Fitvit.cz » Vitamíny » Beta karoten

Beta karoten

Je prekursorem vitamínu A, a pokud je v těle vitamínu A nedostatek, organismus si ho vytváří právě z beta karotenu. Patří mezi karotenoidy, které mají pozitivní vliv na zdraví. V zelenině má na svědomí její zbarvení.

Beta karoten je účinný antioxidant, redukuje oxidační stres, spolupůsobí s dalšími antioxidanty, zmírňuje svalovou bolest po námaze, takže má vliv na regeneraci organismu. Kromě antioxidačních účinků se mu připisují i preventivní účinky proti rakovinnému bujení. Má i vliv na ochranu pokožky a měl by svým vlivem dopomoci k lepšímu zabarvení pokožky při opalování. Podporuje imunitu a chrání zrak.

Zdroje beta karotenu jsou mrkev, dýně, kukuřice, citron, meloun, žlutá paprika, listová zelenina, chřest, meruňky, mango, brokolice, pomeranče, a veškeré další žluté nebo oranžové ovoce a zelenina. Denní dávka je doporučena v množství 5 - 15 mg. Je rozpustný v tucích.

Nejideálnější je doplňovat beta karoten z přírodních zdrojů. V případě použití doplňků stravy je vhodné vybrat si komplexní přípravek obsahující celou škálu antioxidantů, které spolu lépe působí než pokud budete jednotlivé antioxidanty užívat zvlášť. Nelze ani opomenout, že při doplňování jednotlivých antioxidantů zvlášť, můžou tyto mikroživiny paradoxně samy vytvářet volné radikály.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt