Fitvit.cz » Fitness tipy » Jak zjistit, že mě ubývají svaly při hubnutí

Jak zjistit, že mě ubývají svaly při hubnutí

Hubnutí je jednoduché a složité zároveň. Jednoduché je v tom, že úbytek hmotnosti jde provést pouhým snížením příjmu potravy, ale naneštěstí tento způsob v mnoha případech znamená, že ztrácíme z větší části svalovou hmotu a vodu a naopak tuk nám na těle zůstává. Složitější a správný způsob je zachování a ochrana svalové hmoty a přitom pohybovou aktivitou a správně složenou stravou spalovat přebytečný tuk.

Jenže i když si myslíme, že všechno provádíme správně, může nám svalová hmota ubývat, a to znamená, že se nám zpomalí metabolismus a naše tělo nebude vypadat tak, jak jsme si představovali. V první řadě je nutné zabezpečit přísun dostatečného množství proteinů. Většinou to bude okolo 2 g na kg hmotnosti.

Kolik bílkovin musíme doplnit přesně, to nám naneštěstí nikdo obecně není schopen sdělit a proto je nutné vyzkoušet na sobě, kolik mé tělo potřebuje proteinů na udržení svalové hmoty a přitom spalovalo podkožní tuk. Každopádně musíme mít mírný energetický deficit, aby mohlo dojít ke spalování podkožního tuku. Většinou se snížení příjmu energie provádí redukcí tuků na nezbytné minimum, které tělo potřebuje a zbytek manipulace s energií se provádí u sacharidů. Proteiny musí být zastoupeny v nezměněném množství a v době hubnutí dbát na jejich kvalitu a případně navýšit množství, které potřebujeme pro konkrétní individualitu.

Teď ale to nejpodstatnější. Jak poznat, že mě ubývají svaly. Jde o souhrn měření, porovnávání, pohledů do zrcadla a na pomoc si můžeme vzít i váhu, která měří podíl svalové hmoty a tuku.

1. Nejjednodušším způsobem je vážení na speciální váze. Zde jednoduše vidíme, jaký podíl tuku a svalové hmoty máme. Potíže mohou způsobovat nepřesnost některých přístrojů. Vhodné je i vážení v jeden čas každý den, protože hodnoty mohou v různých částech dne kolísat.

2. Měření síly podkožního tuku na břichu je také dobrý způsob jak zjistit, která část těla je zodpovědná za váhový úbytek. Pokud po měsíci a déle nenastal na břichu úbytek tuku, ať už měříme úbytek pomocí metru nebo při pohmatu, případně pomocí speciálních měřidel, a přesto jsme zaznamenali výrazný úbytek na váze, pravděpodobně to bylo na úkor svalové hmoty.

3. Dobrým způsobem jsou porovnávací fotografie. Na začátku si pořídíme fotografie před hubnutím a pak vždy po týdnu pořizujeme další porovnávací fotografie a sledujme pokroky.

4. Pokud nám ubývají výrazně objemy svalů na končetinách, jde o další znak úbytku svalové hmoty. Zkušení sportovci to poznají už pohmatem například na bicepsu, ti ostatní musí opět měřit.

5. Dalším signálem úbytku svalů nemusí být jen viditelný. Jestliže nám klesá síla a výkonnost při cvičení, může být příčinou nejen nedostatek energie, ale i úbytek svalů.

Když zjistíme, že nám ubývá svalová hmota, jde o špatný způsob hubnutí, který nepřinese žádané výsledky. Proto je nutné udělat změny ve stravě, nespoléhat na hubnutí bez pohybové aktivity a hlavně zabezpečit příjem kvalitních proteinů. A proč nehubnout jednoduše a špatně? I když může mít někdo radost z toho, že méně váží, a přitom je to na úkor svalové hmoty, hrozně tím škodí svému tělu.

Svalová hmota navíc přirozeně ubývá s rostoucím věkem. Jediným způsobem jak tomu zabránit je kvalitní strava a rozumné posilování. Úplně nejvhodnějším modelem je udržovat svou váhu na přibližně stejné úrovni po celý rok a případně korigovat svou hmotnost o několik málo kilogramu. To nezabere více než 1 – 2 měsíce. Pokud zjistíme výraznější nárůst hmotnosti, okamžitě zasáhneme úpravou stravy a větším objemem pohybové aktivity.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» 10 důvodů pro používání proteinů

» Nejdůležitější věc pro hubnutí

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt