Fitvit.cz » Fitness tipy » Proti stresu a depresi pomůže cvičení

Proti stresu a depresi pomůže cvičení

Dnešní uspěchaná doba je jako dělaná na zvyšující se napětí, stres a deprese. Při dlouhotrvajícím nadměrném stresu se začne zvyšovat hladina kortizolu, což je stresový hormon. Tělo se tímto hormonem brání. Zvyšuje si tak automaticky podíl tělesného tuku pro obranu organismu a navíc je známo, že přispívá k rozkladu svalové bílkoviny, které poté použije jako zdroj energie. Kortizol má také negativní účinky na endokrinní, oběhovou a nervovou soustavu. Nejvíce ohrožené je tímto stavem naše srdce.

Následkem nezvladatelného stresu se můžete začít přejídat a navíc v tomto případě většinou padne volba na velmi kalorická jídla. Současně se také zvyšuje nebezpečí propuknutí nějaké civilizační nemoci.

V souhrnu to jsou všechno vlivy působící proti snažení o co nejlepší postavu s optimálním složením těla. Stres si lze vytvořit i ze strachu před zvýšením podílu tělesného tuku. Proto je také při redukčních dietách nutné nevyřazovat zvláště komplexní sacharidy a esenciální tuky, které produkci stresových hormonů snižují. Zhoršit situaci lze i špatně zvolenou stravou. Konzumujte proto zdravé potraviny jako ovoce, zeleninu, ryby, drůbež nebo celozrnné produkty. Vhodné jsou také potraviny obsahující i minerál draslík, který naleznete v banánech, bramborách, sušeném ovoci, zelenině nebo luštěninách.

Sport má mnoho blahodárných vlastností. Kromě jiného tlumí a odbourává stres a zlepšuje psychiku. Pravidelným sportováním se ho lze zbavit. Cvičení vám vrátí optimismus, bude se zlepšovat vaše sebevědomí jdoucí ruku v ruce se zlepšováním vaší postavy. Posílíte své vlastnosti, které využijete i v jiných oblastech svých životů. Nenadávejte na vše kolem a pusťte se okamžitě do práce. Sportování vás zaplaví neustávajícím nadšením z dobře odvedené práce.

Čim déle a pravidelně provozujete sport a cvičení s činkami, tím více budete odolní vůči stresu a depresi. Cvičení zvýší vaši aktivitu i vitalitu. Snažte se udržovat v dobré náladě. Stres a deprese mají i negativní vliv na naší imunitu. Neustále se snažte odstraňovat problémy, které na vás negativně působí. Čím dříve se jich zbavíte, tím lépe budete stresu čelit. Pozitivně myslete. U mužů může mít deprese jako příčinu pokles hladiny testosteronu v těle. Tu lze zlepšit pravidelným posilováním, doplňováním vitamínů a minerálů, zdravou stravou a hlavně pravidelným 8 hodinovým spánkem.

A na závěr jedno tajemství těch, kteří cvičí pro ten fantastický pocit začínající ihned po cvičení. Je to uvolňování endorfinů. Pocítí ho při pravidelném sportování všichni sportovci , kteří odvedli poctivou práci na sportovišti. Pokud nemůžete pár dní trénovat, těšíte se opět na ten blahodárný pocit při uvolnění endorfinů. Navíc vás to nic nestojí, jen námahu při sportování, která odbourá stres a buduje zdravého ducha i tělo. Dokonce můžete pociťovat něco obdobného jako abstinenční syndrom. Na odstranění tohoto pocitu však nemusíte dělat nic neobvyklého. Stačí začít opět trénovat a vaše endorfiny se vrátí. Ne nadarmo se říká, že endorfiny jsou hormony štěstí.

Stres je součástí našich životů. Pomáhá nám adaptovat se na nejrůznější životní situace. Důležité však je udržet ho pod kontrolou. Sportování, aktivní odpočinek a nejrůznější regenerační a meditační techniky jsou tím nejpřirozenějším způsobem, jak ho regulovat.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Běhání pro zdraví

» Přetrénování

» Dýchání při cvičení

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt