Fitvit.cz » Spalovače tuku » Pyruvát

Pyruvát

Pyruvát vzniká přirozeně v našem organismu a je součástí krebsova cyklu. Jedná se o sloučeniny kyseliny pyrohroznové a jde o soli např. vápníku. Jako doplněk stravy je řazen v obchodech mezi spalovače tuku. Studie dokonce potvrdily, že při jeho využívání došlo k redukci tuku a zároveň k růstu svalové hmoty. Na druhou stranu při nečinnosti pyruvát naopak podporuje vznik nové tukové hmoty. Z toho vyplývá, že pokud chceme použít pyruvát jako pomocníka při redukci tuku, musíme u toho i sportovat. Zároveň je nutné upravit také stravu.

Co by měl umět

Očekává se od něj pomoc při redukci hmotnosti a to především odbourávání tuků. Jenže jeho hlavní úlohou je funkce v metabolismu sacharidů a poté i částečně tuků. Zastánci suplementace pyruvátem argumentují potřebou dodávání množství energie při dietách, kdy je energie nedostatek a omezuje se i příjem sacharidů. To by mohlo snížit účinnost tréninku a navíc by se mohla začít odbourávat svalová hmota. Pyruvát by měl v tomto případě dodat potřebnou energii, a to i v případě nedostatku sacharidů, protože by ji měl získávat i z tuků.

Při vědeckých studiích se například zlepšila svalová vytrvalost, zvýšilo se množství zredukovaného tuku o 12 % a zároveň se zvýšilo množství aktivní svalové hmoty a bazální metabolismus. Sledované osoby museli sportovat. Vědci tvrdí, že pyruvát dokáže zlepšit proces spalování tuků, ovšem podmínkou zůstává držet dietu.

K použití jsou dostupné i kombinace s dalšími látkami jako karnitin nebo kreatin. Zatímco u karnitinu je zaměřeno úsilí ke spalování tuků, u kombinace s kreatinem se počítá i s nárůstem svalové hmoty. Pokud by byla taková shoda možná, zlepšilo by to ještě více úsilí u osob usilující o změnu postavy k lepšímu, protože už jen nová svalová hmota dává tělu impuls k tomu, aby spalovalo i v klidovém stavu více energie.

Pro lepší výsledky je nutná aktivita

Ačkoliv jde o látku běžně působící v těle při tvorbě energie, nelze zatím prokazatelně potvrdit, že jeho suplementace má nějaký význam. I když některé studie potvrdily jeho účinnost a výsledky vypadají nadějně, budou si zájemci o něj muset vyslechnout nepříjemnou zprávu, že bude potřeba dalších studií, aby se potvrdily nebo vyvrátily pozitivní účinky při doplňování této látky jako doplňku stravy. Další nevýhodou může být využívání velkých dávek v některých již uskutečněných vědeckých studiích, což značně prodražuje jeho užívání, ale i možné potíže při zažívání. V některých studiích však byl zaznamenám příznivý efekt látky i při výrazně nižších dávkách okolo 5 g za den.

Jelikož se jedná o kyselinu, může někomu způsobit trávicí potíže. Pakliže by se chtěl někdo přesvědčit o účinnosti pyruvátu, nic mu v tom nebrání a pravděpodobně by se dle dostupných informací, dodržení stravovacích zásad a vykonávání sportovní aktivity, měl dočkat i zlepšených výsledků ve svém úsilí. Naopak zklamaní by byli zájemci o spalovač, který očekávají úbytek hmotnosti bez námahy. Proto budou mít i zde výhodu lidé vyznávající zdravý životní styl fitness.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» HCA

» Guarana

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt