Fitvit.cz » Fitness tipy » Osobní váha pro fitness

Osobní váha pro fitness

Váha je součástí téměř každé domácnosti. Vědět kolik kdo váží je dobré. Tento základní údaj nám může říci, že se něco děje, ať už se váha pohybuje jakýmkoliv směrem. Nejčastěji se k naší nelibosti hmotnost pohybuje směrem vzhůru. Pokud však budeme hledět pouze na kilogramy, nemusíme mít k dispozici potřebné informace o složení těla. V minulosti jsme si totiž mohli na osobní váze zvážit právě pouze jen hmotnost. Dnes však již moderní váhy umí podat daleko podrobnější informace, se kterými lze lépe pracovat.

Ceny osobních vah se nejčastěji pohybují od několika stokorun až po několik tisíc. Rozlišují se i podle dostupných funkcí. Některé dokonce měří i bazální metabolismus nebo BMI. Mnohem častěji se však setkáme s funkcemi, které ukáží podíl tuku v těle, podíl svalové hmoty, vody a kostí. Přitom je potřeba mít na paměti, že tyto váhy mohou poskytnout pouze přibližné informace a u jednotlivých modelů bývá i informace o toleranci, s jakou přesností tyto údaje vyhodnotí.

Pokud však s těmito informacemi pracujeme, mohou nám i tyto údaje pomoci s tím, jak intenzivně cvičit, jestli ještě musíme změnit jídelníček, zdali máme přidat proteiny, protože se nám snižuje podíl svalové hmoty a podíl tuku zůstává nezměněn. Pokud hubneme příliš rychle, měli bychom přidat více energie, protože rychlým hubnutím také přicházíme o svalovou hmotu, což poté zpomaluje metabolismus a hubnutí se poté zastaví a navíc v tomto případě se váha často vrací do původní hodnoty, což je známý jojo efekt.

Je vhodné si tyto údaje o své postavě zaznamenávat a včas reagovat na vzniklé situace. Nejlepší způsob hubnutí je zvykat si postupně na změny vycházející ze zdravého životního stylu a tyto změny trvale začlenit do svého života. Pokud se totiž po ukončení hubnutí vrátíme k předchozímu stravování a nečinnosti, prakticky vždy se váha vrátí na staré hodnoty a někdy dokonce i vyšší.

U těch nejběžnějších vah lze nastavit svůj věk, pohlaví, jestli sportuji nebo jsem neaktivní a výšku. Dobrá váha má také možnost vytvořit více profilů, takže poté stačí zvolit profil pro konkrétní osobu stisknutím tlačítka a není potřeba při změně osoby na váze vše složitě znovu nastavovat. Poté stačí na váhu rovnoměrně vstoupit a ta se automaticky aktivuje. Po několikasekundové nečinnosti se také automaticky vypne. Automatické vypnutí a zapnutí však nemusí být dostupné u každého modelu. Je vhodné i kontrolovat, do jaké hmotnosti lze váhu použít. Někteří obézní lidé by se totiž do některých limitů nemuseli vejít. K dispozici může být i funkce proti přetížení, aby nedošlo k poškození váhy.

Váha by měla být také umístěna na rovné a pevné podložce, raději ne na koberci, který může vážení ovlivnit. Vážení provádíme nejlépe vždy ve stejnou denní dobu. Někdy mohou vážení zkreslit i silné ponožky, takže je výhodnější se vážit naboso. Přístroje bývají napájeny bateriemi. Někdy typem AA, jiné potřebují lithiové (knoflíkové, kulaté) baterky, které by měly sice vydržet déle, ale jsou také dražší a hůře se shánějí. Řešením může být nákup přístroje na AA baterky, které jdou dobíjet. Jestliže váha při opakovaném vážení v krátkém časovém intervalu udává rozdílné hodnoty, pravděpodobně je buď špatně používána, nastavena nebo je vadná. Pokud vyloučíme špatné používání a nastavení, pak nezbývá nic jiného, než ji reklamovat.

Bylo by ale chybou spoléhat pouze na informace z váhy. Je to dobrý začátek, ale pro kontrolu hmotnosti je také dobré se postavit před zrcadlo a zhodnotit, zdali opravdu tuky ubývají z těch správných míst. Vyplatí se měřit si partie i krejčovským metrem, protože pokud hubneme na správných místech, bude se zmenšovat i obvod pasu a boků. A na závěr je také vhodné udělat si kontrolní fotografie. Vyfotografovat se před započetím úpravy své postavy a poté třeba s odstupem každých čtrnácti dnů. Zde jsou pak výsledky jasně viditelné a společně s údaji z váhy a změřením metrem nám poskytnou dostatek informaci, zdali postupujeme správným směrem při formování postavy.

Diskuse k článku (1)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» 5 důvodů, proč se nedaří zhubnout

» Tuk v pase a jak se ho zbavit

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt