Fitvit.cz » Fitness tipy » Nebezpečí hrozí z odbouraného tuku

Nebezpečí hrozí z odbouraného tuku

O tom, že nadváha a obezita nejsou dobré pro naše zdraví, snad už nikdo nepochybuje. Pokud se ale rozhodneme přebytečných kilogramů zbavit, mohou na nás čekat i další nebezpečí. Když někdo neustále nabírá tuk a opakovaně ho potom spaluje, může se mu v těle uvolnit zvýšené množství nebezpečných látek zvaných perzistentní organické látky (anglicky Persistent Organic Pollutants zkratka POPs), jestliže je má ve svém tuku nahromaděné . To jsou látky, které většinou vznikají činností člověka a patří sem například polychlorované bifenyly, dioxiny, DDT a další nebezpečné látky. Naneštěstí díky svému složení přetrvávají v prostředí velmi dlouhou dobu, takže není snadné se jich v potravním řetězci jednoduše zbavit. Vážou se na tuky a tak se mohou v našem těle hromadit. Potíž ale nastane, když chceme zhubnout a tyto látky se nám v těle uvolní.

Hlavní potíž je tedy ta, že nebezpečné látky se nachází v některých potravinách. Člověk ani nemá moc šanci poznat, zdali zkonzumoval nějakou potravinu, která škodlivinu může obsahovat, ale je to dost pravděpodobné. Mohou to být ryby, mléko, maso nebo další potraviny, ale samozřejmě na škodlivé látky můžeme narazit i při práci nebo v běžném životě.

Co proti tomu dělat. Především se snažit neznečisťovat životní prostředí chemickými látkami, k čemuž může přispět každý svým chováním. Problém byl hlavně vznik nebezpečných látek při průmyslové a zemědělské podnikatelské činnosti v minulosti, ale třeba také spalováním odpadů, pevných paliv, kouření cigaret nebo v dopravě spalováním pohonných hmot. Dost nebezpečných činností, při kterých tyto látky vznikají, je dnes už více regulováno a v mnoha případech i zakázáno. Co se týká ukládání těchto látek do těla, tak samozřejmě nejhorší to mají lidé, kteří mají vyšší procento podkožního tuku. To ale ještě není ta nejhorší zpráva, protože tyto látky máme pak v těle uloženy a v případě, že tuk z nějakého důvodu odbouráme, pak se v těle uvolní ve zvýšeném množství i látky POPs. Nebezpečné to může být například u kojících matek, protože POPs se pak mohou nacházet ve zvýšené míře i v mateřském mléku.

Naopak dobrou zprávou je, že vlivem přísnějších kontrol látek POPs v mateřském mléku v České republice ubývá, ale zároveň je potřeba říci, že je nutné ještě přísněji dodržovat nastavená pravidla, a to na celém světě, a všechny nebezpečné látky co nejdříve zakázat a nahradit je bezpečnými alternativami. V opačném případě se koncentrace látek POPs v potravním řetězci může opět zvýšit a tím i riziko vzniku závažným nemocí. Pokud by se totiž kdekoliv na světě začaly ve zvýšené míře znovu používat, prostřednictvím potravního řetězce nezůstaneme ušetřeni působení látek POPs ani my.

Podle výzkumů bylo nejvyšší množství POPs naměřeno u lidí, kteří v poslední době zhubli o 10 a více kg. Naopak lidé, kteří přibrali 10 kg, měli nejnižší hodnoty POPs látek v krvi. Teď si asi mnoho lidí řekne, tak přiberu 10 kg a je to v pohodě. To je ale chyba. Jediným správným řešením je nenabírat přebytečný tuk, na který se tyto látky vážou. Je to jediná cesta, jak množství těchto negativních látek co nejvíce v organismu redukovat, a to do doby, než se podaří jejich přítomnost v potravním řetězci výrazně snížit nebo zcela odstranit. Když už tedy zhubneme, pak je důležité zůstat u zdravého životního stylu a zachovat si stávající hmotnost s co nejnižším podílem přebytečného tuku.

I zde je vidět, že udržovat si sportovní postavu bez zbytečného tuku má stále velký význam a pomáhá nám i bránit se ukládání vyššího množství škodlivin v těle, které se pak navážou na podkožní tuk. Úplně nejlepším řešením je nadbytečný tuk nikdy nenabrat a tak nemít potřebu někdy hubnout. Z toho důvodu je vhodné vést k pravidelnému pohybu zejména děti, ale i dospělé a poučit je, které potraviny jsou pro ně vhodné a kterým se raději vyhnout, nebo alespoň snížit jejich spotřebu na nezbytné minimum.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Tajemství úspěchu při hubnutí

» Hlavní faktory úspěchu

» Pečivo, hubnutí a vliv na formu postavy

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt