Fitvit.cz » Cvičení » Trapézové svaly

Trapézové svaly

Jedná se o tak trochu skrytou svalovou partii. Je součástí zádových svalů a mnozí ji cíleně neprocvičují, protože k tomu nemají důvod. Trápezy totiž procvičujeme při tréninku zad, ramen. Chceme-li ovšem zlepšit vzhled, zaostává-li vrchní část zádových svalů nebo usilujeme-li o co největší rozvoj svalové hmoty, pravděpodobně budeme mít zájem zacílit své úsilí také na trapézy. Naopak při kondičním cvičení většinou postačí aktivovat svaly v rámci tréninků určených pro záda či ramena, přičemž je důležité mezi těmito jednotkami dostatečně odpočívat alespoň 48 hodin.

Dobře rozvinuté trapézy, a to platí především pro muže, dávají postavě esteticky vyvážený vzhled, naopak když jsou zanedbané, jako by na postavě něco chybělo a ze zadního pohledu pak vypadají záda ploše, ze předního chybí hmota mezi rameny, krkem a postava je tak nevyvážená.

Nejpoužívanější cviky

K nápravě můžeme využít hned několik speciálních cviků, které zatěžují ve větší míře právě trapézy. Nejčastěji se využívá krčení ramen. Lze využít jednoruční činky i velkou nakládací činku drženou před tělem nebo za ním. Cvičit můžeme i s poměrně velkou vahou, nikdy však na úkor techniky. Dále se obvykle zařazují přítahy činky k bradě. Zde dbáme výhradně na techniku, jelikož ramenní kloub má vyšší sklony ke zranění a váha činky tak bude o mnoho nižší. Jak již bylo řečeno, trapézy se podílí na práci i u jiných svalových partií. Zabrat dostanou zvláště u tlaků činky nad hlavu. U upažování a předpažování se zapojí při pokračování pohybu nad rovnoběžku.

S rameny, zády či samostatně

Trapézy můžeme zařadit do tréninku ramen či zad a jejich vrchní část lze aktivovat cviky jako krčení ramen, přítahy k bradě ale i cviky na delty. Nedoporučuje se při krčení ramen pohybovat deltovými svaly dopředu a dozadu nebo s nimi kroužit, ale pouze směrem nahoru a dolu. Střední a spodní část trapézů jsou zatíženy tahovými cviky při tréninku zad. Alespoň rozvoj vrchní části se zdá být lepší spojit s tréninkem ramenou. Pokud i přesto nereagují na zatížení, lze svaly šokovat zařazením samostatného tréninku na tuto partii, měnit cviky, objem tréninku či použít neúplné opakování s velkou zátěží. Využít lze supersérie, vysoký a nízký počet opakování a různé druhy krčení ramen na odlišných posilovacích zařízeních včetně používání kladek. Pomoci mohou i základní cviky, které na první pohled s partií nic společného nemají, ale mrtvé tahy, tlaky nad hlavu, silové přemístění či dřepy zatěžují celé tělo a v kombinací s dostatečným odpočinkem dělají zázraky.

Pokud nerostou může se jednat o přílišné i malé zatížení

Pokud se trénují dvakrát týdně záda a ramena, přidá se pár sérií na trapézy, může to znamenat nedostatečný odpočinek a přetrénování nejen těchto partií, ale někdy i celého těla. Nelze opomenout i jejich zapojení u mrtvých tahů, bicepsových zdvihů a některých cviků na procvičení hrudníku. Jejich vytížení je tak v týdenním cyklu poměrně veliké. Kromě impulsu k růstu je tedy nutné dát důraz i na dostatečnou regeneraci, protože velkým zatížením může paradoxně partie zaostávat. Může se ovšem stát, že naopak podmět k růstu není dostatečný a zde je naopak nutné přidat na intenzitě i přetížení, přičemž regenerace musí být i v tomto případě dostatečná.

Ať chceme či nikoliv, i trapézy jsou součásti našeho těla a jejich procvičení se ve větším či menším rozsahu nevyhneme. Muži usilují o jejich viditelnost, protože jejich postava vypadá poté komplexně a navíc hned každý vidí, že majitel takto vypracovaných svalů je v kondici, dobře silově vybavený a vzbuzuje respekt. I ženy z jejich síly mají prospěch. Pomáhají totiž ke zvládání náročných tréninků ramen a zad a tak nepřímo pomáhají s formováním postavy. A kdo má dobře trénované tělo, může ho využít k odbourávání podkožního tuku a udržení kondice. Berte tedy trapézy vážně, ať již usilujete o jejich co největší rozvoj nebo je využíváte k dosáhnutí postavy bez zbytečného tuku.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Shyby na hrazdě

» Stahování kladky - rozvoj latissimů

» Tlak na ramena s jednoručkami

» Upažování v předklonu

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2020 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt