Fitvit.cz » Ovoce

Tloustne se po ovoci?

Někdo říká ano a jiní zase tvrdí, že ne. Jenže ono to tak jednoduché není. Problém je vždy v množství. Jestliže máme kalorický deficit, pak nás cukr z ovoce nemůže ohrozit, leda že bychom ho snědli velké množství a v době, kdy zrovna nemáme žádný pohyb. Problém ovoce je tedy jednoduchý cukr. Ten v ovoci se nazývá fruktóza a chová se trochu jinak, než jiné druhy cukrů... více »

Diskuse k článku (0)


Ovoce před tréninkem?

Jezte ovoce. Je zdravé, prospěšné a důležité. Pod tím se podepíše asi každý, kdo se zajímá o fitness. Jenže ovoce může být i tak trochu problematické. Obsahuje totiž cukr zvaný fruktóza. A pokud je tohoto cukru v těle hodně, pak si zaděláváme na pořádný průšvih. Tenhle cukr totiž neumí přejít přímo do svalů a tam se přeměnit na energii. Musí nejdříve do jater a tam se přeměnit na glykogen. No jo, ale co když je v játrech glykogenu dostatek a žádný další není potřeba. Ano, hádáte správně. V tom případě se fruktóza přemění na tuk. A to nechce vůbec nikdo... více »

Diskuse k článku (0)


Jablko na sílu

Jablko patří v naší zemi mezi nejoblíbenější a zároveň nejpřirozenější ovoce. Díky vláknině se sacharidy z jablka pomaleji vstřebávají. Jsou proto ideálním ovocem pro období hubnutí. Jablka dále obsahují i cenné vitamíny a minerály. Nikdo by ale nečekal, že mohou působit i na sílu. Toho lze využít při tréninku, a to jak při budování svalové hmoty, tak i při potřebě spalovat tuk. Jablka totiž obsahují i další látky, které se nazývají polyfenoly... více »

Diskuse k článku (0)


Kolik ovoce můžeme za den sníst?

Každý, kdo se snaží hubnout nebo i budovat sportovně vypadající postavu, případně chce přibrat čistou svalovou hmotu, by si měl dávat pozor na to co jí. Jedním z nejrizikovějších složek potravy jsou jednoduché cukry. Naneštěstí je obsahuje i tolik oblíbené ovoce. Můžeme tedy jíst ovoce bez obav nebo nám může působit potíže, když chceme dosáhnout hezčí postavy bez tuku? více »

Diskuse k článku (0)


Brusinky proti zánětům i obezitě?

Většina druhů ovoce je pro konzumenty chuťově atraktivní a obsahuje důležité vitamíny, minerály a další látky. Některé druhy ovoce pak mohou být velice přínosné při sportu, změně životního stylu nebo pro udržení zdraví. Zdá se, že mezi takové ovoce můžeme zařadit i brusinky... více »

Diskuse k článku (0)


Mango - bohatý zdroj vitamínu C

Mango je exotické ovoce, které velmi dobře chutná a obsahuje i některé cenné látky. Lidé ho však prozatím moc nevyužívají, protože mnoho spotřebitelů neví, co od něj očekávat a stále není tak oblíbené, jako jiné populárnější druhy, což může být pro vyznavače životního stylu fitness škoda. Kvalitních živin totiž potřebuje organismus dostatečné množství a tyto plody nám je mohou pomoci doplnit. Mango se často přidává do ovocných salátů, využít ho lze jako přísad do pokrmů nebo se dá konzumovat samostatně. Oblíbená je i čerstvě vymačkaná šťáva z manga. Jako sportovci se však budeme i v případě tohoto ovoce zajímat o složení živin a jak je co nejlépe využít při cvičení a následné regeneraci... více »

Diskuse k článku (0)


Avokádo - příznivé tuky a vliv na hubnutí

Většina ovoce neobsahuje žádný tuk nebo pouze zanedbatelné množství. Avokádo je však v tomto směru výjimkou. Nalezneme v něm poměrně významné množství této živiny. Naštěstí jde o příznivé mastné kyseliny, takže lze toto ovoce bez obav jíst. Musíme však začlenit energii z avokáda do denního příjmu a zároveň vyřadit z jídelníčku tuky z nepříznivých zdrojů, jako jsou např. uzeniny, různé zákusky, chipsy a další nevhodné potraviny... více »

Diskuse k článku (0)


Švestky - výborné ovoce z našich zahrad

Ovoce je velmi cennou složkou stravy a zejména v létě se vyplatí zařadit do jídelníčku druhy rostoucí v tuzemsku. Mezi ně patří i švestky, které jsou velmi oblíbené a také chutné. Obsahují vše, co od ovoce očekáváme. Cenné jsou zejména přítomné mikroživiny, vláknina a lze využít i sacharidy pro naše fitness aktivity... více »

Diskuse k článku (0)


Citron nás povzbudí a doplní vitamíny

Kdo by neznal citrony. V mnohých zdrojích jsou doporučovány jako ovoce působící proti nachlazení a chřipce. Z hlediska energetického příjmu zas až tak moc význam toto ovoce nemá, a to z toho důvodu, že díky své kyselé chuti ho nikdo nebude jíst příliš velké množství. Přesto v něm nalezneme některé mikroživiny, které se mohou hodit zejména pro lepší regeneraci a posílení imunity. Jestliže však někomu kyselá chuť nevadí a pije nápoje s obsahem citronu, může těžit z přítomných antioxidantů a také pocítí osvěžení, které může povzbudit naší činnost. Citronová šťáva se používá také v kuchyních, ať už při dochucení pokrmů nebo třeba jen do čaje pro dosažení lepší chuti... více »

Diskuse k článku (0)


Hroznové víno

Hroznové víno patří mezi potraviny, které lze zařadit mezi ty prospěšné nejen co se týká zdraví, ale i účinků v oblasti fitness. Mohou za to látky nacházející se v tomto oblíbeném ovoci. Asi nejvýraznější složkou lze označit resveratrol. Jde o polyfenol, který se v největší koncentraci nachází ve slupce a jádrech. Má silné antioxidační působení a likviduje volné radikály, které vznikají při intenzivním tréninku, ale také vlivem stresu a škodlivin v potravinách a ve vzduchu... více »

Diskuse k článku (0)


Borůvky

Hledáte li ovoce s významnými antioxidačními účinky, nemusí jít o žádný exotický druh, ale o dobře známé borůvky, které si lze zdarma nasbírat i v naší přírodě. Patří mezi malé lesní plody, které jsou u nás hodně opomíjeny, ale jsou dostupné a hlavně velmi přínosné vysokým obsahem antioxidantů a fytochemikálií. I když lze bez problému sehnat téměř jakékoliv ovoce, neměli bychom právě zapomínat na plody rostoucí u nás... více »

Diskuse k článku (0)


Grapefruit může pomoci při hubnutí

Grepy patří mezi citrusové plody a nejvíce se odlišují od těch ostatních hořkou chutí. I když jsou méně oblíbené než pomeranče, nalezneme v nich také vitamíny, minerály, a jeden z flavonoidů, díky němuž jsou také používány v tzv. grapefruitové dietě. Ta je většinou tak nešťastně složena, že dotyčný má nejen malý energetický příjem, ale schází mu prakticky všechny živiny potřebné pro základní chod organismu. Pakliže jsou využity ve stravě dodávající komplexní spektrum živin, mohou být v tomto směru přínosné... více »

Diskuse k článku (0)


Jahody

Oblíbené sezonní ovoce, které si lze v tuzemských podmínkách vypěstovat svépomocí. Podléhá rychlé zkáze a proto je nutné ho rychle spotřebovat. Nejideálnější je jahody konzumovat, či jinak zpracovat, bezprostředně po utržení. Červená barva jahod signalizuje přítomnost užitečných látek, které organismus zužitkuje pro své potřeby, ale zároveň mají přínos i na regeneraci a fitness ...více »

Diskuse k článku (0)


Ananas

Z pohledu sportu a fitness je ananas velmi zajímavé ovoce. Nejenže přinese zpestření jídelníčku, ale především obsahuje cenné enzymy ovlivňující trávení a chování tuků v těle. Hodí se do stravy i díky obsahu sacharidů, které jsou potřebné pro práci svalů a obnovu glykogenových zásob. V plodu je také poměrně vysoký obsah vitamínu C a další užitečné živiny...více »

Diskuse k článku (1)


Pomeranče

Citrusové plody jsou především doporučovány jako zdroj vitamínu C. I když je této látky v pomerančích oproti jiným potravinám poměrně vysoký, jejich význam je z tohoto pohledu přeceňován, protože existují i bohatší zdroje. Své místo však v jídelníčku mají a neměly by tak ve stravě chybět. Pomeranče však jíme i z jiných důvodů, než jako zásobárnu kyseliny askorbové. Jedním z důvodů jsou přítomné bioflavonoidy, které mají vliv na vstřebatelnost vitamínu C... více »

Diskuse k článku (0)


1 2

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt