Fitvit.cz » Zdraví » Krok zpět nemusí být chyba

Krok zpět nemusí být chyba

Jste v plném tréninku a úplné zbavení přebytečného tuku je již na dosah. Cvičí se jak je to jen možné. Břicho každý den, posilování celého těla vícekrát za týden a k tomu mnoho aerobní aktivity. Jenže najednou vám začínají tuhnout záda, píchne vás v kyčli a pocítíte bolest v lokti. Navíc spalování tuku se zpomalilo. Možná je čas trochu zpomalit a dát tělu prostor k regeneraci.

Pokud totiž budete příliš cvičit bez dostatečné regenerace, může dojít k přetrénování a následně i ke zranění. A tak se může lehce stát, že svůj cíl opět nesplníte, protože jste požadovali od svého těla práci, kterou už nebylo schopné provést. Přitom stačí málo. Udělat malý krok zpět a potom dokončit proměnu těla s dostatkem síly a energie.

Týden zpomalit

Abyste obnovili své síly, zmírníte své úsilí a dovolíte tělu zregenerovat. Zmírníte trénink břicha na maximálně 3 x týdně. Snížíte intenzitu tréninku a váhu činek. Vhodné je i omezení počtu tréninků v týdnu. Neuškodí alespoň dva dny, kdy nebudete trénovat vůbec. Tím není řečeno, že se budete týden flákat, ale zmírnění námahy dokáže tělu pomoci s obnovením sil. Je potřeba respektovat své tělo a pozorně mu naslouchat, co máte dělat.

Některým sportovcům může pomoci omezení zátěže na polovinu a ubrání z objemu tréninku asi o třetinu. Na každého ale bude opět fungovat něco jiného, takže je potřeba zkoušet ten pravý postup na konkrétního sportovce. Když však cítíte únavu, pokrok se zastavil a trápí vás drobné potíže při cvičení, pak krátký odpočinek může být tím pravým krokem, který vám pomůže s dokončením vašeho snažení při formování postavy.

Najezte se

Stejně jako příliš intenzivní trénink, mohou vaší cestu komplikovat i nedostatky ve stravě. Může to být velké omezení energie nebo nedostatek proteinů. Pokud snižujete přísun energie delší dobu, může to znamenat zpomalení metabolismu, spalování aktivní svalové hmoty, ale i méně živin potřebných k regeneraci. Pro oživení metabolismu a zlepšení regenerace je vhodné povolit některé dny ve stravě a dbát na dostatečný příjem kvalitních proteinů.

K povzbuzení metabolismu pomáhají sacharidové cykly nebo tzv. volné dny, kdy si povolíte v omezeném množství jinak zakázané potraviny. Když jste v poslední fázi před splněním cíle, bývá elegantním řešením doplnění nejkvalitnějších bílkovin proteinovými produkty, nejčastěji z rychle vstřebatelné syrovátky. Jsou cenově přijatelné, rychle je připravíte k použití a vyloučíte přísun dalších nežádoucích živin, které spalování tuků mohou zpomalit.

Dokončení cíle bude po krátkém odlehčení v tréninku i ve stravě jednodušší

Po týdnu lehkého cvičení se vrátíte k běžnému tréninku a dokončíte své snažení. Zjistíte, že po krátkém oddechu se tělo téměř nezměnilo k horšímu, protože metabolismus byl relativně rychlý. Stejně tak po úpravě v jídelníčku, kdy dočasně přijímáme o něco více energie, povzbudíte tělo k vyšší aktivitě.

A protože jste tělu dovolili zregenerovat, bude teď připraveno k další tvrdé práci. Během několika týdnů dokončíte svou práci, zbavíte se posledního přebytečného tuku a můžete si vychutnávat příjemný pocit z dobře odvedené práce a pěkně vypadající postavy.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Co dělat po dietě

» Jedno jídlo může rozhodnout o úspěchu

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2021 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt