Fitvit.cz » Cviky » Kliky - neprávem opomíjený cvik

Kliky - neprávem opomíjený cvik

Základní cvik pro začátečníky, ale je vhodný i pro zkušené cvičence. Výhodou kliků je možnost variace jednoduchou změnou polohy rukou a tím se změní jejich zacílení na různé svaly jednotlivých partií. To nám dovolí procvičit svaly z různých úhlů.

Kliky jsou vhodné pro trénink doma, jelikož nepotřebují žádné přídavné zařízení. Když se to zjednoduší, stačí padnout na zem a trénovat. Cvik můžete použít např. při stagnaci nebo pokud nemáte čas a posilovnu po ruce, kliky lze udělat téměř vždy. V nouzi jde sestavit trénink pouze z tohoto cviku a nelze přitom říci, že by tento trénink byl jednoduchý. Když pak vážíte třeba 90 – 100 kg, může vám dát takový trénink celkem zabrat.

Zacílení na svaly

Pokud se stále bavíme o variantě kliků z pozice vzpor ležmo a jejich variacích, zacílíme tím především ramena, prsní svaly a triceps.

Variace kliků
S vyvýšenými nohami – zapojení horních partií prsních svalů
S úzkým položením rukou od sebe – zacílíme spíše triceps
S širokým položením rukou – zapojí se více prsní svaly
Kliky lze dále cvičit na prstech, s tlesknutím nebo na jedné ruce. To už jsou však variace pro pokročilé.

Provedení

Provedení – zaujmout polohu vzpor ležmo. Zpevnit celé tělo, a držet normální přirozenou polohu těla bez jakéhokoliv prohýbání. Ruce položit prsty dopředu a rozsah dle zacílení svalů. Širší na prsa, užší na triceps. Pokrčte ruce v loktech a spusťte celé tělo téměř k zemi, pohyb zastavte když je váš hrudník nepatrně nad povrchem. Potom změňte směr pohybu a vytlačte stále napnuté neprohýbající se tělo zpět do výchozí polohy. Pokud nezvládáte klasické kliky, začněte cvičením s opřením kolen o podložku, které by měli zvládnout i méně zdatní cvičenci. Po pár lekcích budete schopni zcela jistě plnohodnotných kliků.

Chyby

Chyby v tomto cviku jsou spíše způsobeny nedostatečným silovým schopnostem a špatným držením těla. Pozornost je potřeba upřít na tyto nedostatky. Prohýbání trupu, prohýbání zad, ohýbání zad a ponechání boků na jednom místě, odrážení se od podložky nebo nepropnutí paží. Je nutné cvičit pažemi, ne tělem. Musíte mít kontrolu nad svaly břicha, zad a stehen, jinak nedokážete udržet tělo ve správné poloze.

Proč už se moc neprovádí

Jednoduše jsme si zvykli na nejrůznější vybavení a posilovací stroje. Někdy se snad někdo lekne větší námahy, kterou by mohly kliky pro nás představovat. Pokud si někdo pohazuje 10 kg jednoručkami a pak má zápolit se svými 90 kily živé váhy, muže to být pro dotyčného šok. Pokud si však tento cvik zařadíte do svých tréninků pravidelně, můžete se poměrně rychle zlepšit a dát svým svalům zase impuls k růstu.

S kliky ke zlepšení

Lze cvičit až do selhání aniž byste riskovali nepříjemnosti jako u cvičení s činkami, kdy můžete zůstat bez případné dopomoci uvězněni pod činkou. Kliky vám mohou pomoci v případě nedostatku času v sestavení rychlého tréninku. Mohou také pomoci dostat se zpět do formy a navíc se pak budete moci vytáhnou před přáteli, až vás někdo vyzve, ať uděláte pár kliků, a vy jich předvedete 50 nebo 100 jak z učebnice.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt