Fitvit.cz » Fitness tipy » Přetrénování

Přetrénování

Nechce se vám cvičit, ačkoliv jste v plném tréninku? Z největší pravděpodobností to bude způsobeno příliš častým a intenzivním cvičením čili přetrénováním. Tělo se již nedokáže přizpůsobovat nahromaděnému stresu a paradoxně vaše výkonnost i přes intenzivní cvičení klesá.

Kromě vysokého objemu tréninku se může spolupodílet na přetrénování i nesprávný a nedostatečný odpočinek, zvýšený stres v zaměstnání, poruchy spánku, špatná životospráva ale i nesprávné tréninkové postupy.

Jak předejít přetrénování. Trénink musí být pestrý a různorodý, musí se střídat lehčí tréninkové jednotky s těžšími, pravidelně střídat procvičování jednotlivých svalových partií. Rozdělte si části tréninku do jednotlivých ročních období a využívejte periodizaci. Tzn. např. 3 měsíce příprava a zvyšování zátěže na objemovou část tréninku, 3 měsíce cvičit pro získání síly a svalové hmoty, 3 měsíce pro zkvalitnění, definici a vyrýsování, a závěr pediody např. udržovací cvičení a regenerace s několikatýdenním vynecháním tréninku se zátěží. Perioda může být i kratší než rok, a celkové naplánování záleží na vašich cílech a možnostech.

Máte-li tedy z vašeho pohledu nevysvětlitelnou nechuť k tréninku, nechce se vám cvičit, i když pravidelně trénujete, máte deprese, trpíte ztrátou chuti do jídla nebo máte poruchy spánku, je nejvyšší čas na odpočinek, přičemž se nemusí jednat o odpočinek pasivní. Můžete plavat, jezdit na kole, provozovat turistiku, využívat regenerační zařízení a služby jako např. masáže, vířivky nebo různé meditační cvičení. Snažte se vyhýbat zvýšenému stresu. Využijte doplňků výživy. Vaše strava může postrádat důležité vitamíny a minerály a tím se zhoršuje regenerace.

Co se týká tréninku, pamatujte, že někdy je méně i více a tak má v mnoha případech cvičení 3 - 4 x týdně po 45 minutách větší účinnost než nadměrné cvičení 6 x týdně po 90 minutách. Ať už jste v jakékoliv fázi tréninku, vždy, když se cítíte unavení, odpočiňte si nebo alespoň snižte objem tréninku hned při prvních příznacích přetrénování. Cvičení vždy přizpůsobte své tělesné zdatnosti a vyspělosti. Při sestavování plánu zohledněte svůj věk a čas, který můžete tréninku a následně regeneraci věnovat. Nezapomeňte, že cvičíte především pro zdraví a zábavu a pokud nebudete mít z tréninku potěšení a přínos, pozbývá smysl.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt