Fitvit.cz » Cvičení

Jak těžkou činku používat pro růst svalů

Pro růst svalů existují nejrůznější definice a podmínky. Jedna z nejdůležitějších by se dala shrnout asi následovně. Jestliže chceme docílit nárůst nové svalové hmoty, měli bychom neustále zvyšovat zátěž a tělo se přizpůsobí na novou zátěž růstem a zvýšenou sílou. Jenže jak asi mnozí tuší, není možné zvedat váhu donekonečna. Každý má své limity a nikdo nedokáže zvedat těžké váhy celý rok... více »

Diskuse k článku (0)


5 důvodů, proč nerostou svaly

Cvičíte, jíte a snažíte se zlepšit svou postavu. K tomu ale nutně potřebujete svalovou hmotu. Svalová hmota tvaruje vaší postavu a zrychluje metabolismus, takže i ovlivňuje spotřebu energie během dne, a to i v případě, že zrovna nic neděláte. Často se ale stává, že svalová hmota neroste tak, jak byste potřebovali. Důvodů může být mnoho. Měli byste se však vyhýbat pěti vlivům, které proti růstu svalů působí nejvíce... více »

Diskuse k článku (0)


Jak často měnit cviky v tréninku

Změny v tréninku jsou nutné pro dosažení pokroku. Potřebujeme upravit trénink při budování svalů, ale také při hubnutí. Jednou z možností je změna cviků. Přitom nemusí jít o náhradu cviku za jiný, ale často stačí upravit stávající. Tvrdí se, že funguje jakýkoliv cvičební plán, ale jen dokud si na něj tělo nezvykne. Pokud tedy půjdeme cestou výměny cviků, máme několik možností, jak je provést... více »

Diskuse k článku (0)


Jaký si zvolit cíl při budování postavy

Polovina lidí, kteří se rozhodnou začít cvičit, přestává nanejvýš do několika měsíců s posilováním a sportováním. Jednou z příčin je chybějící cíl a plán, jak ho dosáhnout. Přitom důvod k začátku sportování bývá často nadváha, která znamená velké riziko pro naše zdraví. Abychom tedy vydrželi u nové aktivity na stálo, musíme si zvolit nejen celkový cíl, který chceme dosáhnout, ale i dílčí cíle, které nás motivují do další práce a dovedou nás k vysněné postavě nebo lepší výkonnosti... více »

Diskuse k článku (0)


Jak by vypadal první trénink dnes

Je to už více než dvě desetiletí, kdy jsem poprvé vzal do ruky činku. Informací o tréninku bylo málo, ale nechybělo velké nadšení a chuť cvičit. Nejhorší byl však způsob, jak jsem tehdy začal cvičit. Našli jsme v kůlně několik kotoučů a tyč, na kterou se dají kotouče nasunout. A samozřejmě jsme soutěžili, kdo uzvedne co největší zátěž a napodobovali vyspělé sportovce, např. vzpěrače. Každý zná ten pocit, kdy při zvednutí vyšší zátěže nedokáží záda udržet tělo ve správném postavení a bolest je na světě. Pokračovalo to chaotickým tréninkem, nesprávně zvolenou váhou na čince a rizikovými pohyby, u kterých hrozí vznik zranění. Špatně bylo samozřejmě mnoho dalších věcí, od tréninkových postupů počínaje a v neposlední řadě nevhodně složenou stravou... více »

Diskuse k článku (0)


Cvičím sám – jak trénovat

Cvičení osamotě má tu výhodu, že s ním jde začít prakticky okamžitě, nemusíme na nikoho čekat, sami rozhodujeme kdy, jak a kde cvičit. Jak to udělat, aby bylo cvičení bezpečné a přitom účinné. Trénink bez partnera má své výhody a nevýhody. Kdo neplánuje provádět maximální výkony a sportovat na vrcholové úrovni, která vyžaduje neustálou asistenci partnera, pak trénink osamotě bývá často velmi dobrou volbou... více »

Diskuse k článku (0)


Vybíráme tréninkového partnera

Někdo má raději trénink, při kterém cvičí s tréninkovým partnerem a další sportovec dává přednost cvičení o samotě. Tréninkový partner může katapultovat váš rozvoj nebo naopak může negativně ovlivnit postoj k tréninku, což může vést až k ukončení sportování. Jaké vlastnosti by měl mít tréninkový partner, aby platila první varianta... více »

Diskuse k článku (0)


Potřebujeme při tréninku burns a bolest?

Říká se, že pro rozvoj svalů musí sportovci podstoupit bolest a pálení metodou burns. Jistě znáte ty obrázky z časopisů, kdy dva kulturisté s grimasami v obličeji překonávají bolest způsobenou těžkým tréninkem, vysokými váhami a intenzitou a navzájem se povzbuzují k lepším výkonům. Je nesporné, že to má své výhody a nepochybně to přináší výsledky. Na druhou stranu si pak často lidé říkají, že tohle určitě dělat nebudou. Vždyť takové úsilí, které je vidět z tréninků špičkových sportovců, nechce většina lidí provádět. Potřebujeme tedy bolest, burns a svalovou horečku pro dosažení výsledků? více »

Diskuse k článku (0)


Cvičení na jaře - start k lepší postavě

Možná se stále rozhodujete, kdy začít cvičit. V podstatě je úplně jedno, ve kterou roční dobu začnete s tréninkem a vezmete plně do rukou, jak budete vypadat. Jenže potíž je v tom, že ti, kteří se prozatím ke cvičení neodhodlali, nemají návyk k pravidelné pohybové aktivitě a co si budeme nalhávat, v zimě se většinou nikomu moc cvičit nechce. Je dlouhá noc a krátký den a počasí také nebývá moc přívětivé. Naštěstí ti, kteří pravidelně sportují, takové maličkosti nevykolejí a bez potíží sportují celý rok, protože díky sportu se jim zlepší nálada, sebevědomí a odbourává se nadbytečný stres. Proto bývá pro začátečníky výhodnější, když začínají na jaře a má to hned několik výhod a důvodů... více »

Diskuse k článku (0)


5 způsobů, jak se přinutit cvičit

Motivace patří mezi nejdůležitější faktory, které mohou ovlivnit nejen vztah ke cvičení, ale prakticky k celému životu. Kde bychom byli, kdyby nás nepoháněla ta síla něco dokázat, zlepšovat se a dosáhnout cílů, které jsme si vždy přáli. Nedostatek motivace patří i k důvodům, proč mnoho lidí ukončí své snažení o změnu postavy... více »

Diskuse k článku (0)


Zapojit správné svaly znamená úspěch

Prvním krokem ke změně postavy bývá rozhodnutí začít cvičit. Je ale velkým rozdílem, když zvedáme činky pouze přemístěním z bodu a do bodu b jakýmkoliv způsobem nebo když cíleně zapojujeme svaly, které chceme procvičit. Rozdíl je ohromný. Zatímco u pouhého přemístění zátěže bez zapojení správných svalů nejsou výsledky tak markantní, u cíleného procvičování svalů lze dosáhnout mnohem lepších výsledků, rozvoje postavy a jednotlivých svalů... více »

Diskuse k článku (0)


Proč posilovat a co tím získám

Posilování se nejčastěji doporučuje, když chce člověk změnit a vytvarovat svou postavu. Neslouží však pouze k budování svalové hmoty, ale výrazně přispívá i k redukci přebytečného tuku. Mnozí se pokoušejí zhubnout pouze změnami v jídelníčku, ale většinou jsou takové pokusy neúspěšné, protože spalovat tuk vyžaduje nějakou aktivitu. Jestliže však chceme docílit trvalých změn a ne pouze výkyv, po kterém se váha vrátí na původní hodnoty, pak potřebujeme na těle dostatečné množství svalové hmoty. Všechny tyto výhody mají lidé, kteří pravidelně posilují... více »

Diskuse k článku (0)


Frekvence a objem tréninku břicha

Lidé začínají cvičit z mnoha důvodů. Patří mezi ně i redukce obvodu pasu a zhubnutí na břichu. Jde o partie, kde se nejvíce hromadí přebytečný tuk a jestliže se chce dotyčný vyhnout komplikacím z obezity, měl by začít se sebou něco dělat. Nedílnou součástí plánu je také trénink břicha. Jak často a v jakém objemu ho však trénovat, abychom dosáhli požadovaných rozměrů a tvarů? více »

Diskuse k článku (0)


10 největších omylů u posilování

Mnoho lidí se zajímá o možnosti, jak zlepšit svou postavu. Zájem o formování postavy je velký, ale zároveň mnoho lidí neví jak začít a často také mají zbytečné obavy z jednoho z neúčinnějších nástrojů pro růst svalů a tím i schopnosti ovlivnit svůj vzhled. Tímto nástrojem je posilování, o kterém však stále kolují nejrůznější výmysly a nepravdy... více »

Diskuse k článku (0)


Jak se nedostat pod činkou do problémů

Posilování můžeme označit za skvělou aktivitu, pomocí které lze získat atraktivní sportovní postavu, odbourat stres, zvýšit si sebevědomí, zhubnout a žít aktivně. Zároveň však i při posilování mohou vzniknout situace, které by neměly nastat. Proto na ně musíme být připraveni a jejich vzniku zabránit... více »

Diskuse k článku (0)


12345 6 789101112

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt