Fitvit.cz » Minerály » Vápník

Vápník

Z minerálních látek je právě vápník nejvíce obsažen v lidském těle. Vápník působí při stavbě kostí a zubů, má vliv na srážení krve a nervové funkce. Jeho nedostatečným příjmem hrozí vznik osteoporózy což je řídnutí kostí. Těmto změnám lze do určité míry zabránit skladbou vhodné stravy bohaté na vápník. Stejně jako jeho nedostatek však může být špatný i jeho přebytek. Doporučená denní dávka je 800 - 1200 mg.

Dostatek vápníku v těle nezávisí jen na jeho příjmu stravou, ale už vzniká v době těhotenství a pokračuje v období růstu člověka, nezanedbatelnou roli však hraje i genetika. Je také zásadní přijímat vyváženou stravu bohatou na všechny živiny. Jedině tak lze docílit maximální vstřebatelnost vápníku. Pro vstřebávání vápníku je nutný vitamín D, ale i minerální látky jako hořčík nebo zinek.

Zdroje vápníku jsou především mléčné produkty, ryby, např. sardinky nebo losos, listová zelenina, luštěniny nebo tofu. V případě nedostatku vápníku ve stravě je možné ho nahradit pomocí výživových doplňků.

Na hustotu kostní hmoty má kromě příjmu vápníku vliv i pravidelný pohyb a cvičení, a to všech věkových kategorií.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt