Fitvit.cz » Cviky » Výrazový tlak - pro sílu a výbušnost

Výrazový tlak - pro sílu a výbušnost

Více svalů, síly i rychlosti. Kdo má zájem o tuto kombinaci, určitě by neměl opomínat výrazový tlak. Je hodně podobný tlakům na ramena vestoje velkou činkou. Svým provedením umožňuje zvedat větší hmotnost, zvýšit výbušnou sílu a tím i umožnit nárůst nové svalové hmoty. Jeho další výhodou je zapojení velkého množství svalů, což má vliv na rozvoj postavy jako celku a pomáhá rozvíjet koordinaci a stabilitu. I když výrazový tlak není po nacvičení těžké provádět, měli by ho vykonávat spíše sportovci, kteří si již vytvořili dostatečně silné tělo se silným středem. Naopak pokud ho někdo nezvládne, hrozí mu vyšší riziko vzniku zranění, jelikož se cvik provádí s pomocnými pohyby a poměrně rychlými opakováními.

K vykonávání výrazových tlaků potřebujeme velkou nakládací činku opatřenou funkčními uzávěry na konci osy. Cvik lze vykonávat také s jednoručkami. Jelikož se jedná o náročný cvik, nic se nezkazí využitím opasku určeného ke zvýšení stability středu těla.

Zapojené svaly

Ze svalů výrazové tlaky nejvíce aktivují deltové svaly, a to zejména přední a střední hlavu. Rozvíjet se budou také trapézy, trojhlavý sval pažní, prsní svaly, rombické, pilovité, zdvihač lopatky. Pohybem v kyčlích pak zapojíme také hýžďové svaly a svaly přední strany stehen.

Provedení

Uchopíme osu činky nadhmatem s držením o trochu širší než šířka ramen. Přemístíme činku na hrudník. Dlaně teď směřují od těla. Lokty směřují do stran a dolů. To by měla být výchozí poloha. Pochopitelně je nutné držet už při tomto základním postoji přirozeně vzpřímený trup, břicho a spodní záda stabilizovaná a vědomě zpevněná. Pohled směřuje vpřed. Chodidla mírně rozkročená asi přibližně na šířku ramen. Pozice je tedy stejná, jako při tlaku činkou nad hlavu. Při výrazovém tlaku však zapojíme do práce i nohy. Mírně je pokrčíme a poté pomoci jejich napnutí pomůžeme vytlačení pažemi činku nad hlavu. Po celou dobu je nutné držet trup přirozeně vzpřímený.

Nechte zapojit naplno práci paží a ramen a ve vrchní pozici nechat paže napnuté. V této pozici můžeme par vteřin vydržet. Ačkoliv při tlaku vzhůru používáme výbušnou sílu, při spouštění můžeme pohyb trochu zpomalit. I když používáme při výrazovém tlaku vyšší zátěž než při obyčejném tlaku nad hlavu, neměli bychom to s váhou přehánět. Příliš velkou zátěž poznáme podle toho, že dochází při pohybu vzhůru k záklonu, což výrazně zvyšuje riziko zranění. Pokud se zakláníme, použijeme lehčí váhu, při níž k záklonům nedochází. I při tomto cviku platí, že je vhodné si nacvičit techniku s lehkou vahou. Samozřejmostí zůstává důkladné rozcvičení před těžkými sériemi.

Při pokrčení nohou není vhodné jít příliš dolu. Schopnost těla vytlačit účinně činku nad hlavu by se tím snížila. Doporučuje se pokles těla pouze o přibližně 10 cm. Cvik není vhodné vykonávat, pokud má někdo problémy se spodními zády nebo již cvičí ve středním či vyšším věku pro udržení kondice a ani pro začátečníky. Naopak se hodí pro vyspělé sportovce, kteří potřebují zlepšit svou výkonnost.

Sporty využívající pohyb

Jelikož zde dochází k maximálnímu zapojení rychlých svalových vláken, výbušné síle a rozvoji rychlosti, síly a svalů, mohou z výrazového tlaku těžit sportovci nejrůznějšího zaměření. Výbušnost a rychlost totiž patří k základům každého úspěšného sportovce. Pro ty cvičence, kteří zařazují cvik na vylepšení postavy, bude výrazový tlak rozvíjet oblast ramen, trapézů, tricepsů, prsních svalů, ale také nohou. Nejčastěji se však při cvičení používá na zlepšení síly a hmoty deltových svalů. Má význam pro sporty jako např. vzpírání, tenis, gymnastika, atletika a další sporty.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Tlak s velkou činkou na ramena

» Zadní delty - malá a důležitá partie

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2020 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt