Fitvit.cz » Zdraví » Sportem ke zdraví nebo nám škodí?

Sportem ke zdraví nebo nám škodí?

Často slýcháváme rčení sportem k trvalé invaliditě. Mohlo by se tedy zdát, že nejlepší je nedělat nic a ležet na gauči u televize, aby se náhodou něco nestalo. To by však byla velká chyba. Pohyb je totiž velmi důležitá aktivita, která má vliv na kvalitu života. Z tohoto důvodu se musíme naučit, který sport má pro naše tělo přínos a která aktivita nám již škodí.

Nejvhodnější model

Pro vyznavače zdravého životního stylu není překvapením, že nejvhodnějším modelem je kombinace posilování s aerobní aktivitou. Tento jednoduchý popis však nelze brát tak, že je dovoleno vše, co tato kombinace nabízí. Určité formy pohybu totiž mohou být přínosné, ale pokud to přeženeme, může nastat pravý opak. Proto je také sportování pro kondici většinou prospěšné, ale např. vrcholové sportování není zrovna ideální vzor, jak si udržet své zdraví. Však si také můžeme všimnout, jak často jsou vrcholoví sportovci zranění.

Co škodí

Čemu se tedy vyhnout, pokud chceme udržet své tělo v co nejlepší formě a zůstat aktivní? U posilování to jsou např. příliš těžké váhy. Je známo, že například dřepy jsou velmi účinné pro rozvoj celého těla. Pokud však kulturisté a prakticky všichni sportovci používají příliš velkou zátěž, povede to dříve či později k problémům s koleny a dalšími částmi těla, nejčastěji se spodními zády. Proto je vhodné cvičit se středně těžkými váhami a naslouchat svému tělu, které by nám jasně mělo říci dost!

Mezi rizikové aktivity lze zařadit také nárazy, které můžeme vidět např. u běhu, výskoků nebo u lyžování. Například plyometrie je velmi dobrá metoda pro zlepšení rychlosti a hbitosti. Ale potřebuje ji provádět kondiční cvičenec? Pravděpodobně ne, a tak je její zařazení čistě na každém, kdo chce provozovat nějaký sport, a to se všemi riziky, které z této aktivity plynou.

Velmi překvapující může být pro lidi zjištění vědců, pokud každý den provozují vytrvalostní sport v délce 30 – 60 minut nebo déle. Vědci totiž přišli na to, že dlouhodobé vytrvalostní aerobní aktivity mohou našemu tělu škodit. A to dokonce takovým způsobem, který může vyvolat vážné onemocnění nebo minimálně rozhodit hladinu hormonů v těle. Dlouhotrvajícími aerobními aktivitami také ztrácíme příliš mnoho svalové hmoty. Stále více se ukazuje, že člověk je naprogramován na chůzi a k tomu by měly být přidány sprinty, což je nám známý systém HIIT.

Je zajímavostí, že sprintů nemusí být až tolik, aby bylo dosaženo efektu. Prakticky jde pouze o několik intervalů s maximálním nasazením a často bývá doporučováno provádět 1 až 2 dávky intervalového kardia týdně. Další lehké aktivity v přiměřeném množství, jako je plavání, lehký poklus nebo rychlá chůze, by neměly být na škodu. Dle těchto poznatků se doporučuje nepřekračovat kardio aktivitu ve středním tempu v množství 4 x 30 min za týden.

Nadměrným sportováním nám kromě přetrénování hrozí i poškození kloubů, vazů, šlach a svalů a jednostranným zatěžováním v některých sportech pak dochází také ke svalové nerovnováze, což se často projevuje vznikajícími pohybovými potížemi. Pomoci může posilování svalů celého těla s důrazem na odstraňování slabin a zaostávajících svalových skupin.

Co pomáhá

Pokud je aktivita provozována v přiměřeném množství, pak lze naopak očekávat velké přínosy pro naše tělo. Mezi největší přínosy posilování patří budování svalové hmoty. Zároveň ji cvičením lze i zachovat a zpomalovat její odbourávání s postupujícím věkem. To je důležité pro udržení rychlého metabolismu a tím i omezení rizika vzniku nadváhy. Správně nastaveným sportováním lze zlepšit hustotu kostí, což může být dobrá prevence před jejich řídnutím. Známý je také fakt, že zpevněné tělo se správně rozloženým svalstvem není příliš náchylné k tak rozšířenému jevu, jako jsou bolesti v zádech.

Kombinace posilování a dalších aktivit dokáže optimalizovat hladinu hormonů v těle, preventivně působit proti kardiovaskulárním a dalším civilizačním chorobám a přiměřené sportování dokáže pomoci redukovat nadbytečný stres. Jak již bylo řečeno, k takovému efektu může pomoci posilování 3 - 4 x týdně, přičemž stačí i s váhou vlastního těla a další aktivita v rozmezí 3 – 4 x týdně po dobu ne delší než 30 minut. Samozřejmě, že aktivity jako chůze či lehká sportovní činnost, jako rekreační plavání či turistika, případně manuální práce, nejsou na škodu nikdy a rozhodně by měly být upřednostněny před úplnou nečinností.

Není potřeba se sportování bát. Pouze musíme na základě svých pocitů odhadnout, co našemu tělu ještě prospívá a co už nám naopak škodí. Správným nastavením četnosti opakování tréninku během týdne, zpevněním postavy vybudováním dostatečného množství svalové hmoty, zlepšením aerobní kondice a dostatečným odpočinkem mezi tréninky lze dosáhnout ideálního stavu, kdy udržujeme funkční tělo do co nejvyššího věku, které nám zabezpečí co nejkvalitnější a nejaktivnější způsob života. Přiměřené sportování nám k aktivnímu životnímu stylu nemalou měrou může pomoci.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Umění odpočinku - tajemství pokroku

» 10 největších omylů u posilování

» Frekvence a objem tréninku břicha

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2020 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt