Fitvit.cz » Strava » Brambory - nejvhodnější jsou vařené

Brambory - nejvhodnější jsou vařené

Jsou tak běžné, že je pokládáme jako samozřejmost. Patří mezi základ stravy, ale měli bychom se také zajímat co obsahují, jaké živiny nám přináší, kdy je konzumovat a jsou-li přínosné. Produktů z brambor se vyskytuje celá řada a nutno dodat, že v mnohých případech se jedná o naprosto nevhodné pokrmy pro lidi, kteří usilují o své zdraví a zlepšení kondice či snížení hladiny podkožního tuku. To však neznamená, že brambory samotné nejsou pro tento účel vhodné, akorát si musíme dobře vybrat formu vhodnou pro konkrétní účel.

Brambor je mnoho odrůd a v obchodech jsou obvykle označeny, k čemu jsou vhodné. Nejčastěji se používají samostatně, jako příloha, do salátů či na nejrůznější pyré a kaše. Abychom zabezpečili co nejvyšší obsah živin, doporučuje se brambory vařit vcelku a ve slupce, což však není vždy možné, ať už z důvodu hniloby, naklíčených či zelených hlíz. Shnilé vyhazujeme a zelené vždy oloupeme. Nic sice nebrání tomu vařit je oloupané a nakrájené, ale musíme počítat s tím, že tak výrazně klesne podíl mikroživin, zejména vitamínů.

I zdravá potravina někdy může škodit

Nevhodné formy brambor, které jsou pro velkou část populace velmi oblíbené, jsou největším rizikem pro nárůst hmotnosti a vzniku obezity. Jedná se zejména o hranolky, chipsy, tyčinky, brambůrky a další produkty, které mají nejen vysoký obsah tuku, ale také soli, která pak zadržuje velké množství vody v těle. Měly by se konzumovat pouze příležitostně, nejlépe však vůbec. Stejně nevhodné je používání vařených brambor, ale politých omastkem, což znamená další energetický příjem navíc, s kterým se musí počítat. Jedna lžička másla znamená navíc přes 10 g tuku. Pakliže si někdo omastí jídlo několika lžícemi omastku, lze očekávat v jednom jídle až desítky gramů tuku pouze na příloze a přidá-li se k tomu maso, v jednom jídle nalezneme třeba 80 g tuku, což pak vede k vyššímu energetickému příjmu než výdeji. Naproti tomu brambory posypané bylinkami jsou téměř bez tuku a nepředstavují zvýšenou hrozbu v nabírání hmotnosti. Je však nutné odlišit jednotlivé druhy.

Kdy je jíst

Konzumací brambor v určité denní době lze využít některých jejich výhod, které však v jiných částech dne mohou být i nevýhodou. Běžné odrůdy mají poměrně vysoký glykemický index a mají tak schopnost zvyšovat hladinu krevního cukru rychleji, což může v nečinnosti znamenat ukládání tuku. Toho lze dobře využít v potréninkovém jídle, kdy je organismus otevřen pro příjem jednoduchých sacharidů, které se rychle vstřebají a uvolní inzulín pro obnovu glykogenu a nastartování potréninkové regenerace. Pro běžnou stravu jsou vhodnější druhy sladkých brambor batáty s nižším glykemickým indexem, které jsou vhodnější pro své pomaleji se uvolňující sacharidy.

Energie

Hlízy jsou plné vody a mají na 100 g cca 82 kcal. Je v nich asi 2 g bílkovin, 0,2 g tuku, a 21 g sacharidů. Lze zde nalézt také draslík, hořčík, vápník, železo, vitamíny skupiny B a také důležitou vlákninu. V nových bramborách se nalézá také poměrně velké množství vitamínu C, přibližně 25 mg. Ten je ale velmi citlivý na skladování a ničí se také vařením. Po dlouhém skladování a nešetrné úpravě může být obsah vitamínu C velmi mizivý. Lze ho zachovat co nejkratší dobou skladování a vařením ve slupce. Pro vaření se slupkou se rozhodneme pouze pokud máme špičkové hlízy neošetřené chemikáliemi, nezelené a bez klíčků. Konzumují se oloupané.

Bílkoviny

Jako zdroje bílkovin známe především maso, vejce či mléčné produkty, ale nikdo nečeká, že i brambory jsou také jejich zdrojem, i když z množstevního hlediska jich v hlízách není mnoho. Na druhou stranu jsou to bílkoviny poměrně kvalitní, jenž obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Musíme počítat i s bílkovinami ze zdrojů jako rýže, brambory, těstoviny či ovesné vločky a jelikož je příjem těchto potravin poměrně vysoký, musíme zahrnout i tyto bílkoviny do denního energetického příjmu.

Kvalita

Někdy nastane velký problém sehnat opravdu kvalitní brambory. Ačkoliv vaření se slupkou může zvýšit podíl výživných látek, většinou se musí oloupat. Neznáme totiž postup pěstování a použití případných chemikálií. Problémem může být vysoký podíl dusičnanů vlivem používání příliš velkého množství hnojiv. Při nákupu se vyhýbáme hlízám, které jsou zelené, shnilé či naklíčené. Zelená barva signalizuje i jiné nebezpečí. Hlíza v tomto případě obsahuje solanin, což je jed, který může působit potíže se zažíváním. Nejlepší je jíst čerstvé, ale to není vždy možné. Uskladňují se na poměrně dlouhou dobu, což ale neprospívá živinám a obsah vitamínů tak klesá velmi rapidně, stejně jako kvalita.

Máme-li k dispozici kvalitní brambory, dodáme organismu potravinu obsahující cukry, bílkoviny, vitamíny, minerály, vlákninu. Je v nich tedy vše, co tělo potřebuje. Když s nimi budeme zacházet šetrně a používat je s rozumem, dokáží pomoci dodat do těla živiny, které využijeme ve správnou dobu na obnovu energetických zásob a zabezpečíme tak lepší regeneraci.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Ovesné vločky

» Mrkev

» Rýže - sacharidy, které potřebujeme

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2021 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt