Fitvit.cz » Strava » Ořechy pro zdraví

Ořechy pro zdraví

Jen málo potravin obsahuje široké množství potřebných živin pro tělo. Jednou z takto užitečných potravin jsou ořechy. Snad jedinou nevýhodou je vysoký podíl tuků v nich. Na druhou stranu je tuk v nich obsažený zdraví prospěšný.

Pro jejich konzumaci je nutné si spočítat denní energetický příjem tak, abychom pravidelným pojídáním dávky ořechů nepřekračovali energetický denní příjem nad výdejem.

Co tedy ořechy obsahují, že jsou tak prospěšné pro naše zdraví? Jsou bohatým zdrojem bílkovin. Mají vysoký podíl vitamínů a minerálů. Obsahují mononenasycené tuky, které jsou důležité v prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním. Výjimkou jsou ořechy kokosové, které obsahují tuky nasycené.

Jednotlivé druhy jsou odlišné nejen svou chutí, ale i obsahem důležitých látek

Mandle – vitamín E, horčík, draslík, vápník
Kešu – hořčík
Lískové – vitamín E, hořčík, vápník, železo
Arašídy – vitamín E, hořčík, kyselina listová, niacin, thiamin, resveratrol
Vlašské – draslík, hořčík, vápník, zinek, měď, selen, mangan, omega 3 nenasycené mastné kyseliny, kyselina elagová
Pistácie – thiamin, draslík
Para – draslík, hořčík, selen

Co je však nejdůležitější, zdraví prospěšné látky, které obsahují ořechy, jsou přirozeného původu, takže jsou lépe vstřebatelné, než kdybychom je dostávali do těla pomocí doplňků stravy.

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny obsahují téměř všechny druhy ořechů, ale jeden druh ty ostatní v množství omega 3 nenasycených mastných kyselin převyšuje. Jsou to vlašské ořechy. Svým unikátním složením jsou považovány za velmi cenné a prospěšné potraviny, pokud se konzumují s rozumem.

Zdravým tukům se nevyhýbejte, spíše naopak je zařaďte do svého jídelníčku, např. právě prostřednictvím ořechů. Tělo tuky tak jako tak potřebuje a bude-li mít organismus tyto tuky k dispozici, dokáže se nejen lépe bránit civilizačním nemocem, ale dokonce vám mohou i pomoci zbavit se nadbytečného tuku. To však pouze za předpokladu úpravy energetického příjmu a výdeje, a pravidelné pohybové aktivity.

Kolik se tedy doporučuje ořechu sníst denně? Přibližně jednu hrst. To je o něco mezi 30 - 50 g. Na závěr si ještě povíme energetické hodnoty jednotlivých druhů, abyste si je mohli začlenit do svých vyvážených jídelníčků. Energetická hodnota ořechů je u všech druhů okolo 600 kcal na 100 g. Lískové, para a vlašské mají přes 60 g tuků na 100 g , pistácie a mandle 55, burské a kešu okolo 46. Nejlepší je přečíst si etiketu produktu, který si zakoupíte a energii připočíst ke svému jídelníčku. Pochopitelně pak něco budete muset ze svého jídelníčku také vyřadit.

Vybírejte pouze kvalitní produkty. Vyhýbejte se slaným a praženým ořechům nebo produktům v nekvalitním obalu, kde hrozí plísně.

Diskuse k článku (1)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt