Fitvit.cz » Aerobní aktivity » Běhání pro zdraví

Běhání pro zdraví

Běhání je po běžné chůzi druhým nejpřirozenějším pohybem, i když v dnešní době často opomíjeným. Přitom běh má velmi mnoho příznivých zdravotních účinků, posiluje váš oběhový systém, zlepší funkci srdce i plic. Běh je také vynikající pro odbourávání tuku. Je velmi vhodné zkombinovat běh s posilováním. Běh v lese příjemnou krajinou vás zbaví stresu a když překonáte prvotní námahu spojenou s běháním, poznáte ty pravé pozitivní účinky této aerobní aktivity. Běhat lze ve městě i v přírodě, městském parku i v horských kopcích, navíc nepotřebujete žádné zvláštní vybavení, krom kvalitní běžecké obuvi, které je však naštěstí všude v obchodech dostatek. Doporučuji vybrat kvalitní značkovou obuv, zvláště pak pokud běháte na tvrdých površích jako je beton nebo asfalt. I v přírodě se vám však kvalitní obuv bude hodit. Běhat můžete různými způsoby. Běh s vyšší intenzitou, sprint na krátké vzdálenosti, nebo běh s nižší frekvencí vhodný pro spalování tuku.

Běhat může opravdu každý, komu to zdraví dovolí. Pokud jste zcela mimo kondici či jste starší ročník a nikdy jste nesportoval doporučuje se lékařská prohlídka.

Jak začít běhat. Pokud začínáte, zkuste zpočátku zvolit mírný poklus střídavě se svižnou chůzi. Po několika trénincích si bude tělo postupně zvykat na zátěž a tak můžete přidat na rychlosti běhu i délce tréninku. Netrénujte nadoraz, nechte tomu volný průběh, je však potřeba běhat pravidelně, alespoň 4-krát týdně.

Běhání však určitým lidem může způsobovat problémy. Při velké hmotnosti se velmi zatěžují klouby a kosti, není vhodný ani pro lidi trpící artrózou. V tom případě je vhodné přejít na jinou aerobní aktivitu, např. cyklistiku nebo plavání. Dobrou náhradou je svižná chůze nebo chodit pěšky do prudkého kopce.

Běh je součástí přípravy i v ostatních sportech. Chcete-li dobře hrát fotbal, tenis nebo basketbal musíte umět dobře běhat. Každopádně zdravému mladému člověku přinese kondiční běh jenom samá pozitiva.

Pro kondici běhejte alespoň 30 minut, intenzitu běhu zvolte tak, abyste byli schopni při výkonu hovořit s druhou osobou. Před započetím tréninku nezapomínejte na lehké rozcvičení, stejně tak dodržujte i pár minut na uklidnění organismu po běhu.

Diskuse k článku (2)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt