Fitvit.cz » Strava » Ubývání svalů při rychlém metabolismu

Ubývání svalů při rychlém metabolismu

Někdy nastane situace, kdy se váha těla při hubnutí snižuje příliš rychle. Pro mnohé ideální stav. Jenže někdy to také může znamenat nepříjemné ubývání drahocenné svalové hmoty. Máme tedy možnost přidat nějaké kalorie navíc. Udělat to můžeme pouze třemi způsoby. Přidat proteiny, sacharidy nebo tuky. Všechny možnosti mají svá pro a proti.

Proteiny

Nejprve zjistíme, kolik přijímáme proteinů. Pokud je to pod 2 g na kg hmotnosti, zkusíme nejdříve přidat proteiny. Příjem nad 2 g na kg hmotnosti už může způsobit problémy při trávení. Někomu nemusí vyhovovat ani 2 g. Proto je dobré dbát na kvalitu proteinů. Když nebereme žádný proteinový koncentrát, je nejjednodušší a nejrychlejší brát 25 - 30 g proteinů ze syrovátky. Další možností jsou kuřecí prsa, vaječné bílky nebo netučný tvaroh. Pokud chceme chránit hmotu přímo při cvičení, pak je dobré brát před tréninkem a po něm BCAA. Jde o vysoce vstřebatelné aminokyseliny, které se rychle dostanou ke svalům. Proteiny jsou základní stavební živinou pro naše svaly. Pokud nám chybí a máme málo energie, začnou se jako energetický zdroj využívat svaly. Je proto velmi důležité zjistit, kolik náš organismus potřebuje proteinů podle naší individuální potřeby.

Sacharidy

U sacharidů je potřeba být v době spalování tuků opatrný. Neměly by ve stravě chybět, ale také jich nesmí být příliš mnoho. Je dobré jejich množství cyklovat pro udržení metabolismu v rychlejším stavu. Zároveň si pečlivě vybíráme druh sacharidů. Nejhorší jsou ty jednoduché, které se ale v určitém čase hodí také, ale potřebujeme jich relativně málo. Pokud se nám při hubnutí ztrácí svalová hmota a nevhodně navýšíme příjem sacharidů, můžeme si hubnutí zablokovat. Pokud máme ve stravě potřebné množství sacharidů a chceme navýšit o trochu energii, v některé dny zvýšíme příjem sacharidů v tzv. vlnách a v jiné dny, kdy jich tolik nemáme, přidáme zase proteiny nebo vhodný druh tuku. Množství sacharidů ve vlnách je individuální a je nutné vyzkoušet množství na konkrétní organismus.

Tuky

Přijmout více tuků může být elegantním řešením problému. Jsou o hodně více kalorické než proteiny nebo cukry. V 1 g tuku je 9 kalorií zatímco v 1 g proteinu nebo sacharidu jsou 4 kalorie. Důležité je ale jaké tuky do stravy přidáme. Určitě to nesmí být tuk nasycený nebo dokonce transmastné tuky, které jsou nejrizikovější. Když ale přidáme tuky z ořechů, semen nebo ryb, můžeme zvýšit o něco kalorický příjem a ještě podpořit růst svalů a spalování tuků. Nikdy nevyřazujeme tuk ze stravy úplně, protože tělo některé druhy tuků potřebuje a jsou pro náš organismus esenciální.

Můžeme přidat i více druhů živin zároveň. Potom se ale těžko určuje, jaký vliv mělo přidání jednotlivých živin a co na konkrétní organismus funguje lépe. Existují ale výjimky. Jsou to třeba losos, vejce, hovězí maso nebo lněné semínko. V lososu nebo lněném semínku najdeme omega 3 mastné kyseliny a ve vejcích a masu, které pochází od zvířat krmených trávou, najdeme CLA. Všechny tyto zdroje obsahují i proteiny. Proto by neměly v jídelníčku chybět. Některé jsou ale dost drahé, takže si je mnoho lidí nemůže dovolit.

Aby hubnutí nedoprovázel přílišný úbytek svalové hmoty a postava získala tvary, které chceme, musíme dosáhnout stavu, kdy spalujeme tuky a svalová hmota zůstane z větší části zachována. Prioritou by mělo být vždy zachování potřebného množství proteinů, které tělo využívá nejen k budování svalové hmoty, ale při nedostatku energie i k její ochraně. Teprve potom se zaměříme na doplnění zbytkové energie z dalších zdrojů.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Malé změny ve stravě vedou k nadváze

» Svaly nezískáme přejídáním

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2019 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt