Fitvit.cz » Fitness tipy » Jak zpomalit metabolismus

Jak zpomalit metabolismus

Mnoho lidí zajímá, jak se zbavit nadbytečného tuku, jak zhubnout a chce zrychlit metabolismus na co nejvyšší hodnotu, aby docházelo k úbytku hmotnosti. Co když ale dotyčný potřebuje přibrat. Nemůže nabrat ani trochu svalové hmoty a vlivem svého velmi rychlého metabolismu se mu nedaří dosáhnout svých cílů.

Pro sportovce s velmi rychlým metabolismem, kteří usilují o nabrání hmoty, existují pravidla, jenž dokáží metabolismus zpomalit a dovedou je k nabírání nové hmoty. Nelze je řešit pouze navyšováním energetického příjmu, ale cíleným používáním správné stravy, tréninku a hlavně dostatečné regenerace potřebné pro růst či zachování stávající hmoty.

Trénink pouze přiměřeně

Lidé s rychlým metabolismem, chtějí-li přibrat, musí omezit frekvenci tréninku. Cvičí-li 6 krát týdně, musí zredukovat aktivitu pouze na čtyřikrát týdně. Omezení aerobní činnosti korigovat na nezbytné minimum zabezpečující zachování zdravého kardiovaskulárního systému. Je nutné doslova šetřit energií. Pakliže se chcete pohybovat, volte spíše sprinty a výbušné pohybové aktivity krátkodobého charakteru. Podíváte-li se na vytrvalostního běžce a sprintera, zjistíte, že sprinteři mají mnohem více svalové hmoty. Chcete-li pokračovat v dodatečném pohybu mimo posilovnu, preferujte tedy krátkodobé intervalové aktivity, kdy se střídá sprint s pomalým poklusem. Dlouhodobé maratony a budování svalové hmoty nejdou dohromady.

Strava trochu benevolentnější

I když si lidé s rychlým metabolismem mohou dovolit jíst více, neznamená to však, že mohou jíst všechno. Mohou si to s ohledem na svůj metabolismus sice dovolit, ale i přesto se nemohou vyhnout negativním důsledkům špatně složené stravy. Budou-li konzumovat mnoho tučných nezdravých jídel, sice tak neztloustnou, jako jiní s pomalým metabolismem, ovšem organismus je i tak zasažen příjmem nevhodných látek a ačkoliv nejsou obézní, mohou přesto vlivem špatně sestavené stravy onemocnět některou z civilizačních nemocí jako rakoviny, kardiovaskulární onemocnění či cukrovka. Přidání tuků je tedy žádoucí, ale hlavně ze zdrojů obsahující omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, CLA či GLA. Ryby, semena či ořechy (nepražené a nesolené) jsou ty správné zdroje, kde takové tuky hledat. Právě zdravé tuky jsou tak unikátní, že dokáží pomoci při budování svalstva a zároveň zachovat úroveň podkožního tuku na přijatelné úrovni. Na rozdíl od redukce hmotnosti zde platí opačná úměra v příjmu energie. Snažíme-li se přibrat, musí energetický příjem převyšovat výdej.

Nepoužívejte spalovače tuků

Pro lidi rychle spalující energii je nevhodné používat spalovače tuku. Naopak by se měli zaměřit na pravidelnou stravu, aby tělo nehladovělo a zvláště dbát na dostatečnou snídani, kdy je vyčerpaná hladina glykogenu. Neměli by opomíjet jídlo večer, kdy tělo bude více jak osm hodin bez energie a je vhodné opatřit si proteinový nápoj na bázi kaseinu přímo určenému pro večerní použití, kdy se bílkoviny pomalu během noci uvolňují a nedochází tak k nočnímu spalování svalových bílkovin, což je zvláště pro lidi s rychlým metabolismem poměrně důležité. Naprosto nevhodné je vynechávání jídel během dne a deficit dohánět dojídáním večer. Přestávky mezi jídly by zvláště pro lidi usilující o nabrání svalové hmoty neměly činit více než 3 hodiny.

Držte stres na uzdě

Stres je zcela přirozenou reakcí organismu na různé podměty. Nesmí však dojít k jeho nepřiměřenému růstu. Kortizol pak dokáže zatočit s našimi plány jak v oblasti budování svalů, tak i při potřebě snižování hmotnosti. Budování duševní a tělesné pohody je tedy zcela na místě. Samotný proces tréninku je tomu více než nápomocen.

Regenerace a spánek jsou zásadní

Zatímco cvičení dává impuls ke změnám postavy, v době regenerace k těmto změnám dochází. Spánek je důležitý jak při spalování tuků, tak i při nabírání nových svalů. Bez něho nelze dosáhnout jakýchkoliv úspěchů při sportu. Osm hodin denně je podmínkou. Ne více, ani méně. Je možné si krátce zdřímnout po obědě, přibližně na dobu dvaceti minut. Přestávky mezi tréninky jsou neméně důležité. Nechte svaly růst ve volných dnech. Na druhou stranu je nutné v tréninkové dny dát svalům patřičný impuls a to především co se týká intenzity i námahy tréninku.

Majitelé rychlého metabolismu se patrně nikdy nestanou sportovci s ohromující muskulatury. Mají však na druhou stranu velkou výhodu, že se dokáží rychle dostat do formy, zatímco jiní musí vynakládat velkou námahu při odbourávání přebytečné hmotnosti. Jen to chce skloubit cykly pro nabíraní svalů a pozdější úpravu postavy dle své individuality, k čemuž pomůže vedení tréninkového a stravovacího deníku a pozorovat reakce těla na jednotlivé činnosti a upravovat dle nich jak aktivitu, tak i stravu. Osobní zkušenosti jsou klíčem k úspěchu. S postupem věku se i váš metabolismus bude zpomalovat a je tedy nutné na tuto skutečnost reagovat neustálou změnou v tréninku či stravování a dokonce i regenerace. Platí tedy, že co pro mě funguje ve dvaceti, nemusí fungovat ve čtyřiceti. Neustále se tedy vzdělávejte a poznamenávejte si reakce těla a tyto informace použijte pro další trénink a zlepšování či zachování výkonnosti.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Jak zrychlit metabolismus

» Význam spánku pro fitness a sport

» Kdy začít hubnout do plavek

» Bazální metabolismus

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt