Fitvit.cz » Fitness tipy » Co dělat po dietě

Co dělat po dietě

Hubnutí skončilo, požadovaná váha byla dosažena a člověk má dobrý pocit z vykonané práce. A teď se jdu konečně pořádně najíst. Salám, klobásky, čokoládu, zákusky. Stop! Přesně tomuto scénáři musíte zabránit! Dosažení požadované váhy totiž vaše práce nekončí. Pokud byste udělali to, co je popsané výše, hodně rychle byste se vrátili na původní váhu, a možná ještě vyšší. Nedá se nic dělat, ale musíte se dozvědět pravdu. Již nebudou žádné hromady salámů, zákusků a čokolád. Nyní, když byla dosažena požadovaná postava, můžeme udržovat nynější stav a nebo je tu další možnost. Vytyčit si nový cíl, jako je vybudování další svalové hmoty, vylepšení silových schopností, zviditelnit břišní svaly nebo příprava na nějaké závody. Každopádně jsme začali cestu vedoucí k celkové změně životního stylu. Pokud opravdu chcete trvalé změny, musíte dodržovat stejné zásady, které jste započali při hubnutí.

Udržení postavy je jednodušší než hubnutí

Nyní máte na své straně všechny výhody. Udržet svou nynější váhu je mnohem jednodušší, než hubnutí. Nemusíme mít energetický deficit. Nebudete již hubnout, ale pouze udržovat, nebo pomalými kroky vylepšovat svůj aktuální stav. Z diety již víte, že existují kalorie a musíte pečlivě dbát na složení živin. Již víte, že nesmíte jíst více energie, než kolik spotřebujete, protože v opačném případě se nespotřebovaná energie přemění na tuk.

Jestliže jste již byli obézní, pak se neustále kontrolujte, měřte a važte a hlavně nedovolte svým chutím, aby znovu ovládly váš život. Vraťte se ke svým záznamům z právě dokončeného hubnutí a na základě svých zkušeností si sestavte jídelníček. Případně lze opět požádat dietologa, aby vám pomohl sestavit jídelníček pro udržení hmotnosti.

Pro udržení hmotnosti bychom měli držet svůj energetický příjem odpovídající přibližně hodnotě 28 kcal na 1 kg tělesné hmotnosti a případně tento příjem korigovat na základě reakce těla na stravu a pohybovou aktivitu. Prakticky by měl jídelníček vycházet z jídla, které jsme konzumovali při hubnutí, ale s tím rozdílem, že porce budou o trochu větší.

Nevracet se ke stravovacím zlozvykům

Odnaučte se hlavním zlozvykům, které vedou k nadváze. Jsou to zejména pití slazených limonád, konzumování jednoduchých cukrů, uzenin a příliš velkého množství tuků. Nechte ve své stravě dostatek ovoce a zeleniny, které dokáží zasytit díky vláknině a dodají tělu potřebné vitamíny a minerály. Neustále se v této oblasti vzdělávejte. Čtěte další a další články o výživě a tréninkových metodách.

Sledujte etikety potravin a osvojte si základy zdravé stravy. Rozlišujte prospěšné a škodlivé potraviny. Jestliže budete mít stabilní hmotnost, lze si určit jeden den v týdnu, kdy trochu povolíte ve stravě a můžete sníst nějakou čokoládu nebo jiné zakázané jídlo. Přesto však buďte ve střehu a nekupujte si nezdravé potraviny do zásoby. Pokud máte chuť na sladké, zažeňte ji ovocem.

Více svalů znamená větší šanci zachovat si štíhlou postavu

Jezte dostatek proteinů a chraňte svou stávající svalovou hmotu. Pokud to je jen trochu možné, pokuste se nějaké to kilo svalů ještě vybudovat. Zrychlíte tím ještě více svůj metabolismus a ukládání tuků bude ještě obtížnější. Pokud vás cvičení tzv. chytlo, tak máte vyhráno.

Pravděpodobně již cvičíte minimálně 4 x týdně a provozujete další doplňkový sport. V případě, že jste hubnutí jen tak nějak přetrpěli a cvičení vám dělá potíže, pak byste si měli najít pohybovou aktivitu, ze které máte radost a pomůže vám udržet váhu pod kontrolou. Určitě se vám líbí nějaký sport. Může to být hokej, fotbal, tenis, plavání, lyžování nebo i další odvětví.

Jako pohybová aktivita se počítá i obyčejná chůze. Jde o nejpřirozenější pohyb člověka a nehrozí při ní téměř žádné riziko zranění. Chodit po světě a poznávat nová místa je také dobrá pohybová aktivita. Při nejhorším však alespoň choďte na procházky se psem nebo pokud ho nemáte, tak se členy rodiny. Mimochodem rychlá chůze je velmi dobrá na tvarování sedacích svalů a při chůzi do kopce vlastně provádíme účinné výpady, které procvičí dolní končetiny.

K udržení stabilní hmotnosti budete muset i nadále trénovat. Dobrá zpráva je, že pro udržení hmotnosti stačí cvičit méně než při hubnutí. Měli bychom nadále posilovat 3 – 4 krát týdně a přidat další aktivity, jako jsou chůze, plavání nebo jízda na kole. Zkuste alespoň jednou až dvakrát týdně zařadit aktivitu zvanou HIIT. Intenzivní trénink není náročný na čas, ale dokáže lépe spalovat tuky.

Nikdo nechce opět ztloustnout. Někteří lidé se však nesmyslně vracejí ke starým stravovacím návykům. Hubnutí není jen dosažení požadované hmotnosti. Pro trvalou změnu musíte udělat změny ve svém životě a neustále na nich pracovat.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cyklování sacharidů - efektivnější hubnutí

» Cvičení na jaře - start k lepší postavě

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt