Fitvit.cz » Doplňky stravy » Koenzym Q10

Koenzym Q10

Cítíte-li únavu nebo jste vystaveni nadměrnému stresu, můžete vyzkoušet doplněk stravy koenzym Q10. Kromě toho, že patří mezi antioxidanty, podporuje funkce důležitých orgánů jako je srdce nebo játra. Působí preventivně před tzv. civilizačními nemocemi, zejména srdce.

Koenzym Q10 by měl bránit usazování cholesterolu v cévách. Brání také před stárnutím organismu a není bez zajímavosti, že lidé trpící různými onemocněními mají sníženou hladinu této látky v krvi.

Oblíbený je i mezi sportovci svou schopností regenerovat tělo po výkonu. Společně s karnitinem by měl podporovat odbourávání tuku. Má také hojivé účinky a využívá se při krvácivosti dásní. Spolupůsobí také při tvorbě energie a povzbuzuje celkově organismus. Používá se dokonce při dlouhodobé unavě a únavových syndromech.

Je rozpustný v tucích a proto je potřeba si vybírat doplňky, které jsou v tobolkách s olejem, aby doplňování této látky nepřišlo vniveč. Je také vhodné z toho samého důvodu užívat koenzym Q10 během jídla nebo po jídle. Jako doplněk stravy je odborníky doporučováno dávkovat 30 – 60 mg denně, po poradě s lékařem je však možné tyto dávky zvýšit dle zaměření zdravotních problémů.

Koenzym Q10 je nezbytný pro správné fungování organismu a při jeho dlouhodobém nedostatku hrozí vážné zdravotní komplikace. Vědci neustále zkoumají tuto perspektivní látku a nacházejí stále širší uplatnění vedoucí ke zlepšení stavu lidského zdraví.

Chcete-li dbát také na správné potraviny, které koenzym Q10 obsahují, naleznete ho v potravinách jako např. ryby, ořechy, libové maso, cereálie, olivový olej nebo brokolice. Tělo si ho jako tzv. kvazivitamin tvoří v játrech samo. Stoupajícím věkem, vlivem stresu a špatné životosprávy však přirozená tvorba v těle klesá. Proto je v tomto případě žádoucí podpořit organismus doplňkem stravy obsahující koenzym Q10.

Diskuse k článku (3)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt