Fitvit.cz » Minerály » Jód

Jód

Jód je stopový prvek nezbytný pro tvorbu hormonů ve štítné žláze. Obvykle jeho nedostatek nehrozí, avšak pouze v případě, pokud jsou v jídelníčku mořské produkty a ryby, nebo mléčné výrobky v nichž je zastoupen v menší míře. Jód je přidáván např. do soli. Přítomen může být v některých minerálních vodách.

Problém nastane, a to především v chudých zemích, když není přístup ani k mořským produktům, zem je chudá na přítomnost jódu a do potravin není uměle přidáván. Poté nasleduje zvětšení štítné žlázy, její špatná funkce a z toho vyplývající problémy. Nejčastěji se objeví jako tzv. struma.

Ačkoliv je toto zvětšení dáváno do souvislosti s případným nedostatkem jódu ve stravě, při jeho přebytku lze také očekávat poruchy funkce štítné žlázy. Jód má také vliv na metabolismus organismu, a hlavně u dětí má vliv na duševní vývoj. Doporučená denní dávka je stanovena na 0,15 mg.

Poruchy štítné žlázy může mít na svědomí i nesprávně zvolená strava, když v ní chybí bílkoviny nebo jsou přijímány potraviny narušující její činnost, což jsou tzv. strumigeny. Mezi strumigeny lze nalézt např. zeleninu jako zelí, kapusta, fazole, květák a další. Obecně lze říci, že zelenina je zdraví prospěšná, avšak vše musí být vyvážené tak, aby byla prospěšná pro naše zdraví. Paradoxně tak problémy může mít i člověk, který sice přijme doporučenou denní dávku, ale vlivem špatné stravy může být funkce štítné žlázy snížena.

Diskuse k článku (3)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt