Fitvit.cz » Doplňky stravy » Karnosin

Karnosin

Aminokyseliny jsou pro organismus životně důležité. Pokud chceme budovat novou svalovou hmotu nebo udržet tu stávající, musíme přijímat vyšší množství vysoce kvalitních bílkovin. Při vyváženém složení spektra aminokyselin se z nich v těle vytváří další důležité látky nazývané peptidy. Vzniká tak kupříkladu jeden z nejsilnějších antioxidantů zvaný glutathion. Nás ale budou zajímat i složky, které by mohly podpořit náš sportovní výkon. Jednou takovou složkou je karnosin. Jde o dipeptid vznikající za dvou aminokyselin, a to z beta-alaninu a histidinu.

Do nedávna se o účincích karnosinu moc nevědělo, ale někteří výrobci ho již před více než deseti lety uváděli jako součást svých produktů. Mnozí si říkali, další zbytečná látka zdražující výrobek. Jenže dle vědců , kteří mezitím dělali s karnosinem výzkumy, by mohlo jít o prostředek ke zlepšení výkonosti.

Na sílu i vytrvalost

A co bychom od karnosinu měli očekávat? Dle vědců by mělo dojít ke zvýšení síly i vytrvalosti. Dokáže totiž vytvořit prostředí pro lepší smršťování svalů, a to nejen co se týká rychlosti, ale právě i již zmíněné vytrvalosti. Pokud by tedy vedle sebe byli dva sportovci, který z nich by vyhrál, když by byli na přibližně stejné úrovni, ale jeden z nich by měl schopnost rychleji provádět svalovou práci a ještě k tomu v delším časovém období? Jestliže jsou tedy závěry vědců ověřeny, pak by skutečně výhody karnosinu znamenali i lepší výsledky při sportování a jedinci využívající tento dipeptid by byli ve sportování úspěšnější.

Oddálí únavu

A z jakého důvodu to karnosin dokáže? Tlumí kyselost ve svalech, která vzniká právě při sportování a vyrovnává pH a to tím významněji, pokud je hladina karnosinu vyšší. Měl by prý umět oddálit únavu zabráněním vzniku látek způsobujících neschopnost pokračovat ve sportovním výkonu na požadované úrovni. Jednoduše řečeno, když například zvedáme svoji běžnou váhu na bicepsový zdvih, dojde k selhání po osmi opakováních, jelikož cítíme pálení ve svalech a nejme schopni pokračovat v dalším opakování. Při zvýšení hladině karnosinu bychom však měli vykonat nejen více opakování, ale dokonce i s vyšší zátěží. Stejný princip lze uplatnit i v dalších sportech, jako například v případech, pokud bude chtít sportovec být dříve na určitém místě ať už ve sprintu či při kolektivním sportu u míče.

Jak již bylo řečeno, karnosin vzniká i z aminokyseliny beta-alanin. A jelikož karnosin je dražší, nabízí se možnost přijímat beta alanin, který má stejný efekt, ale tělo si v tomto případě karnosin musí nejprve vytvořit.

Pokud někdo uvažuje o suplementaci aminokyselin a to zvláště těch volných, měl by se poradit s dietologem. Přinejmenším by měl vědět o riziku aminokyselinové nerovnováhy. Má význam brát karnosin? Vzhledem k tomu, že se nachází v našem těle, je prvořadé doplnit především všechny potřebné aminokyseliny. Další příjem karnosinu už může být jakýmsi bonusem zlepšujícím podmínky pro sportovní výkon i regeneraci. Jak se ale zdá, bonus by to měl být poměrně znatelný a tak se může stát, že kdo bude mít v těle vyšší hodnoty karnosinu, porazí ve sportovním světě ty, kteří tuto výhodu nevyužijí.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Výběr proteinu

» Taurin

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt