Fitvit.cz » Cviky

Kliky mezi lavičkami

Při cvičení s vlastní vahou těla lze využít tzv. zadních kliků. Ačkoliv se mohou cvičit i ve fitness centru, často jsou zařazeny do tréninku v domácích podmínkách, jelikož vybavení pro jejich vykonávání zahrnuje pouze dvě lavičky nebo stabilní podložky, na kterých můžeme kliky provádět. Zatížíme jimi především tricepsy... více »

Diskuse k článku (0)


Tricepsové stlačování kladky

Máme-li příležitost používat nejrůznější posilovací zařízení a přístroje, otevírá nám to možnost zařadit do tréninku mnohem více cviků a procvičit tak svaly z více úhlů, což přináší lepší výsledky. Jedním takovým zařízením je kladka, na které lze provádět tricepsové stlačování. A protože triceps má tři hlavy, i u stlačování je zřejmé, že bude více působit na některou z nich více. Při tomto cviku tak nejvíce aktivujeme zevní hlavu... více »

Diskuse k článku (1)


Tricepsové extenze vsedě

Pro důkladné procvičení tricepsů máme k dispozici hned několik cviků. Některé více působí na dlouhou hlavu, která zvětšuje objem trojhlavého svalu a tím celé paže. Na dlouhou hlavu dobře působí tricepsové extenze nad hlavu vsedě jednoučkou drženou obouruč. Pro vykonávání extenzí potřebujeme pouze jednoruční činku a lavičku nebo stabilní podložku, na které sedíme... více »

Diskuse k článku (0)


Pullover

Další z cviků účinně rozvíjející horní polovinu těla je pullover. V dnešní době se na tyto základní vícekloubové cviky často zapomíná. Upřednostňují se stroje a kladky před volnými činkami. Klasické cviky jako by se z tréninkových plánů vytrácely. Zařadit by ho měli do tréninku cvičenci, kteří usilují o rozvoj oblasti hrudního koše... více »

Diskuse k článku (0)


Zapažování v předklonu pro triceps

Chceme-li zlepšit zadní stranu paže, kde se nachází trojhlavý sval pažní neboli triceps, budeme potřebovat účinné cviky. Jedním z nich je zapažování v předklonu. Ten nejenže zatěžuje cílenou partii, ale působí také za zadní hlavu deltového svalu a spolupracuje zde i široký zádový sval. Používat ho mohou prakticky všichni, kdo vlastní jednoruční činku a podložku, o kterou se opře koleno a ruka. Z toho důvodu ho můžeme bez potíží zařadit jak ve fitcentru, ale hlavně i v domácích podmínkách, kde máme omezené možnosti ohledně vybavení... více »

Diskuse k článku (0)


Kliky na bradlech

Jsou cvikem řadící se k těm základním. Využít se mohou při tréninku hrudníku nebo tricepsu. Pro vykonávání potřebujeme bradla, takže ani tento druh kliků není náročný na vybavení. Jako zátěž zde využíváme vlastního těla, což bude pro drtivou většinu cvičících dostatečné. Pakliže má kdokoliv takové silové schopnosti, že zvládá velké množství opakování, lze si přidat na opasek dodatečnou zátěž... více »

Diskuse k článku (0)


Přítahy k bradě

Jedná se o poměrně málo využívaný cvik, který působí především na oblast ramen a trapézů. Vzhledem k uchopení a vedení činky je mimořádně důležité dbát na techniku a nepoužívat příliš velkou zátěž, která by nás nutila zapojovat pomocné svaly a pohyby a usnadnit zvednutí činky do vrchní polohy. Pokud cvičíme správně, dokáží přítahy k bradě zatížit střední oblast ramen a trapézových svalů, které u někoho mohou být zaostávající, a právě tento cvik by jim mohl dát správný impuls pro růst... více »

Diskuse k článku (0)


Předpažování

Chceme-li procvičit přední hlavu deltových svalů, máme k dispozici i jiný cvik, než tlak vestoje či vsedě nad hlavu. Pro izolovanější zatížení přední části ramen využijeme předpažování vestoje. Nevýhodou cviku se může zdát využití malé váhy, avšak je nutné zdůraznit, že ani s malou vahou není jednoduché předpažování vykonávat a přesto je účinné. Naopak výhodu lze označit izolování svalu a zacílení práce na konkrétní hlavu partie. Důvod, proč se předpažování mnoho nevyužívá, je nutnost používání lehkých činek, což se mnohým cvičencům nelíbí, protože si myslí, že poté není sval dostatečně zatěžován...více »

Diskuse k článku (0)


Upažování vestoje pro rozvoj ramen

Cvičení ramen vyžaduje komplexní přístup. Ke cvikům na hmotu je vhodné přidat izolované pohyby, které z ramen dokáží dostat poslední zbytky energie. Upažování vestoje pomůže rozvinout střední hlavu deltových svalů. Ty mají z objemového hlediska největší potenciál k růstu. Zatímco přední hlava je kromě tréninku ramen zatížena i při cvičení na hrudník, střední hlava může být částečně zaostávající... více »

Diskuse k článku (0)


Tlak s velkou činkou na ramena

Tlak s velkou činkou nad hlavu je jedním ze základních cviků na rozvoj těla, především pak na deltové svaly. Vykonávat ho lze vestoje nebo vsedě, přičemž první varianta je vhodnější pro využívání těžších vah, druhá znemožňuje zapojení pomocných svalů a tak ramena lépe izoluje, ovšem naproti tomu je zde vyšší zátěž na páteř a při nepozornosti hrozí větší nebezpečí zranění. Krom toho je cvičení vsedě náročnější na vybavení... více »

Diskuse k článku (0)


Sissy dřepy

Dřepy jsou základem tréninku nohou. Je několik variant, jak je provádět. Jednou z možností jsou sissy dřepy. Jejich ohromnou výhodou je, že k nim není potřeba prakticky žádné vybavení. Potřebujeme pouze jeden kotouč či zátěž, která se dá dobře uchopit v jedné ruce a opora, která poskytne stabilitu během cvičení. Oporou může být jakákoliv stabilní věc typu svislé tyče, nábytku, dveří ( v posilovně to je většinou stojan či konstrukce posilovacího stroje), které zabezpečí udržování rovnováhy. Naopak nevýhodou je nemožnost použití velkých vah... více »

Diskuse k článku (0)


Upažování v předklonu

Dvě přední hlavy deltových svalů lze bez potíží procvičit tlakovými cviky, ať už jsou zaměřeny přímo na ramena nebo na prsní svaly. Obvykle se však zanedbává zadní hlava. To má negativní vliv na vzhled, kdy zadní delty jako by chyběly, ale vzhledem k tomu, že u cviků procvičující zadní hlavu dochází i k aktivitě svalů manžety rotátorů, tak při jejich nedostatečném rozvoji může dojít k nerovnováze vedoucí až k bolesti této partie... více »

Diskuse k článku (0)


Tlak na ramena s jednoručkami

Deltové svaly vyžadují jak izolované cviky, tak i vícekloubové, které dovolí využití vyšších vah. K rozvoji přední hlavy delt se proto hodí tlak nad hlavu jednoručkami. Různé verze lze střídat, ale právě práce s jednoučkami mají jednu výhodu. Svalová vlákna střední hlavy jsou při tlaku jednoruček více aktivní, než přední hlavy. To je důležité z hlediska budování hmoty... více »

Diskuse k článku (0)


Kladivové zdvihy

K tréninku paží patří neoddělitelně rozvoj předloktí. Mnozí na něj zapomínají, což je chybou a výsledkem je zaostávající část těla, která je klíčová pro velké množství cviků na procvičení vrchní poloviny těla. Zdá se tedy, že jde o důležitou oblast přenášející práci na cílové svalové skupiny. Cvik, který dokáže předloktí vylepšit a posílit je nazýván kladivové zdvihy. Patří do skupiny bicepsových zdvihů, akorát se u něj využívá jiného úchopu... více »

Diskuse k článku (0)


Stahování kladky - rozvoj latissimů

Procvičit komplexně zádové svaly je obtížné pouze několika cviky. Je vhodné je zatížit z různých úhlů, odlišnou váhou a šířkou úchopu. Právě takové variace nabízí stahování kladky na rozvoj horní části partie a její celkové šířky... více »

Diskuse k článku (0)


12 3 45

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2021 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt