Fitvit.cz » Cvičení » Rozcvičení před tréninkem

Rozcvičení před tréninkem

Rozcvičení před tréninkem je velmi důležité z hlediska dlouhodobého zdraví svalových úponů, šlach a kloubů. Přijít do posilovny a ihned intenzivně cvičit či absolvovat ostrý sprint bez rozcvičky je potenciálně nebezpečné a zvyšuje se tím úměrně riziko zranění při těchto aktivitách.

Co by měla rozcvička obsahovat? Je vhodná lehká aerobní aktivita, lehké cvičení s činkami o minimální hmotnosti nebo i bez nich, lehké protahovací cviky, které by neměly vést k abnormálnímu natahování svalů. Doba takovéto rozcvičky by měla být přinejmenším 10 až 15 minut. Všimli jste si na sportovištích, kolik sportovců si natáhlo nebo v horším případě přetrhlo sval či poškodilo kloub nebo šlachu? V hodně případech to má na svědomí podcenění rozcvičení před sportovním výkonem.

Rozcvičení by mělo zabezpečit především zvýšení teploty těla, rozhýbání kloubů a šlach v celém rozsahu pohybu, zvýšit přísun krve a tím i kyslíku do svalu a v neposlední řadě též naladit mysl na samotný trénink. Nechtělo se vám někdy cvičit? Zkuste se kvalitně rozcvičit a budete překvapeni, jaký zájem o cvičení budete mít. Nezapomínejte rozcvičit celé tělo, nejen svalovou skupinu, kterou chcete procvičit.

Cítíte před rozcvičením bolest či jiný nepříjemný pocit. Bude lepší trénink odložit. Je výhodné vynechat jeden trénink než se zranit a ztratit třeba 3 měsíce. Pamatujte, že nejvíce zranění přichází z nerespektování potřeb vlastního těla.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt