Fitvit.cz » Doplňky stravy » Glukosamin - výživa pro klouby

Glukosamin - výživa pro klouby

Jestliže máme problémy s klouby, hledáme prostředek jak zmírnit bolest a zároveň vyřešit odstranění příčiny. Pokud není kloub nenávratně poškozen, může oba problémy vyřešit glukosamin. Péče o klouby by však měla probíhat celoživotně a ne až v případě, kdy nám obtíže znepříjemňují pohyb. Glukosamin vzniká z aminokyseliny glutamin a glukózy. Jako doplněk stravy určeného k regeneraci kloubů patří v této skupině k nejvíce ceněným a také vědecky prozkoumaným.

Proti bolesti

Při posilování nebo jakémkoliv jiném intenzivním tréninku se sportovci často setkávají s bolestí v kloubech z přetížení nebo začínajícím zánětem či začínající bolestí způsobenou jejich opotřebením. Glukosamin pomáhá tuto bolest mírnit, což bylo zjištěno ve vědeckých studiích, kde sledované osoby pocítili jak menší bolest, ale zlepšila se také hybnost.

Regenerace a oddálení degenerativních onemocnění

Pro správnou funkci kloubů je nutné zachovat dobrý stav chrupavek. Ve zdravém kloubu chrupavka pomáhá v pohybu svými dobrými vlastnostmi při tření. Pokud je chrupavka poškozena, nejenže je ztížena hybnost kloubu, ale dotekem kostí je pak pohyb doprovázen bolestí. Glukosamin dokáže těmto poškozením a degenerativním změnám předcházet a onemocnění kloubů oddálit. Jde totiž o stavební látku aktivující tzv. chondrocyty, což má vliv na vznik kolagenu, který chrupavku zpevňuje. Glukosamin má vliv i na vznik proteoglykanů, které regenerují části kloubů zadržováním vody v chrupavce, ale zabezpečí i její pružnost a pevnost. Ačkoliv vedlejší účinky jsou popsány zcela minimálně, lidé by měli konzultovat příjem doplňků stravy s lékařem. Potíže by mohli mít zejména alergici nebo lidé s cukrovkou. Mnohem důležitější je však nečekat na nevratné poškození chrupavek degenerativním onemocněním jako je artróza a myslet na regenerační procesy umožnující oddálení nebo dokonce zamezení těchto změn.

S dalšími látkami ještě účinnější

Glukosamin působí i jako antioxidant a tak pomáhá i před dalšími negativními vlivy nepříznivých látek. Pro jeho dobré působení je vhodné přijímat ve stravě další látky, jako hydrolyzát kolagenu, chondroitin sulfát, vitamín C, ale i bílkoviny zabezpečující plné aminokyselinové spektrum včetně glutaminu, který má vliv na produkci glukosaminu v těle, ale naneštěstí spotřeba glutaminu je u trénujících osob poměrně velký a tak ho někdo může mít nedostatek.

Dobrá strategie zahrnuje i péči o klouby

Chytří sportovci se snaží předcházet problémům. Bez plánu totiž není možné dosáhnout dlouhodoběji zlepšujících se výsledků. Není to nahodilá věc, ale skutečného naplánování tréninkového cyklu, ve kterém musí být kromě samotného sportování místo i na regeneraci, strečink, zachování ohebnosti těla, udržování či zvyšování podílu svalové hmoty, zlepšení kondice a zachování zdraví oběhové soustavy, doplňování všech potřebných živin, ale také často opomíjená starost o klouby a šlachy. K tomu mohou pomoci i některé doplňky stravy, které se vyplatí alespoň občas zařadit ke kvalitní stravě. Jednou takovou látkou může být třeba právě glukosamin.

Diskuse k článku (4)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Omega 3 nenasycené mastné kyseliny

» Glutamin

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2021 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt