Fitvit.cz » Zdraví » Hypertrofie a atrofie - aktivitou k růstu

Hypertrofie a atrofie - aktivitou k růstu

Ačkoliv většina lidí začíná cvičit kvůli vzhledu, hubnutí či jako podporu k některému sportu a jejich cílem je nabrání nové svalové hmoty, síly a dynamiky, přibývajícími roky naopak začneme aktivní svalovou hmotu ztrácet. V prvním případě jde o hypertrofii, ve druhém dochází k atrofii. Zatímco hypertrofie je způsobena naší aktivitou, atrofie může být zapříčiněna nečinností, ale také nemocí. Velmi negativně zde většinou působí nečinnost a proto je potřeba vykonávat nějakou fyzickou aktivitu. A jelikož má dnes mnoho lidí sedavé zaměstnání, je logickým řešením, a také nejlepším, posilování doprovázené dalším sportováním, jako běh, jízda na kole, plavání či míčové hry a další sporty.

K hypertrofii dochází vlivem namáhání a přizpůsobování svalů. Pokud sval zatížíme váhou, na kterou není zvyklí, dojde k jeho zvětšení. To je princip kulturistického tréninku, který však jde použít nejen pro zvětšování aktivní hmoty, ale i pro zvýšení síly. Toho pak lze využít pro zlepšování výkonnosti v jakémkoliv sportu, ale také v kondičním tréninku pro široké masy lidí, kteří mají zájem o udržení funkční a sportovní postavy do co nejvyššího věku.

Výhoda celoživotního sportování

Nejvhodnější doba pro nabrání svalů je v mladším věku, nejlépe okolo 20 až 30 roku života. Není na škodu v této době přibrat více hmoty a získat tak dostatek svalů na pozdější fázi života. I když u většiny lidí není prvotním cílem zachování zdraví do pozdějšího věku, budou z těchto tréninků a získaných svalů profitovat po zbytek života. Pokud však někdo promeškal ideální věk pro posilování, neměl by otálet a začít kdykoliv později, samozřejmě pokud mu to zdraví dovolí. Kouzlo posilování je totiž v tom, že s ním lze začít v jakémkoliv věku a ačkoliv start a získání svalů ve vyšším věku bude obtížnější, zlepšení lze dosáhnout také. Je však potřeba před započetím tréninku projít lékařskou prohlídkou a přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Výhodu budou mít i ti, kteří sice již posilovali, ale později přestali a chtějí se dostat zpět do formy. Jejich tělo bude reagovat lépe, než kdyby nikdy necvičili.

Posilování je vlastně smršťování a natahování svalů s odporem. Ve vláknech se nacházejí kromě dalších složek i myofibrily, díky kterým se může sval smršťovat. A právě myofibrily jsou části vláken, které nejlépe reagují na posilovací trénink. Zvětšování svalů není způsobeno jejich zmnožením, ale zvětšením stávajících vláken. Jak často cvičit pro udržení hmoty a zachování síly. Mělo by to být 3 až 4 krát týdně, přičemž pro udržení je nutné zatížit sval alespoň 30 % z maxima pro jedno opakování. Abychom sval donutili růst, mělo by to být mnohem více, uvádí se alespoň okolo 70 % maxima. Ať už jde o získávání nové hmoty či snahu o udržení stávající formy, vždy se zaměřujeme zejména na ochranu stávající aktivní hmoty.

Atrofie

Čím jsme starší, tím obtížněji nabíráme a udržujeme svalovou hmotu. Jestliže není člověk příliš fyzicky aktivní, již po 25 až 30 roce života začne ubývat několik procent svalů za období přibližně 10 let. Tomu jde samozřejmě v tomto věku zabránit aktivním způsobem života a nejvhodnějším způsobem je posilování kombinované s další aktivitou zaměřenou aerobním směrem. Po čtyřicítce to je úbytek okolo 1 % ročně a po 50 se tento proces ještě zrychlí, uvádí se dokonce až hodnota okolo 10 % za rok. I zde výrazně pomůže posilování, pochopitelně jiným způsobem, než když jsme cvičili ve dvaceti. Zde se pak využívá zejména lehčí cvičení na strojích zaměřené na kondici, nejlépe ve spolupráci s lékařem a trenérem, kteří by měli kontrolovat vývoj zdravotního stavu a způsob cvičení.

Důležitá strava

Jak stárneme, zpomaluje se nám metabolismus, což souvisí právě s úbytkem svalové hmoty. I stravou lze účinně bojovat proti její ztrátě. I když dáme podmět formou posilování k růstu svalů, nedojde k němu v případě, že nedodáme tělu potřebné živiny ve správný čas. V průběhu života musíme také měnit své stravovací návyky, dávat přednost více kvalitním bílkovinám a konzumovat méně prázdných kalorií, jednoduchých cukrů a velkého množství tuků. Každý by se měl důsledně vyhýbat drastickým dietám, které škodí tělu. Pozor při redukci váhy, kdy musíme obzvláště dbát na příjem kvalitních proteinů v dostatečném množství. Pokud to neuděláme, tělo si v případě nedostatku energie začne brát živiny rozkladem svalových bílkovin, čemuž musíme zabránit.

I když je stárnutí nevyhnutelné a ubývání svalové hmoty nezvratitelné, stejně jako smrt, neměli bychom rezignovat na aktivní způsob života a snažit se do úplného konce. A právě posilování společně s dodržováním zdravého životního stylu dokáží ubývání hmoty výrazně zpomalit. Důkazem nám mohou být lidé, kteří se ani ve věku nad 50 a více let nevzdali, pravidelně cvičili a sportovali přiměřeně ke svému věku a byli aktivní až do velmi pozdního věku. Ti neaktivní jsou v poměrně brzké době odkázání na pomoc druhých, lékařskou péči a jejich dožití je výrazně kratší. Proč tedy nevyužít tak jednoduchého nástroje, jako je celoživotní styl fitness doprovázený přiměřenými sportovními aktivitami a péčí o naší postavu s cílem oddálit projevy stárnutí a zlepšit kvalitu životu, k jehož základům patří chránit a budovat svalovou hmotu, na které jsme životně závislí.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Motivujte se vlastním úspěchem

» Nejprve budujeme pevné základy

» Pro cvičení potřebujeme silné šlachy

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2020 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt