Fitvit.cz » Vitamíny » Vitamín E

Vitamín E

Vitamín E příznivě působí na imunitní systém, stejně jako vitamín C patří mezi antioxidanty. Jeho účinky jsou příznivé i z hlediska prevence srdečních onemocnění. Podporuje také nervový systém a pomáhá k odstranění škodlivých látek z těla.

Doporučená denní dávka je 12 mg. Odborníci na výživu pro sportovce doporučují mnohem vyšší dávky, které však mohou mít i nepříznivé účinky. Je proto žádoucí sledovat etikety přípravků, případně se poradit s lékařem.

Antioxidanty jsou užitečné zvláště po tréninku, kdy vzniká potřeba likvidace volných radikálů vznikajících při cvičení. Pro ideální prospěšnost vitamínu E je vhodné využít i ostatních antioxidantů tj. vitamín C, zinek, selen a beta-karoten, které spolu pozitivně působí právě proti volným radikálům. Tím se významně urychlí regenerace po náročném sportovním výkonu. Vitamín by měl mít vliv i na svalovou hmotu, a také podporuje mozkovou činnost. Redukuje potenciální nebezpečnost tuků ve stravě.

Vitamín E je rozpustný v tucích a tak jistě nikoho nepřekvapí, že jeho nejbohatšími zdroji jsou hlavně semena, ořechy, mandle nebo rostlinné oleje. Naleznete ho však i v obilných klíčcích, celozrnném pečivu, vejcích, rybách a listové zelenině. Vitamín E je tedy dobré konzumovat s potravinami obsahujícími nějaké množství tuku, aby byla zabezpečena jeho lepší vstřebatelnost. Nejlépe je užívat ho ráno při snídani, případně po tréninku.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt