Fitvit.cz » Tréninky » Kruhový vs. dělený trénink, který je lepší

Kruhový vs. dělený trénink, který je lepší

Jakmile se rozhodneme začít cvičit, musíme si co nejdříve určit a naplánovat, jakým způsobem a metodami budeme trénovat. U posilování jsou nejrozšířenější dva způsoby. Prvním je tzv. kruhový trénink a druhý způsob se nazývá dělený trénink. Zatímco kruhový systém používáme na zatížení celého těla v jednom tréninku, dělený systém rozděluje cvičení tak, aby se každá partie nebo skupina partií cvičila samostatně. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto metod.

Kruhový

Oblíbený způsob cvičení zejména u žen. Jeho výhodou je rychlost odcvičení. Potřebujeme k tomu ale připravené náčiní, což může v některých případech cvičení prodloužit a někdy i zkomplikovat, pokud nám někdo zabere stanoviště. Bude nutné využívat v krátké době více zařízení nebo náčiní, což může znamenat problém ve fitcentru, pokud je v něm hodně lidí a někdo obsadil pozici, kterou pro vykonávání kruhového tréninku právě potřebujeme.

Bonusem kruhového tréninku je zaměření na kardiovaskulární systém. Provedení jednoho cyklu totiž znamená zařazení cviků na všechny partie prakticky v jedné gigantické sérii bez žádné pauzy nebo pouze s velmi krátkými přestávkami. Krev se tak rozproudí po celém těle a zlepšujeme částečně i vytrvalost. Při kruhovém tréninku nepoužíváme velkou zátěž, protože to z povahy této metody není možné. Z toho důvodu jde i o bezpečnější cvičení.

Při tomto způsobu cvičení spálíme více kalorií, ale pouze jednorázově, zatímco u děleného tréninku spálíme méně kalorií, ale jelikož mají sportovci používající dělenou metodu většinou větší svaly, mají rychlejší bazální metabolismus a tím spalují více energie i v klidovém stavu. Kruhovému tréninku chybí větší stimul k růstu svalů. Vhodný je spíše na spalování tuků, udržování kondice a základní zpevnění postavy.

Dělený

S děleným tréninkem se lépe buduje svalová hmota. To je poměrně zásadní podmínka pro úspěch při hubnutí, ale také při potřebě zlepšit tvary postavy. Umožňuje specializaci, pokud se potřebujeme zaměřit na určitou partii na těle. Mezi tréninky dáváme partiím více času na odpočinek, takže můžeme svaly přinutit nejen lépe růst, ale také dokonale zregenerovat. Používat lze i vyšší váhy. To je výhoda a zároveň i nevýhoda. Výhoda v tom, že větší hmotnost činky přinutí svaly adaptovat se na zátěž dalším růstem a nevýhodou může být zvětšující se riziko zranění a nutnost mít pomocníky u některých cviků.

Další výhodou je schopnost odstraňovat slabiny. Můžeme totiž zařazovat zaostávající partii častěji nebo přednostně v tréninku dříve, dokud se nedostane na úroveň zbytku těla. Lze zařadit speciální metody, které zvýší intenzitu tréninku. Jsou to např. vynucená nebo negativní opakování a využít lze další způsoby. Děleným systémem lze zlepšit také sílu nebo výbušnost. Má tedy výhody směřující k budování těla, ale naopak od něj nelze očekávat zlepšení v oblasti kardivaskulární kondice, takže se obvykle přidává několikrát do týdne nějaká další aerobní aktivita. Kruhový trénink může pokrýt v jedné tréninkové jednotce jak zpevnění postavy, tak i aerobní zatížení. Na druhou stranu provedení posilování pomocí dělené metody a posléze zařazení aktivity stylem HIIT přináší dle odborníků nejlepší výsledky jak při budování nové svalové hmoty, tak i schopnost těla spalovat tuk.

Pokud cvičíme pouze třikrát týdně, pak kruhový trénink splňuje podmínky jak pro zpevnění svalů, tak i regeneraci. Jestliže by však někdo cvičil již šestkrát týdně, pak by to mohlo znamenat při využívání kruhového způsobu riziko přetrénování. Zatížili bychom totiž každou svalovou partii až šestkrát týdně a to už je moc. Dělený způsob bude tedy výhodnější, pokud potřebujeme cíleně zatěžovat jednotlivé partie na těle a směřovat cvičení k určitému cíli. Naopak pokud nemáme čas a postačí nám zpevnění postavy a přitom spálit v tréninkové jednotce více kalorií a nebudeme po ní již provádět žádnou aerobní aktivitu, pak může být výhodnější kruhový trénink.

Který vybrat - osobní volba

Preferuji dělený způsob. Prakticky zařazuji pouze dělený trénink. Dává mě možnost volby, kterou partii více upřednostním nebo zdali zvýším intenzitu. Nepotřebuji si připravovat příliš mnoho náčiní, takže je pro mě i rychlejší. Kruhový trénink mě nebaví. Navíc na mě moc nefunguje, protože potřebuji budovat nebo účinně udržovat svalovou hmotu. Mnozí však budou zase preferovat kruhový trénink, takže je to věc osobní volby a cvičební strategie.

Kruhový trénink využívám pro zpevnění postavy. Dovolí mě procvičit tělo třikrát až čtyřikrát týdně a stačí mě používání lehkých zátěží. Při používání cviků s vahou vlastního těla mohu odcvičit rychle a prakticky kdekoli. Neočekávám od cvičení nárůst svalové hmoty, ale spíše zpevnění stávající postavy. Protože využívám i další aerobní aktivity, může mě kruhový trénink pomoci s dalším spalováním energie a tuku. Zlepšuje mou svalovou vytrvalost a kardiovaskulární systém. Když zrovna nemám čas na další aerobní aktivitu, pak kruhový systém aktivuje jak svalovou hmotu, tak i kardiovaskulární systém.

Dobrou volbou může být střídání obou metod nebo si lze vyzkoušet obě a rozhodnout se, která je pro konkrétního sportovce přínosnější a zábavnější.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Hledat ideální plán pro pravidelné cvičení

» Trojsérie na lepší procvičení břicha

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt