Fitvit.cz » Cvičení » Dýchání při cvičení

Dýchání při cvičení

Běžné dýchání je nezbytné pro zachování základních životních funkcí. Dýchání při cvičení má však kromě zásobování těla důležitým kyslíkem i funkci stabilizační a bezpečnostní. Dýchat se má především přirozeně, tak jak nás to matka příroda naučila.

Jednoduché pravidlo říká, že při zvedání břemene vydechujeme a naopak při spouštění nebo chcete-li lehčí fázi cviku se nadechneme. Ačkoliv tento reflex máme všichni v sobě, mnozí se právě změnou postupů, nebo přílišného zaobírání se jak dýchat, dopouštějí chyb.

Velmi rozporuplný je názor na případné zadržení dechu při těžkém cvičení. Tento postup provádí většinou jen vrcholový sportovci z řad vzpěračů a silových trojbojařů, avšak dělají to na vlastní nebezpečí. Zadržování dechu vám totiž může způsobit i zdravotní problémy a už vůbec se nedoporučuje u osob s nemocemi kardiovaskulárního systému.

Naproti tomu krátké zadržení dechu před překonáním kritické části cviku může dopomoci zvládnout těžkou váhu a zároveň stabilizuje trup těla. Někteří odborníci zadržování dechu při cvičení zcela odmítají, nesmyslem je pak při lehkém posilování pro zdraví.

Pro běžné vyznavače fitness se stačí soustředit na přirozený způsob dýchání tak, aby tělo bylo dostatečně zásobeno kyslíkem. Nádechem a kontrolovaným vydechnutím lze dosáhnout stabilizaci těla a eliminovat tím možnost vzniku zranění.

Pokud si myslíte, že je vaše dýchání při cvičení špatné, je doporučeno požádat o radu fyzioterapeuta nebo kvalifikovaného trenéra fitness.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt