Fitvit.cz » Fitness tipy » Cvičení - priorita číslo 1

Cvičení - priorita číslo 1

Kdyby nebyl čas a museli bychom si zvolit co dělat a co odložit, většina lidí vynechá právě cvičení. Jenže bez pohybu tělo chátrá a to možná více, než jsme ochotni si připustit. Začnou více bolet záda, přibývají kila tuku a objevují se další komplikace.

Takže prioritou nesmí být odpolední káva, praní prádla nebo sekání trávníku. Jestliže chceme výsledky, musí to být cvičení. Jak to ale udělat? V první řadě si musíme určit, které dny budeme trénovat. Není to nic hrozného. Většinou stačí cvičit čtyřikrát týdně. Ani časová náročnost není tak hrozná, jak si mnozí myslí.

Nejhorší je tedy překonat stereotyp, ve kterém na cvičení nezbývá čas. Musíme si vytvořit návyk na pravidelný pohyb. Možná si někdo řekne, že práce je také pohyb. To zcela jistě je, jenže pokud upřednostníme jinou činnost před cvičením, většinou nemůžeme očekávat takové výsledky, které si mnozí představují. Jednoduše řečeno, bez cvičení nikdy nebudeme vlastnit postavu, kterou si představujeme.

Zhubnout je možné i různorodou pohybovou aktivitou a úpravou stravy, ale jestliže chceme lépe tvarované nohy, svalnatější paže, zpevnit sedací svaly, zlepšit vzhled břišních svalů nebo zlepšit poměr pasu vůči ramenům, tak musíme vybudovat nějakou svalovou hmotu a tu nejlépe a také nejjednodušeji získáme díky posilovacímu tréninku.

Přebytečný tuk potom lehce odstraníme pomocí aerobní aktivity a pomůže nám v tom i získaná svalová hmota, díky které máme zrychlený metabolismus a tak spalujeme tuky i mnoho hodin po cvičení.

Jestliže chceme upřednostnit cvičení ve svém životě a učinit tak výrazný krok k přeměně své postavy, měli bychom se naučit zejména pravidelnosti a určit si dny, kdy máme vyhrazený čas pro posilování a další aktivity.

Které aktivity jdou výrazně omezit a najít si tak čas na trénink? Jsou to zejména sledování televize, sezení u počítače, různé odpolední kávy a konzumování nezdravých jídel. Je to prakticky každá volnočasová aktivita, která jde přesunout na jiný den nebo ji úplně vypustit. Každý si musí sám říci, jak nakládá s časem a kde má rezervy v jeho využitím. Téměř každý nám dnes řekne, že nemá čas a je tedy velmi důležité, jak s ním zacházíme a jaké priority si zvolíme. Za většinu neúspěchů při formování postavy si většina lidí může samo. Stačí ale málo a najednou zjistíme, že úpravou denního režimu a dodržováním naplánovaných úkolů máme najednou dostatek času i na trénink.

1. Naplánujeme si den – je to důležité pro všechny, kdo chtějí něčeho v životě dosáhnout

2. Dodržujeme jeho rozvrh – samozřejmě v některých dnech mohou přijít neočekávané události a potom se nedá nic dělat, než jim denní režim přizpůsobit, ale v drtivé většině dní si můžeme splnit své povinnosti bez problémů. Chce to jen chtít a nevymlouvat se.

3. Někdy se nechce, například vlivem únavy nebo neočekávaných událostí. Proto máme v záloze nějakou alternativu, kdy například využijeme rychlého tréninku s lehkou zátěží nebo cvičení s vahou vlastního těla.

4. Vytváříme si podmínky pro trénink v předstihu. To znamená zajistit si náčiní, prostor pro cvičení a chvilku času, kdy se budeme plně soustředit na cvičení.

Každý má ve svém časovém plánu skuliny, kde může operovat s časem, který se sice nezdá moc významný, ale když je odhalíme, můžeme úplně v klidu získat půl hodiny na trénink. Když to dokážeme alespoň čtyřikrát týdně, tak máme vyhráno.

Aerobní aktivitu na spalování tuku pak už můžeme provozovat různými způsoby, od procházek se psem, jízdou na kole, třeba cestou do práce, jakoukoliv sportovní aktivitou v různou denní dobu, třeba i před odchodem do práce. Někdo dá zase přednost aerobní aktivitě večer. Je to na každém podle své individuality. Někdy se dá aerobní aktivita splnit i jako běžná součást dne. Jestliže provedeme posilovací trénink a potom jdeme pracovat na zahradu nebo jdeme vykonávat další náročnější činnosti, pak to lze považovat za aktivitu, která nám také pomůže se spalováním tuku.

Díky získané svalové hmotě posilováním konečně uvidíme výsledky na své postavě, které se při jiných způsobech hubnutí neprojeví, protože když nám chybí svalová hmota, není z čeho tvarovat svou postavu.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» 10 způsobů, jak si ulehčit hubnutí

» 5 způsobů pro rychlý a účinný trénink

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt