

1. Trénink rozdělíme na partie a každou partii procvičím jednou týdně. Při časovém vytížení jde o nejvhodnější způsob tréninku. Navíc tak každé partii můžeme věnovat patřičnou pozornost a budovat tak sportovní a symetrickou postavu. Rozdělený trénink pak není ani příliš dlouhý. Při rozdělení na 4 dny máme stále 3 dny úplné volno, kdy se můžete věnovat jiným aktivitám.

2. Zkrátíme přestávky mezi sériemi. Jde o jeden z nejlepších způsobů, jak zkrátit trénink. Jde také o jednu z nejúčinějších metod, jak zvýšit intenzitu tréninku a tím i jeho účinnost. Kratšími přestávkami se sice sníží schopnost zvedat vyšší váhy, ale zase tím ulevíme kloubům a šlachám, které bychom zatížili při používání příliš velkých zátěží.

3. Na partii nezařazujeme více než dva cviky na malou a tři cviky na velkou partii. Tím udržíme trénink v délce do maximálně 45 minut. Pokud držíme krátké přestávky a partie máme rozděleny do čtyř dnů, můžeme trénink zvládnout i do 20 - 30 minut.

4. Nejúčinnější jsou tzv. základní cviky. Jsou to například dřepy, mrtvé tahy, tlaky velkou činkou vestoje, přítahy v předklonu. Když se však snažíme zkrátit čas, volíme cviky, které nám s přípravou náčiní nezaberou příliš času. Někdy tedy zařadíme přítahy v předklonu, benčpress, ale v jiný den použijeme např. přítahy na hrazdě nebo kliky, které jdou odcvičit rychleji a bez přípravy náčiní. Stačí nám k tomu totiž jen váha vlastního těla. Navíc střídáním cviků v tréninku vytváříme dobrý základ pro budování těla a předcházíme tím stagnaci, protože tělo si nezvykne na stále stejnou zátěž.

5. Můžeme zkusit nějaký doplněk stravy, který dodá energii. Předtréninkové směsi dokáží zefektivnit trénink a tím i zrychlit čas jeho vykonání. Když nám v půlce série dochází síly, musíme potom déle odpočívat a trénink se tím prodlužuje. Nejvhodnější je použít před tréninkem v dostatečném předstihu syrovátkový protein, BCAA, taurin, citrulin nebo podobné látky, které nám pomohou udržet výkonnost po celou dobu tréninku. Odměnou nám bude větší intenzita, lepší účinnost tréninku, ale hlavně pro většinu i úspora času při tréninku.

I když se snažíme co nejvíce zkrátit čas tréninku, neměli bychom nikdy zapomenout na důkladné rozcvičení a dodržovat správnou techniku při provádění jednotlivých cviků. Pokud se při své snaze příliš zrychlit trénink zraníme, ztratíme tím více, než když trénink trvá o pár minut déle, ale je účinnější a můžeme cvičit dlouhodobě, což je hlavní předpoklad pro dosažení potřebných výsledků.

Hlavní pravidlo tedy zní zkrátit čas jak to jde, ale nikdy na úkor techniky a bezpečnosti při cvičení. Pokud tyto dva protipóly budeme držet v rovnováze, můžeme se těšit z dobře vybudované postavy, se kterou budeme maximálně spokojeni.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Frekvence a objem tréninku břicha

» 10 způsobů, jak si ulehčit hubnutí

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt