Fitvit.cz » Ovoce » Jablka

Jablka

Jablko je pro středoevropana přirozené ovoce bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály a fytochemikálie. Obsahuje mnoho vody a málo sacharidů, a to hlavně fruktózu a glukózu. Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Jablko je o to cennější, že obsahuje oba dva druhy vlákniny. Rozpustná vláknina v jablku se nazývá pektin. Kromě toho, že snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje i trávení a tlumí chuť k jídlu.

Kupujete-li jablka z neznámého zdroje nebo chemicky ošetřené, je doporučeno jej minimálně důkladně omýt, v lepším případě pak oloupat. Nevýhodou loupání jablek je ztráta živin obsažených ve slupce. Naneštěstí se ve slupce nachází i nerozpustná vláknina, ale pokud je slupka konzervována nějakými látkami, volte i přes ztrátu živin raději oloupání plodu. Jablka jsou i nezastupitelné v redukčních dietách právě díky obsahu obou typů vláknin i již zmiňovaným fytochemikáliím a minerálům. Z minerálů jmenujme např. důležitý hořčík či vápník.

Energetická hodnota jablek je 50 kcal na 100 g. Obsah tuku a bílkovin je minimální a sacharidů je přibližně 14 g. Vzhledem k existenci mnoha odrůd se může množství živin v nich lišit. Jablka můžeme zařadit mezi velice prospěšné potraviny pozitivně působící pro naše zdraví. Lze je konzumovat i krátce před tréninkem. Pro prodloužení trvanlivosti je dobré je uchovávat v chladu. Jablka jsou přímo šitá pro rychlou svačinu při cestách, lze s ním také zahnat pocit hladu. Zkrátka je to ovoce pro vyznavače zdravého životního stylu.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt