Fitvit.cz » Strava » Svaly nezískáme přejídáním

Svaly nezískáme přejídáním

Když se nedaří přibrat novou svalovou hmotou, může být chyba jak ve stravě, tak i v tréninku. Většinou ale nestačí jen zvýšit množství jídla, když už jíme dostatečně. Z přejídání totiž svaly nerostou a navíc tak může dojít k potížím s trávením a namáhání trávicí soustavy. Pokud máme příliš velký příjem energie, nejenže z toho můžeme být unavení, ale také budeme přibírat více tuku, než bychom si přáli.

Často ale může být problém v některých nejčastějších chybách, kterých se dopouštíme. Může to být nedostatek živin potřebných pro růst svalů, a to jsou nejčastěji bílkoviny. Jejich příjem je individuální a nejčastěji se pohybuje mezi 1 – 2 g na kilogram tělesné hmotnost. Pro většinu lidí nemá význam pokračovat nad tuto hranici, protože nejsou schopni takové množství strávit. Pomoci by mohly v některých případech trávicí enzymy, ale to už stojí další peníze a k růstu dalších svalů to nemusí vždy stačit. Mnohem jednodušší řešení je dbát na dostatek proteinů z kvalitních zdrojů, jako je maso, vejce nebo mléčné produkty a případně zkusit nasadit proteinové koncentráty ze syrovátky.

K proteinům pak podle individuální potřeby přidáme tuky a sacharidy. Jde také o nezbytné živiny pro tělo. Podmínkou je zvolit správný druh živin a určit, jaké množství je potřebné pro mé tělo. Z tuků to jsou tzv. zdravé tuky a u sacharidů nejčastěji zvolíme komplexní sacharidy a v menší míře ty jednoduché, které nejčastěji používáme po tréninku. Pokud to přeženeme se sacharidy a tuky, pak většinou dojde k růstu podkožního tuku. Když máme mírný energetický přebytek a všechno ostatní děláme správně, pak bychom měli přibírat svalovou hmotu. Další navyšování energie v růstu svalů už nepomůže.

Růst svalů nemusí nastat, když cvičíme s nedostatečným úsilím. To znamená, že svaly nám rostly, ale už jim nedáváme dostatečný impuls k tomu, abychom opět růst nastal. Prostě svaly musí být zatíženy více než v předchozím tréninku a teprve potom může dojít k odezvě, která způsobí růst. Takovým impulsem může být větší hmotnost, více opakování, kratší doba přestávky, jiný cvik, rychlost opakování a další intenzifikační a tréninkové metody.

I mnoho tréninku ale může být na závadu. Když hodně trénujeme a málo odpočíváme, tělo nemusí mít dostatek regenerace, které umožní růst. Dokonce může dojít i k přetrénování a potom se růst zastaví, i když si myslíme, že splňujeme všechny podmínky, které by měly vést k růstu svalů. Většinou postačí cvičit 4 x týdně.

Dalším nedostatkem mohou být příliš dlouhé přestávky mezi jídly. Kdo má váhu na měření svalové hmoty, může si ověřit, že příliš dlouhé přestávky mezi jídly může mít nepříznivý vliv na růst svalové hmoty. Pokud nejíme dlouhou dobu, pak může dokonce nastat i stav, kdy tělo začne v důsledku nedostatku energie jako zdroj svalovou hmotu. Potom se můžeme dostat do začarovaného kruhu, kdy vytvoříme svalovou hmotu a příští den ji nesprávnou stravou tělo spotřebuje na energii.

Jestliže se nám přesto nedaří nabrat svalovou hmotu a určitých výsledků se nám už podařilo dosáhnout, nemusí jít o žádnou chybu, ale prosté dosažení svého genetického potenciálu a potom už nemá smysl se jakkoliv snažit navyšovat své svalové objemy větším objemem stravy, ale snažit se udržet svůj stávající stav co nejdéle to jde. Má to své výhody, ale i nevýhody. Nevýhoda je jen jedna, a to že už nenavýšíme svojí svalovou hmotu. Na druhou stranu udržovat svoji vybudovanou postavu je jednodušší a většinou to pro normálního člověka, který neusiluje o startování na soutěžích, stačí. Taková postava bude stále o mnoho lepší a svalnatější než u lidí, kteří nic nedělají a mají nějaké to kilo navíc.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Jak odstranit sladké ze stravy postupnými kroky

» 3 kroky pro správný příjem soli

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt