Fitvit.cz » Cvičení » Jak zrychlit metabolismus

Jak zrychlit metabolismus

Kdo by nechtěl mít pevnou funkční postavu, na které vše pracuje tak jak má, dobře vypadá, všem se líbí a navíc vás povzbudí k další práci nejen v posilovně a tím tak ovlivňuje pozitivní myšlení, které působí na celou řadu dalších skutečností v našich životech. K dosáhnutí takového stavu nám může pomoci urychlení metabolismu. Jeho rychlost je dána několika vlivy. Tím prvním a nejzásadnějším je genetika. Buď budete lépe tloustnout nebo hubnout. S tímto přirozeným stavem nic nenaděláte. Další významné skutečnosti související s rychlostí metabolismu však již ovlivnit lze. Zároveň patří mezi stěžejní body pro udržení dobrého zdraví.

Nejlepším spalovačem jsou svaly

Základním předpokladem pro rychlost metabolismu je udržování aktivní svalové hmoty. Čím více jí člověk má na sobě, tím tělo spotřebuje více energie a to dokonce i v klidovém stavu, když zrovna nic nedělá. Udržování své svalové hmoty až co do nejvyššího věku má vliv nejen na zachování rozumné hmotnosti i ve stáří, ale zároveň dovolí být soběstačný a vitální v době, kdy ostatní mají problémy s pohybovým ústrojím. V podstatě by se dalo říci, že aktivní svalová hmota je nejlepší spalovač tuku, který máme zdarma. Měli bychom ji tedy chránit a nevystavovat tělo nesmyslným dietám, které drasticky snižují příjem kalorií, při nichž si můžete být jisti, že přicházíte především o drahocennou svalovou hmotu a tuk bohužel na těle zůstane.

Nejlepší cestou pro zachování aktivní svalové hmoty je kondiční posilování, klidně s vahou vlastního těla, kombinované s přirozeným pohybem, především chůzí a případně pravidelnou aerobní aktivitou se střídavou intenzitou, kdy se střídají rychlejší a pomalejší fáze tzv. kardio hiit, které je účinnější a není ho nutné vykonávat dlouhou dobu.

Chránit svalovou hmotu

Problémem bývá přílišné omezení příjmu energie, kdy tělo sahá do vlastních energetických zásob odbouráváním svalové hmoty. Pakliže nemá dostatek energie ze sacharidů, sáhne si na tukové zásoby, nicméně k jejich odbourávání dochází až po chvíli pohybové aktivity a do té doby tělo využije jako náhradní zdroj svalové bílkoviny. Lze tomu částečně předcházet vyšším příjmem bílkovin a před tréninkem používat BCAA a spalovače tuku, které rychleji přinutí přeměňovat tukové zásoby na energii a jejich následné odbourávání.

Příliš tvrdou dietou se ve velkém množství ztrácí svalová hmota. Ti chytří upraví svůj jídelníček tak, aby spalovali tuk a ještě k tomu budovali svalovou hmotu. Čili to znamená především více bílkovin, rozumnou dávku tuků ve správném poměru nasycené a nenasycené tuky, kdy velmi vhodné jsou především esenciální mastné kyseliny. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny, CLA, GLA, které samy o sobě mají blahodárný vliv na organismus a navíc již bylo zjištěno, že tyto tuky mají nezanedbatelný význam na odbourávání tukových zásob z organismu.

V neposlední řadě se vyplatí cyklovat výši příjmu sacharidů, kdy pak tělo automaticky nemůže zpomalovat svůj metabolismus vlivem snižujícího se příjmu energie. Samozřejmostí musí být především výběr kvalitních komplexních sacharidů před jednoduchými, které mají tendenci rychleji se ukládat do tukových zásob. Pokud se udržuje sportovec ve formě po celý rok a v zimě přibere dejme tomu 3 kg, dokáže se dostat mírným úbytkem tuku v rychlosti půl kilogramu za týden do formy za šest týdnů, což je měsíc a půl a to už je výsledek, který stojí za to udržovat se ve fit formě v průběhu celého roku. Ke správnému metabolismu neoddělitelně patří pitný režim, který je nutné dodržovat a nedopustit dehydrataci.

Termický efekt jídla

I samotné konzumování jídla má své energetické nároky. Kromě ideální skladby jídelníčku lze metabolismus zvýšit rozdělením stravy na 6 – 7 jídel po malých porcích během celého dne v rozmezí 2 – 3 hodin. Nejvyšší nároky na zpracování mají bílkoviny a méně energii organismus potřebuje na využití cukrů a nejméně na tuky. Menší dávky jídel se navíc lépe využijí a organismus nemusí čelit většímu příjmu energie, kterou by mohlo v případě nečinnosti přeměnit na tuk. Při větším počtu jídle denně je však nutné dávat si pozor na jeho objem, aby nedošlo k vyššímu příjmu než výdeji energie. Proto je vhodné si vše zapisovat do deníku.

Doplňky spalovače tuku

Velmi pomáhají tzv. zdravé tuky. Různé vědecké studie stále více dokazují, že jsou účinné. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny (rybí tuk), nebo CLA, působí jak na nárůst svalové hmoty, tak i na odbourávání tuků a jsou tak velkým pomocníkem při redukci hmotnosti. Karnitin usnadňuje transport tuků do mitochondrií, kde se vlivem pohybové aktivity přemění na energii. Extrakt ze zeleného čaje je dalším nástrojem, jak si lze pomoci. Zde působí jeden z katechinů EGCG, který má vliv na norepinerfin, který účinně pomáhá odbourávat tuk.

Velmi dobře lze využít jako spalovač kávu, jenž obsahuje kofein, který dokáže navázat na buňky tuk a posléze napomáhá jejich přeměně na energii. Nejvíce z něj vytěží ti, kteří kávu běžně nepijí. Lze využít i guaranu, která kofein také obsahuje. Synerfin, což je výtažek z pomerančovníku hořkého, taktéž dokáže zvýšit metabolismus a stimuluje tukové buňky k uvolňování energie z tuků do svalů, kde se následně spálí jako uvolněná energie při pohybové aktivitě. Ne každý doplněk musí působit na každého stejně. Je tedy vhodné poradit se při jejich používání s dietologickým poradcem a zároveň zohlednit svůj zdravotní stav. Aby bylo zjištěno, které jsou účinné více a které méně, je vhodné používat suplementy odděleně. Ve správné kombinaci si lze jejich použitím výrazně ulehčit redukci podkožního tuku.

Ženy jsou na tom hůře

Ženy nemají takové štěstí na snadné budování svalové hmoty jako muži. Ve své podstatě to je tak správně a přeci jen jsou takto hezčí, nicméně vlivem nedostatku testosteronu a menším podílem svalové hmoty mají vetší tendenci k ukládání podkožního tuku. Proto by právě ženy měly dbát na pravidelný posilovací trénink, nikoliv zaměřený na nárůst velkých svalů ale zpevnění těch stávajících a případně nabrání těch původních, o které nesprávným stylem života přišly. Poté bude pro ně jednodušší nejen udržet svou hmotnost v přijatelným mezích, ale zároveň jejich postava bude zpevněna a dostane mnohem lepší tvary. Navíc nemohou konzumovat tolik bílkovin jako muži. Měly by se tedy více zaměřit na kvalitu stravy a bohužel si musí také více hlídat jídelníček.

V jednoduchosti je síla

Nevěřte tvrzení, že máte geneticky předurčenou nadváhu. V drtivé většině případů je chyba opravdu u chování jednotlivce, ať už jde o stravovací či pohybové návyky. Nejlepší návod je skutečně jednoduchý, nicméně ani tolikrát opakovaná doporučení nejsou lidé ochotni přijmout a raději věří všelijakým návodů, jak zázračně zhubnout. V první řadě postačí pohyb a posilování. Po posilovacím tréninku či aerobní aktivitě se zvýší metabolismus takovým způsobem, že ještě několik hodin po cvičení tělo spotřebovává o mnoho více energie, nežli při nečinnosti. Poté upravit stravu, přidat doplňky stravy, které však nemusejí stát tisíce. Dají se sehnat v řádech stokorun a pokud u jejich nákupu člověk přemýšlí reálně, lze s nimi dosáhnout pozoruhodných výsledků, nicméně jde to i bez nich ale v tom případě mohou v těle chybět některé látky, které celý proces urychlují. Poslední a ne nezanedbatelný vliv má pozitivní myšlení a pravidelný spánek, které, ač se to nezdá, dokáží také významným způsobem ovlivnit hladinu podkožního tuku.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Význam a přínos posilování a fitness

» Návyk na cvičení a pohyb

» Sebevědomí, sebemotivace

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt