Fitvit.cz » Cvičení » Tréninkový partner – ano či ne
Správně zvolený tréninkový partner vás dokáže posunout v tréninku výkonnostně dopředu. Naopak při špatné volbě vám dokonce i hrozí ukončení tréninku pro nedostatek motivace. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody tréninkového partnerství.
Nejprve si uvědomte, čeho chcete dosáhnout. Musíte skloubit vaše cíle a možnosti s cíli potencionálního partnera. Není nic horšího, než když budete spoléhat na partnera, který nemá čas pro velké pracovní zaneprázdnění či jiné důvody. To samé platí o sportovních cílech, abyste mohli zvolit stejně zaměřený typ tréninku. Samozřejmostí by měl být i partner podobné nebo stejné výkonnosti. Asi by nebylo vhodné po každé sérii měnit o mnoho váhu činky.
Velmi prospěšné může být spojení staršího partnera, tedy zkušenost a mladého, který přinese do tréninku dravost a zvýšenou motivaci. Zatímco starší borci se tzv. nakazí odhodláním a nadšením od mladších, mladí se zase mnohému naučí a tím získají více prospěchu z tréninku a vyvarují se zbytečných chyb.
Jednou z nejdůležitějších předností tréninku s partnerem je pomoc při těžkých cvicích a intenzifikačních metodách jako např. vynucená nebo negativní opakování. Zde je partner nejen důležitý, ale z hlediska bezpečnosti tréninku dokonce nutný. Partner vás dokáže i motivovat ať už zvyšováním váhy nebo i případnými zlepšeními co se týká postavy. Může také upozornit na chybné pohyby při cviku, kterých byste si těžko sami všimli.
Další výhodou tréninkového partnera je, když se vám nechce cvičit, ale někdo je na vašem tréninku závislí což je právě partner. Donutí vás to jít s ním cvičit a nevynechat trénink jen proto, že se vám nechce. Vypěstujete si tím jedny z nejdůležitějších vlastností ve sportu, a to je vytrvalost a pravidelnost.
Kromě výhod však může mít trénink s partnerem i svá negativa. V případě, že partner bude nespolehlivý, hodně vám tím nabourá tréninkový rytmus. Občas se to však stát může , a proto mějte připraven záložní trénink, ke kterému nebudete potřebovat pomoc.
Pokud je partner konzervativní a nerad mění tréninkové postupy, může to být také kontraproduktivní. Pro neustálé zlepšování je třeba hledat nové a nové postupy. Vždy je možné něco změnit a vylepšit. Proto se naučte se svým partnerem hledat kompromisy, aby byl trénink stále účinný a zároveň vyhovoval oběma.
Ti kdo cvičí sami nejvíce namítají, že na trénink s partnerem nemají dostatek času a případná závislost na partnerovi by je ještě více limitovala. Každopádně lze cvičit s partnerem i bez něj a každý ví, co je pro něho nejlepší. Někdo cvičí sám prostě ze zásady a jiný si neumí představit, že by měl absolvovat trénink sólo. Zvolte si proto tu možnost dle vaší individuality tak, abyste měli z cvičení především radost a prospěch.
Diskuse k článku (0)
» Cvičení a posilování - jak začít
» HIIT pro lepší spalování tuku
» Co dělat po dietě, abychom opět nepřibrali?
» Nadbytečný příjem jednoduchých cukrů způsobuje nadváhu
» Sacharidové vlny - cesta k efektivnějšímu hubnutí
» Hubnutí s cvičením nebo bez?
» Co udělá správná volba lidí s hubnutím
Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt