Fitvit.cz » Minerály » Chróm

Chróm

Chróm je stopovým prvkem spoluzodpovědným za metabolismus cukrů a s hormonem inzulínem reguluje hladinu glukózy v krvi. Dále se uvádí, že při správném příjmu tohoto prvku se tlumí chuť na sladké. Doporučená denní dávka je 0,05 - 0,2 mg. Jeho zdrojem jsou maso, rostlinné oleje, tuky, obiloviny ryby nebo luštěniny.

Chróm je ze stravy vytěsňován jejím nesprávným zpracováním. Čím méně je potravina průmyslově zpracována, tím větší v ní může být přirozený výskyt tohoto pro zdraví důležitého prvku.

Při jeho nedostatku lze očekávat zhoršenou toleranci na glukózu, a tím hrozí nebezpečí vzniku cukrovky. Optimální příjem chrómu tyto negativa potlačuje a navíc má vliv na redukci hmotnosti. Kromě chrómu je nutné zajistit přísun i ostatních minerálů a vitamínů, zvláště při redukčních dietách, kdy se reguluje objem stravy. Nedostatek těchto látek může mít vliv na úspěšnost redukce hmotnosti.

Sportovci jej využívají i pro jeho schopnost zlepšovat výkonnost a stavbu svalové hmoty. Tyto výhody chróm čerpá zřejmě tím, že je nutný pro správnou funkci nezbytného hormonu inzulínu.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt