Fitvit.cz » Doplňky stravy » Alfa lipoová kyselina

Alfa lipoová kyselina

Sportování vyžaduje, abychom zůstali zdraví. Jedině v takovém případě se budou naše výkony zlepšovat. Naopak i pohybová aktivita nám umožňuje starat se o své zdraví, trénujeme tím svou oběhovou soustavu, preventivně působíme proti vzniku civilizačních onemocnění a budujeme si svalovou hmotu, která zlepší naše pohybové a silové vlastnosti, ale také zrychluje náš metabolismus, což je účinná zbraň proti vzniku nadváhy. Nesmíme však zapomínat na komplexní stravu a příjem všech důležitých živin a mikroživin. Jednou z mnoha potřebných látek zlepšující podmínky pro vykonávání sportovní činnosti, ale i ochraňující před volnými radikály, je alfa lipoová kyselina (ALA).

Chrání další antioxidanty

Alfa lipoová kyselina pomáhá hned v několika směrech. Jako silný antioxidant působí proti volným radikálům vznikajících i při intenzivním sportování. Antioxidanty potřebujeme nejen kvůli tomuto působení, ale pomáhají i při regeneračních procesech a každý zkušenější sportovec již ví, že čím rychleji zregeneruje, tím častěji bude moci trénovat, což je dosti podstatný vliv pro sportovní výkonost a zároveň dobrá regenerace znamená i zvýšenou ochranu před zraněním.

Jako antioxidant však nepůsobí jen osamoceně proti volným radikálům, ale spolupůsobí i s ostatními antioxidačními látkami. Dokonce je alfa lipoová kyselina chrání a obnovuje jejich funkci. Umí totiž převzít radikály od jiných antioxidantů a ty pak mohou pokračovat ve svém příznivém působení. Tímto efektem je ještě více zesílena schopnost organismu regenerovat a naopak se snižuje možnost svalového poškození. To v konečném důsledku znamená zvýšený výkon svalů i jejich vytrvalost.

Lepší využití živin

Další významnou funkcí je působení ohledně důležitého hormonu inzulinu. Alfa lipoová kyselina totiž může ovlivnit citlivost inzulínových receptorů. To má vliv na nárůst svalové hmoty a také při regulaci cukrů. Zvýšená hladina inzulínu je vhodná pouze po tréninku, v jiných denních dobách totiž má obyčejně na svědomí nárůst podkožního tuku a tak je vhodné držet hladinu cukru výběrem vhodné stravy na stabilní úrovni. Alfa lipoová kyselina tak může zvýšit vstřebávání důležitých živin a přitom lze přijmout méně energie ze sacharidů, protože je díky ALA dokáže tělo lépe využít. A jelikož jednoduché sacharidy patří k hlavním rizikovým faktorům pro nárůst hmotnosti, zvláště v nevhodnou denní dobu, bude mít jejich zmenšená konzumace během dne i pozitivní přínosy v tomto směru. Vědci dále zaznamenali, že ALA může snížit pocity hladu, což se hodí u lidí, kteří drží dietu.

Mohou se však vyskytnout i potíže se zažíváním u suplementu. Proto je vhodné dávky, které doporučují výrobci, zvyšovat postupně. Až si budeme jisti, že na nás nemají žádné nepříjemné působení, můžeme nasadit běžné dávky doporučované výrobcem doplňku. Můžeme také denní dávku rozdělit na dvě části. Může se brát před a po tréninku společně s kreatinem a proteinem nebo spolu s jídlem. Dokonce se prý do svalů dostane více kreatinu, pokud je přítomna i alfa lipoová kyselina a to není všechno. Dle vědců se totiž při spolupůsobení kreatinu a ALA může zvýšit i podíl rychlých svalových vláken. A to už je velmi silný argument pro tuto látku, protože podíl rychlých svalových vláken zvyšuje pravděpodobnost úspěchu v mnoha sportovních odvětvích.

Tělo si tuto látku také vytváří samo, ale máme i možnost ji přijímat z některých potravin. Zaměřit bychom se měli na takové potraviny jako špenát, brambory nebo libové červené maso. Všechny tři patří mezi důležité zdroje i dalších živin a třeba červené maso obsahuje kromě alfa lipoové kyseliny i důležité bílkoviny, kreatin, ale v případě bio chovu i důležitou konjugovanou kyselinu linolovou (CLA). Kdo usiluje o udržení svého zdraví, zlepšování sportovní výkonnosti a lepšího poměru svalové hmoty a zároveň snížení množství tělesného tuku, jistě pro něj bude alfa lipoová kyselina dalším dílem ve spektru všech živin, které jim pomohou dosáhnout svého cíle.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Taurin

» Karnosin

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2021 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt