Fitvit.cz » Doplňky stravy » Ginkgo biloba

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je strom, česky nazýván jinan dvoulaločný, který je využíván pro výrobu stejnojmenného extraktu. Co všechno umí a je skutečně účinný? Dle výzkumů se zdá, že ano, avšak zřejmě ne u všech účinků, které se mu připisují.

Ačkoliv je prezentováno, že nemá žádné vedlejší účinky, není to až tak úplně pravda. Pozor by si měli dát lidé s problémy se žaludkem a střevními obtížemi. Mohl by způsobit i alergickou reakci.

Co by naopak měl tento extrakt umět. Dokáže rozšiřovat cévy a tím zvýšit průtok krve a zlepšit mozkové funkce. Zvyšuje soustředění a koncentraci. Pro sportovce se právě prokrvením zlepšuje připravenost před tréninkem a příznivě by mělo působit i to, že Ginkgo biloba působí silně antioxidačně. Dokonce jsou popsány i příznivé účinky při poruchách sexuálních funkcí.

Patrně nejvíce se očekávalo od Ginkgo biloby v boji proti Alzheimerově chorobě a demenci, avšak právě tyto nejočekávanější účinky nebyly prokázané a některými vědci byly naopak prohlášeny za neúčinné. Počkejme si však na definitivní závěry, protože výzkum bude zcela jistě pokračovat.

Jelikož neexistuje konečný verdikt vědců a lékařů a vzhledem k tomu, že se jedná o doplněk stravy, měli byste případnou suplementaci rozumně zvážit a nejprve se poradit s lékařem. Denní dávka je určena na 80 - 120 mg rozdělená na tří části v průběhu dne. I přes některé pochybnosti má ginkgo biloba vlastnosti, díky kterým můžeme občas tento doplněk využít.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2021 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt