Fitvit.cz » Cvičení » Posilovat by měli i vytrvalci

Posilovat by měli i vytrvalci

Běháme, plaveme, jezdíme na kole a provozujeme nespočet dalších aktivit. Na první pohled si tak mnozí sportovci myslí, že svaly nepotřebují. Opak je ale pravdou. Svaly potřebujeme při každé činnosti, ať už jde o vytrvalostní či silové aktivity nebo o jejich kombinaci. Proto bychom měli posilování zařadit, ať už se věnujeme jakýmkoliv aktivitám. U vytrvalostních aktivit však budeme usilovat spíše o zlepšení silových parametrů, nežli o nabírání svalové hmoty, která je v tomto případě na překážku, i když určité množství hmoty potřebuje každý sportovec.

Nejvíce skeptičtí k posilování pro své odvětví jsou asi vytrvalostní sportovci, jako jsou např. běžci. Přitom i oni mohou z pravidelného posílení svého svalstva dosáhnout výhodu oproti těm, kteří se o své svaly nestarají. Funkční svaly nás chrání proti opotřebení, jsou velice dobrou prevencí před zraněním.

Nemusí dojít k nárůstu hmoty

Důležité je cvičit tak, aby nedocházelo k nárůstu svalové hmoty nad hmotnost, kterou potřebuje vytrvalec ke svému co nejlepšímu výkonu. Pokud by přibral více svalů, mohlo by to znamenat větší náročnost na běžecké schopnosti, což by mohlo způsobit zpomalení. Každopádně je nutné sledovat reakce těla na zatížení a spolupracovat se specialisty, kteří se zabývají tréninkem zaměřeným pro vytrvalce. Ačkoliv 8 opakování v sériích působí u kulturistů či silově zaměřených sportovců k nárůstů svalů, u vytrvalostně trénujících sportovců tento počet opakování vlivem objemu tréninku k nárůstu svalů nepovede.

Je potřeba vědět, že při objemech tréninku, které vytrvalci provádějí, prakticky nelze přibrat výrazné množství svalstva. Cvičit lze i tak, aby k nárůstu svalů nedocházelo. Používá se k tomu např. rozsah opakování v rozmezí 4 až 5 při zatížení až 85 % maxima. Takový trénink nepovede k nárůstu nové svalové hmoty, ale zlepší sílu a zpevní tělo. Samozřejmostí je dodržovat správné stravování zaměřené na vytrvalostní aktivity. Příliš stravy by skutečně mohlo vést k přibírání. I zde se vyplatí konzultovat tyto záležitosti s dietologem, zvláště pokud jde o výkonnostní sportovce. U každého sportu bude potřeba zvolit jiný přístup.

Rychlost v závěru závodu

Při zařazení posilování se sportovcům zlepší také rychlost a výbušná síla. Možná si leckterý vytrvalec řekne, k čemu já potřebuji rychlost a výbušnost. Až tohoto sportovce ve finiši závodu předběhne závodník ohromným zrychlením, vytrvalci, který neposiluje, nezbudou síly na závěrečný sprint, aby mohl konkurovat lépe připravenému soupeři.

Jestliže je trénink veden správně, vytrvalci takto připravení mohou mít prospěch z vnímání námahy po několikahodinovém výkonu, mohou mít menší spotřebu kyslíku, tito sportovci pak mohou dokázat rozhodnout závod ve svůj prospěch v momentě, kdy potřebují podat maximální výkon, např. při závěrečném souboji o vítězství. Mohou výrazně ovlivnit úsporu energie při běhu, takže jim může na závěr závodu zbýt více sil. Krom toho dokáží lépe ovládat krok při běhu, díky čemuž ho lze i prodloužit, což opět znamená významný díl vedoucí k ekonomickému pojetí běhu.

Udrží rovnováhu

Posilování navíc odstraňuje nerovnováhy způsobené mnohdy jednostranným zatížením v různých sportovních odvětvích. Samozřejmě lze využít i dalších výhod posilování, které vedou nejen k lepší výkonnosti, ale i k prohloubení regenerace. Patří sem i výhody působení hormonů, které se aktivují při posilovacím tréninku. Krom toho lze cvičením se zátěží ovlivnit kvalitu kostí, šlach a vazů, což je další plus i pro vytrvalostní sportovce.

Posilovna pomáhá v mnoha odvětvích

O prospěšnosti posilování pro sporty jako je fotbal, hokej či tenis či dokonce atletika, kde zejména sprinterské a technické disciplíny se bez posilování prakticky neobejdou, nemůže být pochyb. U těchto odvětví jde o kombinaci silového a vytrvalostního výkonu a větší (přiměřeně) svaly bývají přínosem. Díky nim dokáží sportovci využít větší síly pro střelu, práci s raketou či v osobních soubojích při kontaktních sportech.

Někteří odborníci se domnívají, že bez posilování nedokážou běžci či jiní vytrvalostně zaměření sportovci dosáhnout svého výkonnostního maxima. Počet tréninků za týden v posilovně se pro vytrvalostní odvětví nejčastěji pohybuje v rozsahu 2 až 3 jednotek. To je časově únosné a přitom může zařazení cvičení proti odporu nečekaně zlepšit výkonnost sportovců.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Suplementy při aerobních aktivitách

» Síla, svaly, kondice - rozvíjení všech směrů

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2020 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt