Fitvit.cz » Strava » Jak odstranit sladké ze stravy postupnými kroky

Jak odstranit sladké ze stravy postupnými kroky

Příliš mnoho jednoduchých cukrů ve stravě působí špatně na náš organismus. Všichni vědí, že jejich nadbytek způsobuje nadváhu. A ta je zase rizikovým faktorem pro vznik obávané cukrovky. Krom toho nevhodné cukry často brání naší snaze zhubnout nebo vybudování sportovní postavy bez zbytečného tuku. Jenže mnozí se nedokážou jednoduchých cukrů úplně vzdát nebo je alespoň výrazně omezit na minimum. Nejvhodnějším řešením není rychlé omezení nevhodných cukrů, ale dělat postupné kroky, díky kterým se můžeme zbavit sladkého ve stravě.

1. Nejprve sladké nápoje

Prvním krokem je vyřazení sladkých nápojů. Už tento krok nebude pro mnoho lidí příjemný, ale jde o zásadní změnu a dá se říci, že také o jednu z nejdůležitějších. Sladké nápoje obsahují vysoký podíl cukrů a přijmout tak můžeme několik desítek a v některých případech i přes sto gramů jednoduchých cukrů pouze z těchto nápojů. Náhradou je obyčejná čistá voda. Pro někoho možná nezvyk, ale po pár dnech si většinou každý bez problému zvykne.

Ráno si také nesladíme čaj nebo kávu. Konečně tak poznáme opravdovou chuť těchto nápojů bez chuti cukru. Pokud někomu ráno slazený nápoj chybí, může si dát jako náhradu ovoce jako nejvhodnější jednoduchý cukr.

2. Pojídání sladkého a vůbec jakékoliv jídla u televize

Kdo u televize konzumuje slané tyčky, křupky, brambůrky nebo sladké, dostává do sebe nekontrolovatelné množství jednoduchých sacharidů a k tomu i dost tuků. Druhým úkolem je vyřadit tyto jídla. Opět to pro někoho může znamenat problém. Řešením je tyto potraviny nekupovat a nedávat si nic na stůl během sledování televize. Navíc je i vhodné omezit sezení u televize a zařadit více pohybu.

3. Snídaně

Pokud se chceme zbavit sladkého ve stravě, pokračujeme u snídaně. Nejsou vhodné různé koláče, moučníky a podobné potraviny. Už jsme se v bodě jedna zbavili slazených nápojů, takže na řadě je vyřazení sladkého jídla. Nějaký cukr ale ráno potřebujeme. Proto si dáme nějaké ovoce, případně celozrnné pečivo nebo ovesné vločky a neměl by chybět ani nějaký ten protein.

4. Večeře

Večer by se sladké jíst už nemělo vůbec. Většinou to nedělají ani ti, co mají obvykle sladké rádi. Zvolíme proto zejména zdroj bílkovin, přidat můžeme nějaké pečivo (neslazené) v omezené míře a přidáme několik kusů zeleniny, jako například rajčata, okurky, červené nebo žluté papriky, které mají nasládlou chuť, ale nemají negativní vliv jako sladkosti.

5. Oběd

Ani k obědu si většinou nedáváme sladké. Vhodný je oběd se zdrojem kvalitních proteinů a přílohou, například těstoviny, rýže nebo brambory. Vyhýbáme se sladkým pokrmům, ale také kompotům s cukrem, moučníkům nebo zmrzlinám po obědě. Pokud se najíme dostatečně kvalitních proteinů a přidáme dostatek komplexních sacharidů, většinou už na sladké nemáme chuť. Pokud přeci jen ano, je vhodné dát si k obědu například zeleninový salát, který nám dodá dostatek vlákniny, po které bychom neměli mít hlad.

6. Svačina

Pokud jsme došli až k bodu 6, budeme mít za den už jen jedno jídlo obsahující jednoduché sacharidy. A s tím už se dá pracovat. Někomu už jedno jídlo s cukrem vadit nebude a pokud ano, bude nutné omezit i to. Nejlepší je začít svačinu například jablkem a ořechy a potom už nebudeme mít na sladké takovou chuť, jako kdybychom začali přímo sladkým jídlem. Přidat můžeme i neslazený bílý jogurt se sušeným ovocem, další čerstvé ovoce nebo semena, jako např. lněné. Přesto je vhodné občas zařadit sladké, abychom si občas dopřáli tu chuť, ale musí to být s mírou.

Pokud jsme ve formě a občas si dáme něco sladkého, žádné kalorie se do tuku neuloží. Pomůže nám v tom zrychlený metabolismus, a jestliže i cvičíme a roste nám podíl svalové hmoty na těle, nemusíme mít z občasného porušení stravovacích návyků obavy. Jestliže ale bojujeme o každé kilo a máme nadváhu, měli bychom být u konzumace těchto potravin více opatrní.

Pokusy o rychlé změny většinou skončí neúspěšně, protože chuť na sladké je po rychlém vyřazení všech sladkých potravin příliš velká. Naopak postupné změny umožní zvyknout si na přirozenou chuť potravin a sladká chuť nás tak příliš neláká. Kdo potřebuje trochu pomoci, může zkusit doplňovat chróm, který umí stabilizovat hladinu cukru v krvi a někomu může pomoci alespoň snížit chuť na sladké.

Odvyknout si od sladkého by měl každý. Vzrůstá totiž počet nemocných diabetem, což souvisí se stravováním a pohybem. Pokud se zbavíme většiny sladkého pocházejícího z jednoduchých sacharidů, pak i významně vzroste šance, že se zbavíme nadváhy. Sladké ovlivňuje také kvalitu budované svalové hmoty. Čím méně jednoduchých sacharidů přijmeme, tím čistší svalovou hmotu získáme a zároveň pak budeme mít méně práce při rýsovací fázi tréninku. Jednoduché sacharidy by měly být ve stravě z větší části nahrazeny komplexními sacharidy. Kontrola příjmu cukrů se vyplatí při budování postavy i hubnutí a má to vliv i na zdravotní stav organismu.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» 5 potravin, které vypadají zdravě, ale nejsou

» Nejdůležitější věc pro hubnutí

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt