Fitvit.cz » Cvičení » Provádějte základní a izolovaný cvik

Provádějte základní a izolovaný cvik

Sestavení tréninku bývá pro někoho obtížné. Abychom měli pěknou a funkční postavu, která není jen na ozdobu, zaměříme se jak na rozvoj síly, tak i svalů. Zvětšující síla nám pomůže budovat nové svaly a díky svalům získáváme lepší předpoklady pro zvedání těžkých vah. Při budování těla musíme najít kompromis mezi sílou, délkou přestávek mezi sériemi, počty opakování a volbou cviků. A právě volba a kombinace cviků hrají důležitou roli pro náš další vývoj.

Někteří sportovci zařazují do tréninku nejprve základní cviky. Jejich význam je nezpochybnitelný a jsou velmi účinné. Zapojují do práce velké množství svalů, zvyšují sílu, pomáhají s budováním svalů a při hubnutí s nimi dokážeme spálit více energie. Zde je ale právě jejich omezení v tom, že zapojují velké množství svalů a to může být problém, pokud chceme rozvinout jen určitou část těla.

Jiná skupina cvičenců zase dává přednost izolovaným cvikům. Tato skupina má v oblibě spíše přístroje a ještě k tomu volí často lehčí cviky. Samozřejmě i ty mají svůj význam. Dokáží zacílit práci na určitou oblast, ale zase s nimi nemůžeme používat příliš velkou zátěž.

Kombinace obou druhů cviků

Proto je vhodné kombinovat základní a izolovaný cvik. Pro růst svalů, budování postavy i hubnutí tím získáme několik výhod, které využije většina sportovců usilujících o zlepšení své formy.

1. Můžeme používat těžkou zátěž
2. Zasáhneme velké množství svalů
3. Spálíme více kalorií
4. Zacílíme práci na konkrétní sval
5. Můžeme odstraňovat nerovnováhy v rozvoji těla, např. při zaostávající partii
6. Stimulujeme sílu, svalovou vytrvalost i výbušnost
7. Dosažení napumpování svalů kombinací různých cviků, vah a opakování

Jak je vidět, kombinace základních a izolovaných cviků je žádoucí a téměř všichni úspěšní kulturisté tento model používají. V tréninku se použije základní cvik, se kterým dokážeme zvedat velké váhy, např. bicepsový zdvih s velkou činkou vestoje a izolovaný cvik, např. koncentrovaný zdvih s opřením lokte o koleno, který zacílí práci přímo na biceps bez použití pomocných svalů. S relativně lehčí váhou a s vyšším počtem opakování tak můžeme z bicepsu dostat poslední zbytky energie, která nám ještě zbyla. Výsledek je práce do selhání s přesným zacílením na příslušnou partii.

Ne každý cvik je vhodný pro každého sportovce. Můžeme mít jiné pákové poměry končetin, různá omezení nebo nám prostě konkrétní cvik z nejrůznějších příčin vadí. Bolí nás při něm lokty, nebo kolena atd. V takovém případě je vhodné tento cvik vyřadit, protože nás může zdržovat, nemá na nás potřebné účinky nebo pro nás může být dokonce nebezpečný. To, že s konkrétním cvikem dokázal první sportovec vybudovat nohy, které mu pomohly zvítězit na závodech, neznamená, že tento cvik bude stejně účinný i na druhého sportovce.

Vybírat podle cíle, pocitů, účinnosti

Cvik také vybíráme podle toho, co zrovna od tréninku očekáváme. Podle cíle můžeme zvolit například základní a izolovaný cvik určený pro konkrétní hlavu určitého svalu. Nebo jde vybrat cvik, který zvýrazní definici nebo podpoří růst příslušné partie.

Podle pocitu si volíme cvik, který nám vyhovuje, baví nás a dokážeme v něm oproti jiným dosáhnout nejlepších výsledků, například zvednout vyšší váhu než u jiného cviku.

A nakonec se rozhodujeme i podle toho, jak účinný na nás konkrétní cvik je. Nemá význam provádět cvik, který nám evidentně nezabírá.

Výběr cviků patří k nejdůležitějším předpokladům pro dosažení úspěchu při budování postavy. Postupnými kroky každý přijde na svou kombinaci partií, cviků, sérií a opakování, která mu bude zabírat nejlépe a dosáhne s ní ty nejlepší výsledky, díky kterým se dostane do životní formy.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Jak často měnit cviky v tréninku

» Osvojte si tajemství kulturistiky

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2019 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt