Fitvit.cz » Cviky » Nejlepší cvik na biceps pro fitness styl

Nejlepší cvik na biceps pro fitness styl

Jaký cvik bychom měli používat pro co nejlepší rozvoj bicepsů? Rozdíl samozřejmě bude u sportovců, kteří potřebují co nejpreciznější rozvoj partie, či potřebují získat co největší sílu nebo vrcholek bicepsu. Mnoho lidí však nemá vůbec čas trávit v posilovně dlouhé hodiny a potřebují proto univerzální cvik, který dostane ze zatížení bicepsů maximum při co nejkratším času věnovaném tréninku.

Ideální by bylo, kdybychom se mohli dlouze vyspat, v klidu ráno vstát a zařadit jednu speciální tréninkovou jednotku zaměřenou na biceps, použít 3 až 4 cviky na partii, věnovat se jednotlivým hlavám bicepsů a používat různé úhly a techniky. Realita je však taková, že času máme většinou málo a proto budeme hledat jeden cvik, který by problém řešil.

Hledání správného cviku

Na výběr máme poměrně dost cviků, které působí na biceps. Jsou to zejména zdvih s velkou činkou vestoje, zdvih s jednoručkami vestoje, zdvihy na scottově lavici, koncentrovaný zdvih s opřením o koleno, zdvih jednoruček v sedě a to samé, ale s opřením zad o šikmou lavici. A možná jich je více, než si dokážeme představit. Biceps totiž zapojujeme i při zatížení jiných partií, např. při tréninku zad.

Co potřebuje fitness sportovec. Zatížit biceps, aby reagoval růstem. To znamená, že cvik musí dovolit využívání těžších vah. Musí umožnit variaci úchopu. Dovolit supinaci. Rozvíjet obě strany rovnoměrně. Možnost využití intenzifikačních metod. A v neposlední řadě jeho jednoduchost a dostupnost vybavení pro vykonání.

Pro co nejkomplexnější rozvoj bicepsu bychom museli zařadit více cviků. V tomto případě se sportovec snaží biceps rozvinout co možná největší silou, na vrcholu použít co největší smrštění a v dolní pozici co největší natažení. K tomu potřebuje minimálně tři cviky. Zdvih velkou činkou vestoje pro sílu, koncentrovaný zdvih o koleno pro smrštění ve vrchní pozici a variantu vsedě s jednoručkami s opřením zad o šikmou lavici pro natažení ve spodní pozici.

Pokud však tyto cviky použijeme jednotlivě v jedné tréninkové jednotce, mohou mít i své nevýhody. Velká činka – neumožňuje variaci úchopu a ruce pracují společně. Výhodou je schopnost pracovat s nejvyšší možnou váhou. Koncentrovaný zdvih – malá používaná váha. Výhoda - potřebujeme pouze jednoručku a práci zacílíme na vrcholek bicepsu. Malá váha bude limitující také u zdvihů s opřením zad o šikmou lavici. Zde však bude výhodou co největší natažení svalu ve spodní pozici opakování.

S jednoručkami vestoje

Jestliže však hledáme pouze jeden cvik, pak pro fitness bude nejvýhodnější zdvih vestoje s jednoručkami jako univerzální cvik, který je dostačující pro většinu kondičních sportovců. Všechny podmínky, působící na rozvoj partie, tedy splňuje zdvih s jednoručkami vestoje. S jednoručkami můžeme cvičit s různým natočením úchopu, třeba i občas kladivové zdvihy.

Nutí rozvíjet každou stranu zvlášť, což zamezí, aby silnější strana těla pomáhala slabší a slabší se tak dostane na úroveň silnější paže. Dokonce si lze v případě jednoruček pomoci při vykonávání vynucených opakování. Pokud děláme zdvih pouze jednou rukou, druhá může pomoci dokončit opakování, pokud již zatížená ruka nemá sílu dokončit pohyb. Pochopitelně je výhodnější, když tuto dopomoc poskytne tréninkový partner, ale je vidět, že i toto řešení je s jednoručkami možné.

A nakonec jednoručky si lze opatřit i doma. To znamená, že trénovat lze s minimálními náklady, jak finančními, tak časovými, ale i prostorovými. Jednoručkami lze opravdu procvičit celé tělo.

Bicepsový zdvih s jednoručkami vestoje zde tedy vítězí a pokud si chce kdokoliv přidat další cvik, pak je vhodné střídat zvedání činky před tělem (např. koncentrovaný zdvih) a bicepsový zdvih v sedě s opřením zad o lavičku.

Zatížení hlav není u fitness cvičení až tak důležité

Ačkoliv často slýcháváme o zaměření práce bicepsů na jednotlivé hlavy, význam to má snad opravdu jen pro sportovce, kteří potřebují co nejkomplexnější rozvoj příslušné partie. I bicepsové zdvihy ve stoje zatíží všechny hlavy bicepsu, takže se nikdo nemusí bát, že by nebyla partie plně zatížena. Jednotlivé hlavy nejdou úplně izolovat, lze pouze více přemístit práci na jednu či druhou hlavu, ale přesto biceps pracuje stále jako celek.

Pokud zařadíme jako hlavní cvik bicepsový zdvih s jednoručkami vestoje, je vhodné občas zařadit i jiný pro obměnu, zatížení svalů z jiného úhlu, proti stagnaci, stereotypu a stimulaci k dalšímu růstu a rozvoji.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Bicepsový zdvih s jednoručkami vsedě

» Bicepsový zdvih s opřením o koleno

» Metoda 21 pro biceps

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt