Fitvit.cz » Cvičení » O hubnutí

O hubnutí

Co je vlastně hubnutí, proč se o něj lidé snaží, jak složité je a proč za rady „jak na to“ lidé platí? Otázek je ohledně hubnutí hodně. Ještě více však nalezneme odpovědí, které jsou motivované nejrůznějšími důvody, dost často finančními. Některé rady jsou dobré a jiné špatné.

Hubnutí je jednoduchá matematika. Příjem – výdej. Nic víc a nic méně. Když přijímám více energie než vydávám, tak přibírám a naopak. Jde jen o to nastavit si správný příjem živin a postarat se o výdej energie pohybem.

Lidé se snaží hubnout, protože chtějí vypadat lépe, snaží se zbavit svých potíží způsobených nadváhou. Vlastnit sportovní postavu je prostě lepší, než když máme všude špeky a nemůžeme se pořádně hýbat. Lidé s nadváhou mají problémy s pohybem, více se potí, nemůžou pořádně dýchat a problémy jsou i při kupování oblečení. Být ve formě má jednoznačně své výhody.

Hubnutí složité není. Když splníme bod jedna (příjem – výdej), pak už zbývá jen správně jíst a dostatečně se hýbat. Základem je protein. Slouží k budování a ochraně svalové hmoty. Svalovou hmotu potřebujeme i při hubnutí. Svalová hmota totiž určuje, jak vypadáme po zbavení se přebytečného tuku. Tuk a sacharidy také potřebujeme, ale rozhodně méně, než kolik je těchto živin ve většině jídelníčků. Upřednostňujeme tzv. zdravé tuky a komplexní sacharidy a naopak se vyhýbáme nasyceným tukům a jednoduchým cukrům.

Lidé platí za informace o hubnutí, protože si neví rady. Jenže kdyby místo těchto draze koupených rad nakoupili kvalitní potraviny a začali se hýbat, většinou by nemuseli platit za tyto služby nic. Ještě horší je to, že mnozí zaplatí a stejně jim to nepomůže. Důležité je nejprve se seznámit sám s problematikou, jaké potraviny jíst, jak cvičit a sportovat. Je to nejlepší řešení, protože pak takového člověka nemůže nikdo tahat za nos s nejrůznějšími teoriemi a ještě k tomu dost často za vysoké ceny.

Na druhou stranu je dost lidí, kteří se nechtějí v této oblasti něco učit a pak je vhodné požádat někoho o radu. Bohužel za to chtějí tito lidé dost peněz. Nejlepší je tedy využít někoho na doporučení. Jestliže se ale přeci jen každý seznámí s tím jak hubnout a vypracovat si sportovní postavu, pak většina lidí skutečně nepotřebuje vůbec nikoho, ani dietologa, ani trenéra.

Zaznamenávat a počítat kalorie je možné online pomocí nejrůznějších aplikací, trénink je možné zhlédnout prostřednictvím videa např. na youtube. Osobně jsem se cvičit a stravovat naučil sám pomocí odborných časopisů v 90. letech minulého století, kdy ještě internet nebyl a vybavení bylo na takové úrovni, která se s dnešní dobou ani srovnat nedá. Dnes je vše k dispozici, stačí jen natáhnout ruku a začít realizovat svůj cíl. Většina lidí je opravdu schopna se postarat o své zhubnutí sama. Jen musí chtít.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Základ správné výživy

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt