Fitvit.cz » Cvičení » 10 největších omylů u posilování

10 největších omylů u posilování

Mnoho lidí se zajímá o možnosti, jak zlepšit svou postavu. Zájem o formování postavy je velký, ale zároveň mnoho lidí neví jak začít a často také mají zbytečné obavy z jednoho z neúčinnějších nástrojů pro růst svalů a tím i schopnosti ovlivnit svůj vzhled. Tímto nástrojem je posilování, o kterém však stále kolují nejrůznější výmysly a nepravdy.

Svaly se změní na tuk

Často můžeme slyšet, že když si vybuduji svalovou hmotu a poté přestanu s cvičením, změní se mě svaly na tuk. Jde samozřejmě o nesmysl. Svaly se prostě nemohou přeměnit na tuk. Tento omyl vychází z toho, že když lidé přestanou s tréninkem, často neupraví stravu své aktivitě, či spíše neaktivitě a poté naberou v krátké době poměrně velké množství tuku. Dalším vlivem podporující tento mýtus je postupně zpomalující se metabolismus každého člověka s přibývajícím věkem. I zde musí každý reagovat úpravou stravy a přidáním pohybové aktivity, aby takovému stavu zabránil. Nikdy však nedochází k přeměně svalů na tukovou tkáň. Naopak je to přesně opačně. Lidé, kteří celý život posilují, dokáží účinně brzdit postupnému ubývání svalové hmoty a tím si zachovat co nejrychlejší metabolismus. Celoživotní posilování tak naopak působí proti nárůstu tělesného tuku.

Nechci velké svaly (u žen)

Další z velkých omylů, které odrazují mnoho žen od cvičení. Pro nárůst velkého množství svalové hmoty potřebují ženy splnit hned několik podmínek. Zatímco zvedání těžkých činek a přísun většího množství jídla by se dalo za určitých okolností plnit, je zde jedna velká překážka, která ženám brání vybudování velké svalové hmoty jako u mužů. Tím faktorem je hormon testosteron a jak jistě každý uzná, žena tuto podmínku prostě splnit nemůže. Na druhou stranu je potřeba říci, že pro úspěšnou změnu postavy potřebuje určitý podíl svalové hmoty nabrat každý. Svalová hmota totiž dává naší postavě ty tvary, které požadujeme. Umí zrychlit metabolismus a pomáhá spalovat přebytečnou energii. Posilování tedy je vhodné i pro ženy a rozhodně se nemusí bát, že kondičním tréninkem jim narostou velké svaly.

Nechci vypadat jako kulturista ( u mužů)

Jde prakticky o stejnou obavu, jako u žen, které nechtějí velké svaly. Ani muži se však nemusí obávat, že jim narostou velké svaly z kondičního cvičení. Na rozdíl od žen mají sice podporu hormonu testosteronu, ale i přesto není úplně jednoduché dosáhnout postavy, kterou mají kulturisté. Vyžaduje to totiž zvedání poměrně těžkých činek a konzumování velkého množství živin. Naproti tomu však není složité dosáhnout elegantní postavy, někdy nazývané atletická, kterou může vybudovat téměř každý, kdo o ni usiluje.

Musím zvedat těžké váhy

Zvedat velmi těžké váhy je sice impozantní, ale většina lidí nemá na podobnou zátěž ani pomyšlení. Je sice pravda, že někteří kulturisté umí zvednout třeba i 200 kg na benč nebo ve dřepu, ale to neznamená, že jsou nižší váhy k ničemu. Aby svaly rostly, není potřeba zvedat pouze co největší zátěž, ale donutit svaly k růstu lze i kombinací zátěže a intenzity. Postačí tedy zvedat střední váhy a zaměřit se na zvyšování intenzity, což může být např. zkracování přestávek mezi sériemi. Dodržování techniky dokáže zatížit svaly mnohem efektivněji, než když jen tak činkou pohazujeme. Navíc když dodržujeme techniku, není potřeba používat příliš velkou zátěž. Pro vybudování přiměřené sportovní postavy je to ta správná kombinace. Velké váhy přenecháme raději vzpěračům a profesionálním sportovcům, protože znamenají vyšší riziko zranění.

Musím hodně jíst pro budování svalů

Aby svaly rostly a posilování bylo účinné, musí být splněna ve stravě jedna podmínka. Energetický příjem musí být vyšší než výdej. U vrcholových sportovců může být příjem stravy značný, ale pokud jde o vybudování sportovní postavy a zpevnění svalstva, pak příjem stravy není až tak moc velký problém. Stačí zvolit osvědčené zdroje bílkovin (maso, vejce, mléčné výrobky), komplexní sacharidy a pro zajištění potřebné energie lze využít i potraviny bohaté na zdravé formy tuku, jako jsou lněná semínka, ořechy nebo avokádo.

Pro hubnutí je potřeba málo jíst

Jeden z největších omylů, který naneštěstí praktikují mnozí lidé v domnění, že zhubnou. Jediná pravda ohledně hubnutí je, že energetický příjem musí být nižší než výdej. Jenže ten výdej musí být vyšší jen o trochu a hubnutí pozvolné. Pokud totiž nasadíme drastickou dietu, dojde ke spalování svalové hmoty, úbytku vody a zpomalení metabolismu, tedy vše, čemu bychom se měli při hubnutí vyvarovat. Navíc mnoho tuku nám v tomto případě zůstane na těle a po skončení hladovění dojde většinou k jojo efektu, přičemž podíl tuku se nezřídka ještě zvýší. Jíst méně energeticky neznamená mít hlad. Správně zvolená strava nás může zasytit a přitom pomůže s pozvolným hubnutím a zachová stávající svalovou hmotu, takže se příliš nezpomaluje metabolismus.

Nejlépe se hubne běháním

Na první pohled to zní dobře a věrohodně. Má to však svůj háček. Běh nedokáže vybudovat tolik svalové hmoty, kolik by bylo třeba. Proto bývá často udávána jako nejlepší kombinace složená ze silového a vytrvalostního tréninku. Více svalů znamená více spálené energie. Oproti vytrvalostnímu běhu se nyní často doporučuje aktivita HIIT, která dokáže lépe spalovat přebytečný tuk.

Posilování bolí

Lidé mívají často obavy z bolesti při posilování. Většinou jsou ale tyto obavy zbytečné. Pokud totiž nechceme provádět posilování s technikou burns, jednoduše přestaneme dříve, než k tomuto efektu dojde. Napumpování a růst svalů je možný i bez bolesti, i když naopak mnozí kulturisté doporučují burns pro lepší pokroky. Pokud však usilujeme o zlepšení kondice a zpevnění postavy v kondičním stylu, pak kritéria na trénink nebudou tak přísná, než když se někdo připravuje na závody. Fitness trénink můžeme označit za příjemnou aktivitu, která nás dokáže zbavit stresu a zvýšit sebevědomí.

Nechci trávit v posilovně několik hodin denně

Lidé většinou nemají čas na aktivity, které jim zaberou mnoho času v dnešní uspěchané době. Mylně se tak domnívají, že i posilování zabere v týdnu mnoho času. Přitom postačí cvičit pouze 3 – 4 týdně po půl hodině a dokonce si lze vystačit i s cvičením s váhou vlastního těla v domácích podmínkách. Věnovat cvičení pouze 2 hodiny týdně již není tak náročné a téměř každý si najde alespoň toto minimum vhodným zorganizováním času. Stačí pouze chtít.

Změna není možná – jak to ti lidé dokázali

Asi největší nepřítel všech zájemců o změnu postavy je nízká důvěra v sebe. Lidé nevěří v úspěch. Pokud však pravidelně zařadí posilování, dostatečně chodí, několikrát za týden zařadí další aktivitu, stačí i delší procházky, několikrát sprintovat nebo mírný běh (případně zařadit jakýkoliv další sport), úspěch se musí dostavit. Pokud pak přidáme dodržování správných stravovacích návyků, spánku a odbourání nadbytečného stresu a obav, pak je úspěch zaručen.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» 5 důvodů, proč se nedaří zhubnout

» Výhody a nevýhody jednotlivých cviků

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2021 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt