Fitvit.cz » Cviky » Rychlobruslař
Dostat se do formy lze mnoha způsoby. Používají se činky, stroje, různá sportovní odvětví. Stále více lidí dává přednost cvičení s váhou vlastního těla. Je to z toho důvodu, že jde o cvičení, při kterém nehrozí tak velké riziko zranění, pokud se provádí správně. Další velkou výhodou cvičení s váhou vlastního těla lidé nachází v tom, že ho lze provádět kdekoliv, to znamená i doma. A to je pro mnohé vůbec ta největší výhoda, protože mnozí nemají čas nebo peníze, aby navštěvovali sportoviště nebo posilovny. Mezi účinné pohyby, které mohou pomoci s formováním těla, patří i cvik nazvaný rychlobruslař.
Podle názvu je jasné, že půjde o napodobování pohybu při rychlobruslení. Zatíží celé tělo, zlepší koordinaci pohybu a naučí rovnováhu. Postavíme se a pravou nohou poskočíme do strany. Levou nohu nyní přesuneme za pravou. Dynamickým poskokem se odrazíme pravou nohou a přeskočíme na levou nohu. Pravá noha se nyní dostává za levou. Při dopadu musíme pokrčit nohu v kolenu, abychom snížili tlak na klouby. Nikdy nedopadáme na napnuté končetiny.
Používáme i ruce. Ty směřují vždy na stranu, na kterou jsme provedli skok. To znamená, že pokud jsme přeskočili na pravou stranu, pak levá ruka směřuje křížem před tělem na pravou stranu a pravá ruka směřuje do strany a více dozadu a kopíruje směr levé nohy, která je nyní za tělem. Tím budeme držet lepší rovnováhu těla při střídání stran a poskoků do stran. Zároveň pohybem rukou umocníme celkovou účinnost cviku. Kdo si troufne a má potřebnou flexibilitu, pak může zkusit jít více do dřepu při jednotlivých skocích. Opakování provádíme po dobu asi 20 – 30 vteřin. Délka poskoku je nejčastěji mezi 30 až 70 cm podle výkonnosti.
Nikdy nezačínáme dynamické cviky jako rychlobruslař, burpee a další podobné cviky bez rozcvičení. Zatížíme zde totiž klouby, šlachy a svaly celého těla a rychlými pohyby do krajních poloh bychom si mohli způsobit zranění, pokud bychom nebyli rozcvičení. Nejprve musíme tělo zahřát pomalejším pohybem, aby byly části těla na trénink připravené.
Dynamické cvičení, jako například právě rychlobruslař nebo burpee, vyžadují volbu správného povrchu. Dopadáme totiž celou vahou na jednotlivé končetiny a příliš tvrdý povrch, jako např. beton nebo asfalt, může působit potíže. Proto jsou vhodnější přírodní povrchy nebo tělocvična s vhodnou podložkou. Neměli bychom zapomínat ani na správnou obuv, která tlumí nárazy. Většina kvalitní značkové obuvi pro sport má technologie, které sníží náraz nohy při dopadu. Jde prakticky o jedinou pomůcku, kterou bychom si na toto cvičení měli koupit.
Rychlobruslaře lze zařadit do plánu s cviky s váhou vlastního těla, jako je burpee, prkno, kliky, leh-sedy, dřepy, ale lze ho zařadit například i na závěr klasického tréninku s činkami, kdy zatížíme tělo odlišným způsobem, než při práci s činkou. Rychlobruslař může být příjemným zpestřením u jakéhokoliv tréninku a pomůže nám k dosáhnutí postavy bez přebytečného tuku a s potřebným podílem svalové hmoty.
Aktivujeme tímto cvikem svaly stehen, lýtek, ale i vrchní poloviny těla. Pomůže tak nejen při formování těla a zpevnění svalové hmoty, ale spaluje i přebytečnou energii při zapojení velké části těla, což se může hodit při hubnutí.
Diskuse k článku (0)
» Prkno posílí břicho a střed těla
» Cvičení a posilování - jak začít
» HIIT pro lepší spalování tuku
» Co dělat po dietě, abychom opět nepřibrali?
» Nadbytečný příjem jednoduchých cukrů způsobuje nadváhu
» Sacharidové vlny - cesta k efektivnějšímu hubnutí
» Spalují, budují a stabilizují
Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt