Fitvit.cz » Cvičení » Kdy je čas zvýšit váhu na čince

Kdy je čas zvýšit váhu na čince

Zvyšování zátěže při posilování patří k základům, pokud se snažíme změnit vzhled postavy. Abychom v této činnosti byli úspěšní, mělo by být naším cílem vybudování nové svalové hmoty a nemusí jít nutně o velké množství. Například při hubnutí stačí získat několik málo kilogramů svalů a postava zcela zásadně změní vzhled. Když potom rostou svaly, většinou dojde i k růstu síly.

Zvyšovat zátěž nejde donekonečna. Na druhou stranu by měl každý dosáhnout zlepšení, které zabezpečí růst svalů, aby došlo ke změnám na postavě oproti době, kdy jsme se cvičením začínali. Když jsme na konci svým možností, co se týká schopnosti zvedat vyšší váhu, můžeme ještě použít intenzifikační metody, které dále zabezpečí impuls k růstu.

Kdy a kolik si tedy přidávat zátěže, aby docházelo ke zlepšení? Pokud jsme ještě nenaplnili své možnosti v síle, pak si tělo samo řekne, kdy přidat na činku další hmotnost. Někdo to pozná jednodušeji, jiní jdou za cílem obtížněji. Někdy to chce opravdu překonat jen jakýsi psychický blok, který nám nedovoluje použít těžší zátěž.

Pokud však v sérii používáme více než 10 opakování, popřípadě počet, který nám nejvíce zabírá, pracujeme s přesnou technikou a cviky nám nedělají žádné problémy, pak je jednoznačně čas na zvýšení zátěže. Většinou postačí zvýšit zátěž o několik kilogramů a tělo odpoví na neznámou zátěž opětovným růstem síly a hmoty. Naopak nevhodné zvyšování váhy, na kterou tělo ještě není připravené, většinou znamená cvičení se špatnou technikou a je proto rizikové.

Pokud chceme přidávat zátěž s ohledem na co největší bezpečnost, pak bychom měli přidat několik kilogramů až tehdy, když v sérii výrazně překračujeme obvyklý počet opakování v sérii, které běžně provádíme. I když jsme silní více a mohli bychom si přidat na činku více kilogramů, může být někdy výhodnější přidávat zátěž postupně a využívat tak delší dobu efektu stále většího zatížení, které přináší růst.

Počet opakování, kdy zvyšujeme zátěž, je čistě individuální. Někomu totiž zabírá v tréninku lépe menší počet opakování, jinému naopak vyšší počet opakování. Princip přidávání zátěže je tedy stejný, ale s ohledem na počet opakování, který nám nejvíce zabírá v tréninku na růst svalové hmoty.

Jestliže už nejsme schopni přidat zátěž nebo už ani nechceme, pak zkracujeme přestávky mezi sériemi, spojujeme série dohromady, používáme vynucená nebo negativní opakování nebo použijeme některou další intenzifikační metodu. Na závěr jedna studie říká, že není ani tak důležitá celková zátěž jako to, že dovedeme každou sérii do selhání, ať ji děláme s lehčí nebo těžší činkou. Zároveň je dobré střídat v různých trénincích počty opakování. Každopádně určitou hmotnost činka musí mít, aby došlo k růstu svalů. Jak těžká bude, kolik opakování budeme dělat a jaké výsledky budeme mít, záleží jen na každém z nás.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» 5 způsobů pro rychlý a účinný trénink

» Místo hmotnosti se zaměřit na složení těla

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt