Fitvit.cz » Strava » Nadýmání – co to zase způsobilo

Nadýmání – co to zase způsobilo

Nadýmání je velice nepříjemné, zvláště v případě, kdy nejsme doma a snažíme se to nějak vydržet. Mně se nadýmání vrátilo po dlouhé době, a tak jsem začal zjišťovat, co tento stav mohlo způsobit. Nejjednodušší je zjistit změny, které jsme udělali ve stravě za poslední období. Nakonec to nebylo ani tak složité a příčiny jsem objevil docela rychle.

Problémy nepůsobily mléčné výrobky, o kterých se často mluví v souvislosti s nadýmáním. Těch konzumuji docela dost a žádné větší problémy nebyly. Také další potraviny, které působí potíže, to tentokrát nebyly. Nakonec to byly dvě složky potravy, které když jsem vyřadil, tak se stav poměrně rychle změnil k lepšímu. Tou první potravinou byla k mé lítosti káva, která mně prostě nesedí (nebo lépe řečeno nelíbí se to mému tělu), i když k odpolední svačině mně chutná. Nedá se nic dělat, ale káva pro mě bude spíše hodně příležitostný nápoj. To ale neznamená, že káva musí způsobovat potíže všem a tak je to zcela individuální, ale zároveň je možné, že v některých případech se káva může stát zdrojem potíží.

Tím druhým problémem pak byl sycený nápoj s vitamínem. Už sycené nápoje mohou být důvodem k nadýmání. Tento ale obsahoval ještě něco, co může působit potíže. Bylo to umělé sladidlo cyklamát. Toto sladidlo je přítomno v mnoha nápojích a uvádí se, že by mohlo za určitých okolností způsobit rakovinu. Údajně ne přímo, ale ve spojitosti s dalšími látkami. Nepodařilo se mě ale nalézt, které látky to mohou způsobovat. Pro mě je ale spíše důležité, že tento nápoj mně způsoboval potíže s trávením. Každopádně pozor na nadměrný příjem umělých sladidel přítomných v běžných sycených nápojích, které pijeme ve velkém množství po celý den. Docela mě zarazilo, že je cyklamát zakázaný v USA, ale v Evropské unii ne.

Závěrem je potřeba říct, že je stále důležité sledovat i ty nejmenší drobnosti ve stravě, jako jsou nejrůznější příměsi, éčka a umělá sladidla, ale také podíl cukrů, tuků a bílkovin. Co se týká nápojů, tak asi nejvhodnějším nápojem je čistá nesycená voda a případně doplňkově neslazený čaj. Navíc jsem ještě více začal dbát na příjem příznivých bakterií pro střeva, což má také velmi pozitivní vliv na trávení.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Kolik stojí jídlo pro fitness postavu

» Může škodit více proteinů ve stravě?

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2021 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt